Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
2015-16 Dağ Bisikleti Hedefleri

2015-16 Dağ Bisikleti Hedefleri

Olimpiyat Yolunda

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 12.6.2015
12 – 28 Haziran tarihlerinde bu sene ilki Bakü’de gerçekleşecek Avrupa Oyunlarında bisiklet dalında ülkemizi temsilen 6 sporcu gidiyor. Dağ bisikleti dalında Abdülkadir Kelleci ve Esra Kürkçü, yol bisikletinde ise Onur Balkan, Miraç Kal, Ahmet Örken ve Ayşenur Turgut milli formayla pedal basacaklar.

Geçtiğimiz Pazar günü Dağ Bisiklet Olimpik Takım Antrenörü Aziz Sırnaç, sporcularımız Abdülkadir Kelleci ve Esra Kürkçü ile bir araya gelerek, dağ bisikletindeki 2015-2016 hedefleri üzerine konuştuk.

A. Kelleci - A. Sırnaç - E. Kürkçü
       A. Kelleci - A. Sırnaç - E. Kürkçü

Bu sene Rio Olimpiyatına katılma hedefiyle yola çıkıldı. Biz TUR sırasında hemen hemen bisikletin ileri gelenleriyle nasıl bir strateji izlendiğini konuştuk. Türkiye’de yapılan yarışlar üzerinden puan alınıp Rio Olimpiyatına gitme hedeflendi. Bu süreç geçen sene mayıstan itibaren başladı. Ama maalesef geçen seneyi kaybettik. Bu sene ise yarışlara girerek devam ediyoruz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Aziz Sırnaç: Türkiye Bisiklet Federasyonu'nda 2015 yılı başında yaptığımız teknik kurul toplantısında bu görevi milli takım antrenörlüğünü alırken bizim önümüze 2015 yılı ile ilgili bir takvim koyuldu. Bizim başlangıç projemizi alttan sporcu yetiştirip onları elit kategoriye getirecek, onları doğru antrene edecek bir proje yapmak istedik. Bu genel projeye 2015 itibariyle başlamayı düşünüyorduk ama olimpiyat takvimiyle ilgili önümüze bir hedef koyuldu. Ve sizin de dediğiniz gibi yoğun bir takvim. Takvime bağlı olarak da sezonu da erken açmak durumunda kaldık. Sporcuların ön hazırlık seviyeleri ve müsabakaların arasındaki zamanın çok kısıtlı olmasından dolayı sezona tam istediğimiz gibi başlayamadık. Sporcuların müsabakalar arasındaki zaman kısıtlı olması bunun başlıca bir nedeni.

 A. Sırnaç
        A. Sırnaç

Dağ bisikleti yol bisikleti gibi değil. Yol bisikletinde sporcuyu yarış koşturarak da performans kazandırabiliyorsunuz ama dağ bisikletinde sporcu müsabaka sırasında vücuduna daha çok stres biniyor. Hem doğayla hem de bisikletle mücadele ediyor çünkü. Bu nedenle mukavemet antrenmanlarını aksattık. Sürat olsun, mukavemet olsun dağ bisikleti daha karmaşık bir dal olduğu için hazırlık aşaması çok önemli. Biz sporcuları yoğun bir müsabaka takvimine koyduğumuz için hazırlık aşamalarını yeterlilik düzeyini tam sağlayamadık.

Sporcuları hazırlık sürecinde bizim en büyük dezavantajımızın kulüpleşmenin olmaması. Mesela burada Abdülkadir arkadaşımız var, Brisaspor'da. Hem yol bisikleti antrenmanları yapıp, -yarışlarına da katılıyor- hem de daha disiplinli bir ortamda sürekli kontrol altında olan bir sporcu. Diğer sporcuların hemen hemen hepsi ferdi sporcular.

Ferdi sporcuları takip etmemiz güç oluyor. Sürekli kamp yapmak gibi bir lüksümüz de yok maalesef, daha bunu başaramadık. Sporcuları sürekli takip etme imkânımız olmadığından sporcuların performanslarını istenen düzeye çıkartmakta zorlanıyoruz.

Bu sebeplerden dolayı 2014 yılından gelen kayıp puanlarla birlikte 2015 yılına iyi gelememiz bizi bu takvimden uzaklaştırmış gibi göründü ama Bitlis yarışından itibaren tekrar Rio Olimpiyatı potasına girme şansını yakaladık. Şu anda baktığımızda elit erkeklerde ilk 24’e ulaşmak zor gözükür ama ilk 26 seviyeleri yakalanabilir bir hedef. Kıta şampiyonaları olması itibariyle 24 olan ülke barajı 26 - 27’i bulabiliyor bazen.

Bizim için bu yakalanabilir bir gerçekçi bir hedef. 200 puan gibi bir fark var. Önümüzde Türkiye Şampiyonası ve Kocaeli C2 yarışı var. Bu yarışlardan sonra daha iyi değerlendirme şansımız olacak.

Bakü Avrupa Oyunları 2015 A.Kelleci - E.Kürkçü
       Bakü Avrupa Oyunları 2015 A.Kelleci - E.Kürkçü

Peki, geçen ay itibariyle Dünya Kupaları başladı. Bizim yerelde aldığımız puanların çok üzerinde yüksek puan veren yarışlar bunlar. Stratejik olarak yurt dışına gidip puan almayı hedefliyor muyuz?

Aziz Sırnaç: Biz orada da şöyle bir program oluşturduk. Daha önceki dünya kupaları bizim takvimimizde ki diğer yarışlarla çakıştı. Fakat haziran - temmuz ülkemizdeki yarış takvimi olarak daha boş geçecek aylar. İsviçre'de temmuz ayında bir dünya kupası var, orada olacağız. Arkasından bir kaç yarış daha ekledik.

Peki, yurt dışındaki bu yarışlara erkekler de ve kadınlarda puan alan ilk 3 sporcu mu gidecek?

Aziz Sırnaç: Dünya Kupasına gidecek sporcuların o anki durumlarına göre belirliyoruz. Bize ocak ayında Bakü içinde sporcu listesi istendiğinde, sporcuların o zamanki durumlarını bilemediğimizden 6 isim verdik. Abdülkadir, arkasından diğer Abdülkadir'in performansına yakın sporcular. Sakatlık olabilir, başka bir şey olabilir, müdahale edebilmek amacıyla geniş bir liste gönderdik. Dünya kupalarında da aynı şekilde yapacağız. Sadece Abdülkadir değil, diğer sporcuların da o atmosferi yaşamaları, aynı zamanda ülkeye puan kazandırması bakımından bütün sporcuları götürmeyi düşünüyoruz.

Uluslararası arenada kendinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu sorum hem Abdülkadir'e hem de Esra'ya?

Abdülkadir Kelleci: Sezon başında yol bisikletiyle güzel bir antrenman dönemi geçirdim. Sezon yoğun olduğu için bu dezavantaj da olabiliyor ki bir sezonda bu kadar yoğunluğu ilk defa yaşıyorum. Daha önce Bilal'in ardındaki sporcu olduğundan bu kadar ciddi bakmıyordum dağ bisikletine. Bilal yarışmayı bırakınca bu görev bana kaldı. Bunu da ben istiyordum ayrıca, her sporcunun hayalidir olimpiyatlara gitmek. Ayrıca senelerdir de bu spora emek veriyorum.

Abdülkadir Kelleci
       Abdülkadir Kelleci

2004’te başladın değil mi?

Abdülkadir Kelleci: 1997'de başladım ama yol bisikletiyle. Kulübüm kapanınca ferdi olarak dağ bisikletine başladım.

Sezon başında şu anki kondisyonumda olmalıydım. Eğer olmuş olsaydı daha iyi puanlar alabilirdim, böylelikle de ülke puanımız yüksek olurdu. Ama şu an gayet iyiyim. Tabi bu psikolojik de olabilir.

Keşke bize daha büyük bir destek olsa. Hem psikolojik hem de maddi anlamda. Bu tür desteği kimseden göremiyoruz. Güçlü sporcuların desteklenmesi gerekiyor.

Şu an kendimi Bakü için hazır hissediyorum. Tabii ki Bakü ve önümüzdeki hafta dağ bisikleti şampiyonası var, daha sonra yol bisikleti şampiyonası var. Sezon bitmiyor, hepsine gitmem gerekiyor.

Yol Bisikleti Türkiye Şampiyonasını niye koşacaksın?

Abdülkadir Kelleci: Bu yıl yol bisikletinde hiç koşmadım. Bizim takımda 3 sporcu yabancı, ülke şampiyonasına katılamadıkları için takıma destek olmak için katılacağım. Aynı zamanda da antrenman olsun diye istiyorum. Tabi riske atmayacağım kendimi, benim hedefim Rio Olimpiyatı. Londra Olimpiyatında elit erkeklerde katılma şansını 60 küsur puanla kaçırdık.

Bakü Avrupa Oyunları 2015 A.Kelleci - E.Kürkçü
       Bakü Avrupa Oyunları 2015 A.Kelleci - E.Kürkçü

Seninle arkandaki sporcularla performans olarak çok fark var, Alperen son dönemde iyi bir grafik çiziyor. Diğer sporcular isimlerini ilk duyduğumuz zamanlarda performansları göz dolduruyor, ön sıralarda yarışıyorlardı. Devam ettiremediler gibi gözüküyor dışarıdan. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aziz Sırnaç: Abdülkadir’in durumunu biliyoruz, Alperen daha ciddi bakıyor artık ama çok genç ve tecrübesiz. Bir senelik sporcu diyebiliriz. Biz bir sorumluluk verdik ona. O da elinden gelini yapmaya çalışıyor, başaracağına inanıyorum. İsak'a gelirsek yetenekli ve tecrübeli bir sporcu. Bu sene çok şansız, sene başından beri rahatsız, bir süre sürekli hastanede yatarak tedavi gördü. Sezon başı antrenmana çıkamadı. Bu şansızlıklardan sonra Sakarya milli takım kampında iyi antrenman yapınca o da kendine inanmaya başladı.

Önümüzde hedefi yakalamak için 200 puanlık bir fark var, biz o farkı kapatmak için mücadele edeceğiz. Burada sporcu arkadaşlarımız var, onlar inandıktan sonra elimizden gelen desteği vereceğiz.

Bu noktada elit kadınlar kategorisinde Esra çok yalnız, alttan uzun senelerdir sporcu da yetişmedi. Özellikle Semra Yetiş de bıraktıktan sonra. Bu sene puanlar alan Eda ve Cansu var. Eda (Konuk) bu sene iyi bir grafik de çiziyor. Eda ferdi yarışıyor ve bazı yarışlara gelemiyor.

Abdülkadir Kelleci
       Abdülkadir Kelleci

Aziz Sırnaç: Konuşmaya başladığımızdan beri üzerinde durduğumuz temel konulardan biri aslında şu; hep bir ya da iki sporcudan bahsedebiliyoruz. Bizim alttan sporcu yetiştirmemiz gerekiyor. Federasyon olarak şu şekilde çözülmesi gerekiyor. Dağ bisikletinde kulüpleşmenin gerçekleşmesi gerekiyor. Biz şuan ki gibi ferdi sporcularla devam edersek, sporcu bulma sıkıntısını çekmeye devam edeceğiz.

 Aziz Sırnaç
        Aziz Sırnaç

Avrupa Oyunları bizim için ne ifade ediyor? Bize bir basamak oluşturacak mı yoksa kendi içinde mi değerlendirmek lazım?

Aziz Sırnaç: Sporcular belirli bir hedef doğrultusunda antrenman yaparlar. Dağ bisikleti ağır bir spor, sporcu arkadaşlar belirli bir hedefleri olduğu için bu yükün altına giriyorlar. Bu tür büyük organizasyonlar tepe noktasıdır. Hem tecrübe anlamında hem de ortaya koydukları performans bakımından. Ayrıca bir motivasyon kaynağıdır. Biz "Bakü'ye gidip birincilik alma gibi bir hedefimiz yok" diyebiliyorsak, bunun yanında şunu da söyleyebiliyor olmalıyız, “Abdülkadir orada çok büyük bir deneyim kazanacak”. O yüksek seviyedeki sporcularla yarışacak. Bu onun için ayrı bir motivasyon kayağı bu. Belki kendini görüp onlarla kıyaslamayı başaracak. Çünkü önümüzde dünya kupaları var. Biliyorsunuz ilk 60 sporcuya puan veren yarışlar bunlar. Katılıma dahi 3 puan veriyor. Buralardan kazandıkları tecrübelerle o sporcularla yanyana gide gele o müsabakalarda daha iyi dereceler elde edebilecekler. Bu tür yarışlara katılmak bile bir tecrübe. Sadece sporcu anlamında değil, teknik kadro anlamında da bir tecrübe demek.

Geçen sene Bakü için test yarışına gittiniz nasıl buldunuz?

Esra Kürkçü: Azerilerin de aslında bu konuda bir tecrübeleri yok. Kendi ülkelerinde bisikleti geliştirmeyi istiyorlar. "Synergy Baku Cycling Project" adına bir projeleri var. Dağ bisikletini geliştirmek istiyorlar, kadın sporcuları yok mesela. Erkeklerde yeterince iyi değiller. Avrupa Oyunları bu anlamda onlar için iyi bir basamak olacak.

Parkura bakacak olursak tamamen el yapımı bir parkur. Aşırı teknik değil, hızlı diyebiliriz. Eğimli uzun yokuşlar yok mesela. İnişli çıkışlı, zemin iş makinalarıyla açılmış, biraz inşaat alanı gibi. Sürekli görselliğin ön planda olduğu bir parkur. Beslenme alanında durduğunuzda tüm parkuru, hangi sporcu nerede görebiliyorsunuz.

Esra Kürkçü
       Esra Kürkçü

Parkur sizin sürüş tekniğinize uygun mu?

Esra Kürkçü: Kesinlikle bana uygun değil.

Abdülkadir Kelleci: Parkurda görüş mesafesi çok fazla olduğu için rakiplerimi gözden kaçırmayacağım. Çünkü psikolojik olarak rakibi görüyor olmak önemli. Benim için bu avantajı var. Sevdim parkuru.

Bakü Avrupa Oyunları MTB Parkuru
       Bakü Avrupa Oyunları MTB Parkuru

Bakü Avrupa Oyunları 2015 MTB Parkuru
       Bakü Avrupa Oyunları 2015 MTB Parkuru

Yarış esnasında her an her şey olabilir, futbolda bunu anlatan çok güzel bir söz var, "top yuvarlaktır" diye. Bunu bir kenara bırakırsak Avrupa Oyunlarına gelen sporcuları biliyorsunuz, Kendinizi bu sporcular arasında nasıl konumlandırıyor sunuz?

Esra Kürkçü: 30 civarında kadın sporcu katılıyor. En öncelikli hedefim tur yemeden yarışı tamamlamak ama bir değerlendirme yapmak gerekirse UCI derecelerine baktığımızda katılımcıların 15'i çok iyi sporcular. Ben 20 ila 22. sıradayım diyebilirim.

Esra Kürkçü
       Esra Kürkçü

Abdülkadir Kelleci: Yorgun değilim, iyi bir sonuç çıkaracağıma inanıyorum. En başta kazasız belasız yarışı bitirmek, bunu yaparken de mümkün olduğunca ön sırada yer almak istiyorum. Gelen sporcuların bir kısmı daha önce ülkemize de geldiler. Dimitrios Antoniadis, David Rosa, ayrıca bu sene ülkemize çok gelen bir sporcu olan Christian Helmig, Marek Konwa gibi. Tabi çok riske de atmamak gerekiyor. Bu yarıştan sonra Rio hedefimiz ve önümüzdeki hafta Türkiye Şampiyonası var.

 

  Bu haber 4238 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015