Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
07 . Mart . 2021  
Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası 2015

Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası 2015

Dağ Bisikleti Şampiyonları Belli Oldu

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 22.6.2015
Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası Kızılcahamam Soğuk Su Milli Parkı’nda gerçekleşti. Elit kadınlarla da Esra Kürkçü, erkeklerde ise Abdülkadir Kelleci bir sene boyunca Türkiye Şampiyonu forması giymeye hak kazandılar.

Şampiyonaya 163 sporcu katıldı. Katılan birçok sporcu için “Türkiye Şampiyonluğu” sezon içindeki hedeflerinden belki de en büyüğüydü. Bu nedenle sadece bu yarışa özel hazırlık yaparak geldiler.

Ankara’ya yakın bir doğa harikası Kızılcahamam Soğuk Su Milli Parkı içinde gerçekleştirilen şampiyonanın parkuru eleştiri konusu oldu. Sporcuların dinlenmesi için bir düzlüğün bulunmaması yarışın zorluklarından birisiydi. Ayrıca yüksek rakımda sert dik inişten sonra uzun çıkış sporcuları zorladı. Dik çıkış ve inişin ara noktalarına düzlükler yerleştirilerek sporcuları yarış esnasında rahatlatmak mümkün olabilirdi.

Hava yarış günü güneşliydi fakat bir gün önce yağan yağmur neyse ki korkulduğu gibi parkuru bozmamıştı. Elit sporcuların yarıştığı öğleden sonra parkur daha da güzelleşti.

Dik inişin olduğu parkurda neyse ki büyük bir kaza gerçekleşmedi. Birkaç sporcu teknik sorun yaşadığı yarışta en çok zincir kopması yaşandı.

Türkiye MTB Şampiyonası Elit Erkekler
       Türkiye MTB Şampiyonası Elit Erkekler

Türkiye MTB Şampiyonası, Ortalama Tur Zamanları
       Türkiye MTB Şampiyonası, Ortalama Tur Zamanları

Fotoğraf Albümleri

Elit Kategori Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Kategori Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Kürsü Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Elit Kadınlar

Elit kadınlar’da sürpriz olmadı. Esra Kürkçü rakipleri karşısında iyi bir yarış çıkartarak Türkiye Şampiyonu oldu. “Yarışından başından beri öndeydim. İlk tur arkamdaki sporcuyla aramızdaki mesafe azdı, arka arkaya gidiyorduk. İki turdan itibaren tempomu oturtunca ara açıldı. Kendi tempomda giderek bitişe kadar geldim. Kendi memleketim, yüksekliğin fazla olması bana avantaj oluşturdu. Geçen hafta Avrupa Oyunları’ndan aldığım iyi motivasyonla gelmiştim, arıza da yaşamayınca birinci olarak yarışı tamamladım.”

Türkiye MTB Şampiyonası, Esra Kürkçü
       Türkiye MTB Şampiyonası, Esra Kürkçü

Aynı kategoride ikinci olan sporcu Semra Yetiş’ti. Bu sene “dönüyorum - döneceğim” derken sezon ortasına geldik. Döneceğinden ümidimiz azalmaya başladığı bir zamanda tekrar karşımıza çıktı. “ 10 gündür düzenli bir antrenman yapıyorum. Uyuyarak, beslenerek yani her şeye dikkat ederek. Bisikletimi yeni aldım. Sezon başından beri sponsorum olmadığı için donanım problemim vardı, antrenman problemim vardı, iş problemim vardı. Şimdi hepsi oturmaya başladı, düzene girmeye başladım, bundan sonra beni yarışlarda daha çok göreceksiniz. İnşallah düzenim bozulmazsa sezon sonuna doğru iyi bir performans grafikle çizeceğim.

Bu yarışta iyi çıkış alamadım, hızımız (Esra ile) yakındı. Bunun nedeni de dağ bisikletiyle son dönemde antrenman yapamamamdı. Biraz daha antrenmanlı olsaydım arayı kapatabilirdim. Haftaya Karaman’da yol bisikleti Türkiye şampiyonası var, bu seneki hedefim aslında o. Bugünkü dağ bisikleti şampiyonası diğer yarışa hazırlık antrenmanı oldu biraz da.”

Elit kadınların üçüncüsü Brisa Spor’dan Cansu Türkmenoğlu oldu. “Sert geçen bir yarış oldu hepimiz için. Kuvvet gerektiren bir parkurdu, rakım da etkiledi. Esra şanslıydı bu konuda, yüksek irtifaya alışık kendisi. Son gücüme kadar kullandım.

Yol bisikleti antrenmanı yaparak geldim buraya. Yol bisikletinde daha çok yarıştığım için. Özellikle mtb antrenmanı yapmadım.

Olimpiyat hedefinde puan veren 3 sporcudan birisiyim. Erkeklerden daha fazla puanımız olduğu halde gelecek görmüyorlar, aslında erkeklerden sıralama olarak daha iyiyiz. Eğer yurt dışı yarışı koşabilirsek şansımız var.” görüşünü dile getirdi.

Performansı günden güne artan Eda Konuk’un şampiyonada ne yapacağı merak konusuydu. İlk turdan sonra yarışı bırakmasının sebep ise hazırlandığı KPS sınavı nedeniyle yarışa konsantre olamamaktı.

Bu sene yaşını henüz doldurmamış iki sporcu olan Alanya Doğa Sporları Kulübü’nden Ayşe Çakır ve Arzu Yaraş elit kadınlar da yarıştı. Kategoriye taze kan gelmiş oldu.

Türkiye MTB Şampiyonası, Ayşe Çakır
       Türkiye MTB Şampiyonası, Ayşe Çakır

Elit Erkekler

Geçtiğimiz hafta Bakü Avrupa Oyunları’nda yarışan Abdülkadir Kelleci Türkiye Şampiyonu oldu. “Parkur da pek bir teknik etap yoktu. Çıkışlarda yabancı sporcu olmadığı için beni zorlamadı. Çok beğendim parkuru, dün yağmur yağdığı için çamurluydu, lastikleri değiştirmeyi düşünüyordum. Bugün güneşli bir güne kalkınca fikrimi değiştirdim, yarış genel anlamda iyi geçti.

Türkiye MTB Şampiyonası, Abdülkadir Kelleci
       Türkiye MTB Şampiyonası, Abdülkadir Kelleci

Bu yarışta da hedefimiz Rio (olimpiyatı) için puan çıkartabilmekti. Geçen sene de şampiyon bendim. Klasmanı bozmadan 110 puanımızı aldık. Puan sıralamasındaki ilk 3 sporcu değişecek sanırım. Bayram’ın yerine bu yarıştan 90 puan alan Emre Yılmaz gelecek.“

Elit Erkeklerde Abdülkadir Kelleci’nin 2 dakika 13 saniye arkasından bitişe gelen sporcu Yunus Emre Yılmaz oldu. İlk turlarda 3 giden Emre, Alperen’in yavaşlamasıyla ikinciliğe oturdu, bitişe kadar konumunu korudu. U23 kategorisinde de birinci olan Emre yarış hakkında konuştuk;

“Yarışlarda ilk turlarım hep kötü çıkar, ısınmam geç oluyor. Sezon başından beri kötü bir performansım vardı. Türkiye Şampiyonası hedef yarışımdı. Okul nedeniyle iyi antrenman yapamamıştım. Bu yıl olimpiyat yolunda önemli bir yıl.“

Türkiye MTB Şampiyonası, Yunus Emre Yılmaz
       Türkiye MTB Şampiyonası, Yunus Emre Yılmaz

Üçüncü olan İsak Ünal “Yarış zor geçti benim açımdan. İlk 6 sporcu birbirimizle mücadele ettik. Benim açımdan kötü bir yıl, üniversiteye başladım, aynı zamanda şehir değiştirdim. (Isparta’nın) Hava koşulları nedeniyle iyi antrenman yapamadım. Bu sene uzun bir hastalık dönemi de geçirdim. 3-4 hafta ara vermek durumunda kaldım. Sezon sonuna kadar konumumu korumak ana hedeflerimden.”

U23 ikincisi Emre Yavuz “Tek başımayım, beslenme alanında duracak ekip arkadaşım da yok. Özellikle bu yarışta susuz kaldım. Bu sene ilk defa elit kategoride yarıştığım bir sene oldu. Performansım beklediğimden iyi çıktı. Bundan sonra antrenörüm var, daha iyi bir performansım olacağına inanıyorum. “ dedi.

Türkiye MTB Şampiyonası, İsak Ünal
       Türkiye MTB Şampiyonası, İsak Ünal

U23 üçüncüsü Alperen Kır, son dönemde çizdiği performans dikkat çekiyordu. Bu yarışta da iyi bir çıkış almasına karşın yarışın sonlarına doğru gerilere düştü.

Alperen “Bu yarış hedef yarışımdı, iyi hazırlanmıştım. Fazla motivasyon bazen dezavantaj olabiliyor. İlk tur iyi giderken, başım dönmeye başladı, düzgün göremiyordum, durmadan parkurun dışına çıkıyordum. Bu zamana kadar hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. İyi bir tecrübe oldu yaşadıklarım. Kendimi toplayarak sezonun kalan yarışlarına devam edeceğim.“ dedi.

Genç Kadınlar

Zaman olarak hayli farklı derecelerde yer alan Alanya Doğa Sporları Kulübünden üç sporcu Mesude – Büşra ve Gamze, Genç Kadınlarda başı çektiler.

Birinci olan Mesude Şenol “Yokuşlar da iyiydim, daha çok inişlerde sıkıntım vardı. Yol yarışı şampiyonasına gideceğiz buradan sonra, ona hazırlık oldu.”

Türkiye MTB Şampiyonası, Mesude Şenol
       Türkiye MTB Şampiyonası, Mesude Şenol

İkinci olan Büşra Önder “Yokuşlar zorladı, ama en iyi şekilde çıkmaya çalıştım, önümüzdeki hafta yol şampiyonasına katılacağım, bu yarış biraz da hazırlık oldu benim için.” dedi.

Yıldız Kadınlar

Yıldız Kadınlar birincisi Azize Bekar rakipleriyle arasındaki zaman farkını açarak yarışı tamamladı. “İnişler teknik istiyordu, inişleri yarım yarım indim, rakiplerimle aram açılınca ikinci turdan sonra daha rahattım.”

İkinci olan sporcu Keziban Koyun olurken yine Alanya Doğa Sporlar Kulübü’nden Dilara Şahin ilk kez katıldığı dağ bisikleti yarışında üçüncü oldu. “İnişler benim için tehlikeliydi ama dikkatlice inmeye çalıştım. Sadece 1-2 haftadır dağ bisikleti antrenmanı yapıyorum.”

U17

Kategoride Sinan İli 3 tur attıkları parkuru 48 dakika 22 saniye ile birinci tamamlarken Halil İbrahim Doğan 2 dakika ardından ikinci oldu. Kadir Gök ise 8 dakika arkasından yarışı üçüncü olarak tamamladı.

Sinan İli “İkinci tura kadar Halil’le birlikte geldik. Teknik çıkışta geçtim kendisini ve bitişe kadar aramızdaki fark yavaşça açıldı. Bu sene U17’de son senem, seneye genç erkeklerde yarışacağım yine Türkiye Şampiyonası’nda ilk üçte yer almak istiyorum. “ dedi.

U15

Yaşları en küçük ama en yürekli sporcuların oldu bir kategori bu. Evlerinden ayrı böyle zor bir parkurda yarış koşan tüm sporcular alkışı hak ediyor. Yarışan 20 sporcunun 17’s, tur yemeden de yarışı tamamlaması ayrı bir takdiri hak ediyor.

Tahir Buğra Yiğit 38:54 ile birinci olurken Umut Paşa Tama ikinci, Melih Çetin ise üçüncü oldu.

Türkiye MTB Şampiyonası, Aldosk
       Türkiye MTB Şampiyonası, Aldosk'lu Genç Sporcular

Genç Erkekler

Elit kategoriden sonra en hızlı sporcuların yer aldığı bu kategoride Zeki Kaygısız birinci oldu. İkinci Serdar Anıl Depe olurken, üçüncü ise Yusuf Kabaklar oldu.

Zeki Kaygısız yarış parkurunun kendisine uygun olduğunu, söylerken özellikle İsak Ünal’ın kendisine sezon başından beri antrenmanlarında destek olduğunu, kendisine teşekkür ettiğini söyledi. Gelecek sene genç erkeklerde yarışacağını, önümüzdeki hedefinin balkan şampiyonluğu olduğunu dile getirdi.

Brisaspor’dan Yusuf Kabaklar yarış hakkında “Kötü bir şekilde yarışa başladım, sonra rakiplerimi yakaladım, ikinci turda üçüncülük konumuna kadar geldim, hızımı ve konumumu koruyarak yarışı bitirdim.“ yorumunda bulundu.

Master A

Bursa’dan Ferdi yarışan Gökhan Uzuntaş 1:07:07’lik derecesiyle birinci olurken ikinci Yalova Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü’nden Kamil Alev, üçüncü ise Antalya Spor Kulübü’nden Deniz Kılıç oldu.

Türkiye MTB Şampiyonası, Gökhan Uzuntaş
       Türkiye MTB Şampiyonası, Gökhan Uzuntaş

Master B

Bora Tirki 4 senedir kesintisiz gelen Türkiye Şampiyonu unvanını 1:16:38’lik derecesiyle devam ettirdi. Ardından Murat İşçimen ikinci, Erol Özbey ise üçüncü oldu. Onların ardından Mehmet Özdemir tur yemeden tamamlayan 4. sporcu oldu. Ali Taşkıran ise 3 tur atara şampiyonayı 5. sırada tamamladı.

Bora Tirki “Her zamanki gibi Türkiye Şampiyonası zor geçti, güçlü rakiplerim vardı. 18 senedir yarışıyorum. Daha elit kategoride yarışırken masterlara baktığımda Yakup Eşlik 34 yaşına kadar hemen hemen tüm yarışlarda kürsü görmüştü, bu benim de dikkatimi çekiyordu. Ben de 30 yaşından sonra +40 Master oluncaya kadar 10 sene boyunca bir iki talihsizlik dışında hep kürsüde olmaya çalıştım. Son 4 sene de kesintisiz Türkiye Şampiyonluğunu elde ediyorum. Her sene bir sonraki senenin unvanını korumak için çalışıyorum, kolay değil.“ dedi.

Türkiye MTB Şampiyonası, Bora Tirki
       Türkiye MTB Şampiyonası, Bora Tirki

Sonuçlar

Aşağıdaki liste resmi olmayan yarış sonuçlardır. Sonuçlarda daha sonradan değişiklik olabilir.

Türkiye MTB Şampiyonası 2015, Sonuçlar
       Türkiye MTB Şampiyonası 2015, Sonuçlar

Türkiye MTB Şampiyonası 2015, Sonuçlar
       Türkiye MTB Şampiyonası 2015, Sonuçlar

Türkiye MTB Şampiyonası 2015, Sonuçlar
       Türkiye MTB Şampiyonası 2015, Sonuçlar

Türkiye MTB Şampiyonası 2015, Sonuçlar
       Türkiye MTB Şampiyonası 2015, Sonuçlar

 

  Bu haber 6378 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015