Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Torku Şekerspor'da Soru İşaretleri

Torku Şekerspor'da Soru İşaretleri

TUR Sonrası Torku Şekerspor

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 5.7.2015
Bisiklet dünyası Fransa Turu'nun başlamasına konstantre olmuşken Çin'de bugün Türkiye Bisiklet Turu ile aynı klasmanda olan Qinghai Gölü Bisiklet Turu başladı, başladı ama geçen yıl Ahmet Örken ile yarışın 9. etabını kazanan Torku Şekerspor bu yıl yok. Takım, bu yıl Çin'e gitmedi.

Sezon Ortasında 2 Aylık Ara

Takımın Haziran sonu Türkiye şampiyonu olup, ferdi erkeklerde Ahmet Örken'in liderliğinde ilk 4 sırayı kazanmasından sonra sporculara verilen bu haber aslında “yurtdışında bir yarışa gitmeme”den çok daha fazlası demek. Takımın en büyük destekçisi Konya Şeker başkanı Recep Konuk'un son seçimlerle milletvekili olmasından hemen sonra alınan bu kararla sporcular için Ağustos sonundaki Balkan şampiyonasına kadar sezona ara veriliyor, bir nevi “hadi evinize” deniyor. Profesyonel sporda, sezon ortasında 2 aylık bir aranın ne manaya geldiğini uzun uzun anlatmaya lüzum yok.

2015 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (TUR) sonrası Torku Şekerspor hakkında yazdığımız yazılarda defalarca vurgulandığı üzere takımın en önemli ihtiyacı daha fazla üst seviye yarış koşmakken böyle bir ara, gelişmeyi bir kenara bırakın, sporcuların seviyesini korumayı bile neredeyse imkansız kılar.

http://www.mtbtr.com/uploads/1452Z11.JPG

Takım Küçülecek mi?

Kararın arkasındaki gerekçe Torku Şekerspor'un bu yıl kendisine ayrılan bütçeyi aştığı ve giderlerinin sağladığı reklam gelirinden daha yüksek olduğu. Buna ek olarak, TUR esnasında kulüp başkanı Yavuz Erence'nin savunduğu üzere TUR'un başarılı geçmediği görüşü.

Bütün bunlardan daha düşündürücü olan ise takımın küçülme ihtimali. Neredeyse 70 yıldır var olan bir bisiklet takımı kapanmaz elbette, ancak konuşulan senaryolardan biri aralarında daha yeni Polonya şampiyonu olan Tomasz Marczynski'nin de bulunduğu yabancı sporculardan tamamen vazgeçip, Ahmet Örken etrafında daha ufak bir takım kurmak.

Bunun ne demek olduğu aşikar: Takım küçülürse, TUR 2017'de WorldTour kapsamına alınıp bisiklet yarışlarının en yüksek seviyesine çıktığı zaman, çok büyük ihtimalle Türkiye'den bu yarışa katılacak takım olmayacak.

Oysa ki bu yıl TUR sonrasında olması gereken hakkında herkes hemfikirdi: takımı çok kısa bir zamanda yeni bir yola sokan Lionel Marie'nin önderliğinde istikrarlı bir şekilde ilerlemek ve ülkenin tek kıta takımını 1-2 yıl içerisinde “Pro Continental” seviyesine çıkararak Türkiye Bisiklet Turu ile beraber sınıf yükseltmek.

Bu yolda atılacak en önemli adımlardan biri, defalarca yazıldığı üzere, daha fazla üst seviye yarış koşmakken, Tour de Qinghai'ya gidilmiyor olması ve takımın bir nevi “budanması”, sadece Torku Şekerspor için değil, Türkiye'de yol bisikletinin geleceği açısından çok düşündürücü ve üzücü.

Kilit Adam Recep Konuk

Pankobirlik, Anadolu Birlik Holding ve Konya Şeker yönetim kurulu başkanı Recep Konuk'un Torku Şekerspor'un bugünlere gelişindeki payından 2015 Türkiye Bisiklet Turu sonrasında yazdığımız üç Torku Şekerspor yazısında fazlaca bahsettik. Recep Konuk son genel seçimlerde milletvekili seçildi. Yukarıda sayılan bütün olumsuzluklara rağmen bu durum, takımın geleceği açısından önemli bir fırsat. Hem Anadolu Birlik Holding kapsamında potansiyel sponsor şirketlerin varlığı, hem Torku'nun marka olarak dünyaya bisiklet üzerinden açılması imkanı takımı küçültmeyi değil, tam tersine büyütmeyi mantıklı kılıyor. Recep Konuk'un siyasi nüfuzunu da takım lehine kullanacağına şüphe yok.

Uzun lafın kısası, hepimizin bildiğini vurgulamakta fayda var: 2015 yılında bir tane velodromu dahi olmayan bir ülkenin tek kıta takımı Torku Şekerspor'un küçülmesi demek, Türkiye'de yol bisikletinin yıllarca geriye gitmesi demektir.

 

  Bu haber 4077 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015