Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
07 . Mart . 2021  
20 Etaba Bakış - Mış Gibi Yapanlar & Geç Kalanlar

20 Etaba Bakış - Mış Gibi Yapanlar & Geç Kalanlar

102. TdF Kaçırılmayacak Etaplar Serisi

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 7.7.2015
İşten geceyarısından sonra çıkabildiğimde Türk uçakları Kuzey Irak'ı bombalamaya başlamışlardı. Eve geldikten sonra 20. etap hakkında bir şeyler karalayım dedim, içimden gelmedi.

Bildik hikaye, Titanik buzdağına çarpmış, batıyor, son ana kadar geminin orkestrası susmamış. Türkiye Titanik değil, batmıyor belki ama karşıda buzdağı bariz. Affedin, mankafa olmayan ve 90ları bilinçli bir şekilde yaşamış herkes, adına “çözüm süreci” denen şeyin bu memleket için önemini, lamı cimi olmadan, idrak edebilir. Süreç, kağıttan kule gibi sallanırken şimdi, “Quintana Croix de Fer'de atak yaparsa” diye yazmak o orkestrayı hatırlatmıyor mu?

102. Fransa Turu “mış gibi yapanlar” ve “çok geç kalanlar” turu oldu. “mış gibi yapanlar”, örneğin sürekli atağa kalkarmış gibi yapan Contador... Kaç defa “Contador atağa kalktı!” diye zıpladık?

Ya da “çok geç kalanlar”, örneğin Quintana. 19. etap olmuş, ilk adam gibi atağını gördük. Bu saatten sonra kanat taksa ne yazar?
20. etap profili
       20. etap profili

Bugünkü 20. etap da öyle. Gene ataklar olacak, Quintana her şeyi deneyecek, Contador da. Seyredenler sanki acaip birşey olacakmış gibi heyecanlanacaklar. SKY/Froome bırakmayacaklar. Zaten etap çok kısa, ama hemen başında Col du Chaussy, sonra HC Croix de Fer, bir Col du Mollard, sonra zirve bitişi, La Toussuire. Sarı mayoyu bir kenara bırakıp, Froome, Bardet ve Rodriguez arasındaki benekli mayo mücadelesine bakmak gerek. Croix de Fer'e önde çıkmak çok önemli.
20. etap tırmanışlar
       20. etap tırmanışlar

Pazar Paris'te bir Sagan-Greipel çekişmesi muhtemel. Zaten kişisel zirvesi geride kalmış Cavendish'in Renshaw ve Kwiatkowski bıraktıktan sonra şansı yok gibi.

Sahi, geçen yıl Giro sırasında Soma faciası sonrasında bir işçinin kameralara “siz de unutacaksınız bizi” dediğini hatırlıyor musunuz?

Türkiye hakkında ne yazık ki her daim doğruluğunun kanıtlandığına şahit olduğum, çok hoşuma giden iki laf var:

 • Türkiye doğuya giden bir gemidir, güvertede batıya koşanlar geminin batıya gittiğini zannederler (Sakallı Celal)
 • Her işimiz A'dan Z'ye bozuktur. (Refik Saydam)

  18. Etap

  Testere sırtı gibi bir etap, özellikle etap sonundaki kıvrım kıvrım şahane tırmanış, Lacets de Montvernier için seyretmeye değer.
  18. etap profili
         18. etap profili

  18. etap daha başlar başlamaz ilk 6km ortalama %7 ile yokuş yukarı (Col Bayard). Beşinci kategorize edilmiş zirve Col de la Morte'dan sonra (yokuş yukarı) sprint kapısı ve beslenme bölgesinin olduğu 108.km'ye inişe kadar bisikletçilere rahat yok.

  Etabın ana çıkışı, Col du Glandon. Ortalama verileri (21.7km, ortalama %5.1 eğim) sizi yanıltmasın. Çıkışta iki tane de ufak iniş var. Bu inişleri çıkartınca “net” tırmanış çok daha zor. Aşağıdaki grafikte gözüktüğü gibi 5km'si ortalama %9'un üzerinde bir eğime sahip. Glandon'a çıkış yetmezmiş gibi, zirveden sonra dünkü gibi 20km'lik bir iniş var, teknik iniş yeteneği olanların kendini göstereceği.
  18. etap Col du Glandon ve Lacets de Montvernier
         18. etap Col du Glandon ve Lacets de Montvernier

  Lacets de Montvernier düz duvara tırmanır gibi, sadece 3.4km içinde 18 tane daracık “S” virajı demek. Yani ortalama 500m'de bir, en dar oldugu kısımda 150m'de bir U dönüşü var. Bu esnada %8.2 ortalama eğim ile tırmanılıyor. Bisikletçileri etkileyebilecek önemli noktalardan biri tırmanışın çok dar olması. Etap başlamadan dağıtılacak bir bildiri ile buradan araç geçişi sınırlandırılacak. Etap sonunda, Montvernier'den sonra da hızlı ve teknik bir iniş var. Son 5km çok hafif yokuş yukarı, düz sayılır.
  Lacets de Montvernier ((c) cycling-challenge.com)
         Lacets de Montvernier ((c) cycling-challenge.com)

  Burada şahane ataklar, çekişmeler izleyebiliriz. Dünkü Quintana, Froome çekişmesi bakalım burada nasıl olacak? Bu tırmanışa Strava'dan bakabilirsiniz, mukayese için KOM 11:01.

  Etap pelotonu gene dünkü gibi dağıtacak, bir sürü atak seyredeceğiz. Daha etabın ilk yarısında kopup önden gidenlerden biri muhtemelen etabı da kazanacak. SKY/Froome'un ana taktiği fazla telaşa mahal vermeden, yani her atlayanın peşinden paniklemeden, ortalama hızı koruyarak sona ulaşmak.

  Van Garderen'in dün yarışı bırakmasından, Contador'un da 2 dakikadan fazla kaybedip Nibali'ye Froome'dan daha yakın olmasından sonra tek tehlike, o da ne kadarsa, Quintana. Dün biraz çekiştiler, fakat Froome ciddi bir fark açılmasına imkan vermeyeceğini gösterdi. İhtimaldir ki Paris'e gelindiğinde aralarındaki fark hala 3 dakika civarında olacak. Bugünden sonra da bu tarz çekişmeler seyredeceğiz, ama hem Quintana, hem diğerleri için, geçti TdF'in pazarı, sür bisikleti Vuelta'ya.
  17. etap sonunda genel klasman
         17. etap sonunda genel klasman

  17. Etap

  Bugünkü 17. etap ile Alplerdeyiz. Bu ve bundan sonraki 3 etap, dananın kuyruğunun koptuğu etaplar olacaklar, dolayısıyla kaçırmayın. Bu etap, geçen ayki Criterium du Dauphine'nin 5. etabı ile aynı. O yarışı da haliyle ASO düzenliyor, bir taşla iki kuş vurmuşlar. Etabın başı inişli çıkışlı, gene pelotonu dağıtacak.
  17. etap profili
         17. etap profili

  Col d'Allos ve Pra Loup'a Dikkat

  Beş tane sağlam tırmanış var, iki tanesi (Col d'Allos ve Pra Loup) can yakacaklar. Etap başından itibaren 3 tepe geçildikten sonra gelen Col d'Allos (139.km, 1. kategori) “resmi tırmanış” olarak 125.km'den başlıyor, fakat 105.km'den itibaren yokuş yukarı yol. Dolayısıyla net 34km boyunca tırmanış! “Resmi” olarak tırmanış sayılan 125-139.km'ler arası ise ortalama %5.5 eğime sahip. İşin daha da beteri, son 6km'nin giderek dikleşmesi. Ayrıca tur öncesinde yapılan etap değişikliği (heyelan nedeniyle Col du Galibier'nin parkurdan çıkarılması) sonrasında bu yılın en yüksek zirvesi.

  İşin bir de iniş bölümü var. Zirve geçildikten sonra 16km boyunca iniş, 1.000m rakım kaybediliyor. Bugün yağmur atarsa, ki hava durumu atabilir diyor, zaten pek de düzgün olmayan yolda acaip sahneler seyredebiliriz.
  17. etap, Col d
         17. etap, Col d'Allos ve Pra Loup

  Pra Loup, Merckx, Thevenet

  Bu kadar cefa yetmezmiş gibi bir de son tırmanış var, Pra Loup. Buranın tarihi önemi var: 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974 yıllarında katıldığı her Fransa Turu'nu kazanan Eddie Merckx, 1975 yılında 15. etaba (Nice-Pra Loup) Fransız Bernard Thevenet'nin 90 saniye önünde sarı mayo ile başladı. Etap güzel gitti, fakat Col d'Allos'tan süper bir şekilde inip Pra Loup'a tırmanmaya başladıktan sonra Merckx duvara tosladı, etabı da, turu da Thevenet'ye kaybetti (Thevenet'nin atağı için bkz. aşağıdaki 1. video). Hikayeyi Merckx'ten dinlerseniz bir etap öncesinde karnına yediği yumruk nedeniyle (bkz aşağıdaki 2. video) aldığı ilaç kanını inceltmiş, yeterli oksijen alamamış vs.

  Col d'Allos'tan inince kısa bir düzlükten sonra sola sert dönüş, akabinde Pra Loup'a tırmanış geliyor. 2. kategori olduğuna bakılmasın, birincisi etap sonu, ikincisi 6.2km ama %6.5 ortalama eğim var.

  Criterium Du Dauphine'de Ne Olmuştu?

  Madem etap Criterium du Dauphine 5. etapla aynı ve Froome, Van Garderen, Nibali, Valverde vs. orada da yarıştılar, o etabın nasıl geçtiğini kısaca hatırlamakta fayda var.

  Aynı 15. etapta Ruben Plaza'nın atağına benzer bir şekilde Romain Bardet (BMC) Col d'Allos'un zirvesine gelmeden atağa kalkıp inişte farkı açmıştı. Pra Loup tırmanışına 1:20 farkla başlayıp, etabı 36 saniye farkla kazanmıştı. Ama 11 Haziran'da Bardet'nin arkasında olanlar ise bugün için daha ilginç: van Garderen, bitişe 2km kala atağa kalkan Froome'un hemen önünde etabı 2. bitirmiş, Valverde ve Nibali çoktan topu atmışlardı.

  Bugün Ne Olur?

  Bugün Fransa Turu'nun 17. etabına çıkışta genel klasman aşağıdaki gibi. Bugüne kadar Froome ve SKY durumu çok iyi kontrol ettiler, bundan sonra da bu durumun değişmesini beklemek için bir neden yok. Bu etapta da herşeyi kontrol etmeye çalışacaklar. Quintana (Movistar), Contador (Tinkoff) için bunlar artık son şanslar, mutlaka bir şeyler deneyeceklerdir (fakat tren kaçtı zaten). 15. etapta ikinciliği Quintana'ya bırakan Van Garderen (BMC) haliyle kürsüyü muhafaza etmek için çalışacak. Arada Bardet tekrar Dauphine'i tekrarlamak isteyebilir. Zaten genel klasmanda 12. sırada (+13'), dolayısıyla kaçmasında bir sakınca yok.
  16. etap sonunda sarı mayo
         16. etap sonunda sarı mayo
  16. etap sonunda yeşil mayo
         16. etap sonunda yeşil mayo
  16. etap sonunda benekli mayo
         16. etap sonunda benekli mayo

  Sagan 4. Yeşil Mayosunu Aldı, Zabel'in Rekorunu da Kırar

  Ufak bir not olarak yeşil mayoyu artık Sagan'ın (Tinkoff) aldığı kesin. Greipel (Lotto) 89 puan farkı bundan sonraki etaplarda kapatamaz.
  Peter Sagan 16. etap inişte
         Peter Sagan 16. etap inişte

  Bu, Sagan'ın peşpeşe aldığı 4. yeşil mayo olacak. Bugüne kadar yeşil mayoyu 4 defa kazanan İrlandalı Sean Kelly var, en çok kazanan da zaten Alman Erik Zabel (6 defa). Sagan şimdi Kelly ile aynı seviyede, daha yaşının genç olduğu da düşünüldüğünde Zabel'in (zaten EPOlu) rekorunu kırmaması için bir neden yok.

  Fakat "Monsieur Deuxième" Sagan'ın en son kazandığı Fransa Turu etabı 2013'un 7. etabı. Dolayısıyla bu yeşil mayoyu etap kazanarak değil de “matematiksel olarak” almak ağızda biraz kekremsi bir tad bırakmıyor değil. Öte yandan bu biraz yeşil mayonun tabiatında var. Sean Kelly 1983, 1985 ve 1989'daki yeşil mayolarını tek bir etap almadan kazanmış. Zabel de 1998 ve 1999'da etap birinciliği olmaksızın yeşil mayo kazanmış.

  Her halükarda rüzgar Sagan'dan yana esiyor. Mayıs ayında “Sagan'ın maaşını keseceğim” (2017'ye kadar senede 4 milyon avro) diyen patronu Tinkoff, şimdi “benim için turun en güçlü bisikletçisi, Froome'dan da güçlü” diyor. Etixx-Quickstep'in patronu Patrick Lefevere çok etkilendiğini, Sagan'ı takımında görmek istediğini söylüyor (tabii burada Cavendish'i de ağır eleştirmiş olmuyor mu, orası ayrı mesele).

  Turu Bırakanlar

  30'a ulaştılar. 2012 bir kenara, 2015 en fazla fire verilen yıllardan biri olacak anlaşılan.
  Yarışı bırakanlar
         Yarışı bırakanlar

  12. Etap

  11. etap beklediğimiz gibi, Froome ve SKY'ın nispeten rahat ve taşları yerine oturttuğu bir etap oldu. Zaten şansı kalmayan Nibali (Astana) Froome'a 50 saniye kaybedip iyice arkaya düştü. Tejay van Garderen (BMC), Contador (Tinkoff Saxo) ve Quintana (Movistar) en azından Froome ile aralarındaki farkı korumayı başardılar.
  11. etap sonunda genel klasman
         11. etap sonunda genel klasman
  11. etap sonunda benekli mayoda durum
         11. etap sonunda benekli mayoda durum

  Leh Rafal Majka etabı alıp Tinkoff Saxo'ya teselli oldu. Bir bakıma geçen yılki Fransa Turu'nu andırıyor, Contador orada kaza yapıp yarışı bırakınca Majka kendini göstermiş, 14. ve 17. etaplar ile benekli mayoyu kazanmıştı. Bu yıl Contador daha tam silinmiş sayılmaz fakat Majka gidişata göre giderek daha fazla kendini gösterebilir. Bugünkü etapta 31 tırmanış puanı alıp, 6 tırmanış puanı alarak benekli mayoda liderliği sürdüren Froome ile arasındaki farkı 25'e indirdi, daha önemlisi, Quintana'nın önüne geçti, bkz aşağıdaki tablo. Bugün toplam 75 tırmanış puanı var, dolayısıyla benekli mayo için önemli bir gün. İlk kopmalar muhtemelen 20.km'deki sprint kapısından sonra başlar.
  12. etap profili
         12. etap profili

  Plateau de Beille'in Önemi

  Neredeyse 200km ile bugüne kadarki en uzun dağ etabı 12. etap. Froome bu yıl dosyayı kapattı dedik, dolayısıyla her etap için bahane üretmeye çalışıyoruz. Bu etabın da bam teli iki tane 1. sınıf tırmanıştan sonra gelen etap bitişi Plateau de Beille (HC). Burası niye önemli?

  Plateau de Beille bugüne kadar 5 defa Fransa Turu'nda etap sonu olmuş. Bu 5 defanın 4'ünde, burada etabı kazanan bisikletçi Fransa Turu'nu da kazanmış (bkz aşağıdaki tablo sol kutu). Dolayısıyla Froome'un ne yapacağı merak konusu. Bir başka etken daha var. Aşağıdaki listede sağ kutu Plateau de Beille'de bugüne kadarki yapılmış en iyi 5 zaman ve ortalama hızlar, isimlere dikkat (tam listeye buradan ulaşabilirsiniz).
  Fransa Turu
         Fransa Turu'nda Plateau de Beille

  Bu da 1998'deki rekor zamanın videosu. Ullrich sarı mayoda, 13. dakikadan itibaren müteveffa Pantani'nin atağı başlıyor. Yeri gelmişken konuyla ilgili “Ne Güzel Yıldı 1998” yazısını tavsiye edelim.

  Froome'un da işi kolay değil tabii. Atak çekip Pantani'nin gırtlağına kadar dopingli haldeki rekorunu kırarsa “bak kesin dopingli” denecek, rahvan giderse “kesin dopingli görünmemek için atak yapmadı” denecek.
   12, etap tırmanışlar
          12, etap tırmanışlar

  Etabın çıkışları kadar inişleri de güzel. 10. etapta Valverde Luz-Saint-Sauveur'a inişte 93,38 km/s ile günün en yüksek hızına erişti, bugün de çıkış performansı da eklenince birşeyler yapabilir, tabii biraz takım lideri Quintana'ya bağlı. Quintana genel klasmanda kürsü görebilmek için ve benekli mayo şansını arttırmak için atak deneyebilir. Quintana'nın bu yıl ikincilik şansı yüksek, dolayısıyla kürsü görmek istiyorsa Tejay van Garderen de bugün çok zaman kaybetmemeli. Contador keza, lakin bugün yapabileceği en iyi şey Froome ile arasındaki farkı korumak olacaktır. Öte yandan aradaki fark da 4 dakikadan fazla ve günler geçiyor. Dolayısıyla çıkışlarda değil ama inişlerde 2013'te yaptığı gibi gemi azıya almayı deneyecektir.

  Yarışı Bırakanlar

  Bugün etap başlamadan birileri daha topu atmazsa 11. etap, 2012 Fransa Turu'ndaki “Metz katliamı”ndan beri en çok fire verilen etap oldu. Dominik Nerz (Bora-Argon) mide sorunlarından, Daniele Bennati (Tinkoff Saxo) kaza nedeniyle turu terkettiler. Rui Costa (Lampre Merida), Johan Vansummeren (Ag2R), Ben Gastauer (Ag2R), Rein Taaramäe (Astana) etabı bitiremediler.

  11. Etap

  Dünkü 10. etapta Nibali için tur bitti, Contador için bayağı zor. Tejay van Garderen ikinciliği korudu ama o kadar. Bu yıl son kez SKY'da yarışan Porte biraz kendini gösterdi.

  Froome, daha doğrusu SKY, 2012 Fransa Turu'nun sarı mayosunu aldı. Fakat gene de bunlara güvenmemek lazım. Olur da kaza vs sonucu bir şey değişirse Mazhar Alanson'u anar, “beş dakkada değişir bütün işler,... adamı bazen geriden şişler” deriz.

  102. Fransa Turu'nun kaçırılmayacak etaplarından 11. etap öncesinde durum aşağıdaki gibi. Tur bugün 66. defa Pau'dan çıkış alacak.
  11. etap sonunda genel klasman
         11. etap sonunda genel klasman
  11. etap profili
         11. etap profili

  Bugün için Froome/SKY'ı seyretmenin tek nedeni var, o da “acaba dünkü performanstan sonra bugün nerede olacaklar?” sorusunun cevabını görmek ve oradan yarışın geri kalanı için bir çıkarım denemek. Dünkü patlamadan sonra bugün biraz konsolidasyon, rahatlama, taşların daha bir yerine oturmasına çalışacaklardır.

  Genel klasmanın büründüğü sıkıcılığı bir tarafa bırakırsak, 11. etap benekli mayo için bayağı önemli, çünkü bugün tırmanışlarda toplam 42 puan dağıtılacak.
  11. etap sonunda benekli mayo
         11. etap sonunda benekli mayo

  İşin kötüsü benekli mayoda da Froome lider, Porte ikinci. Üçüncü Quintana ile Froome arasında 19 puan var. Froome/SKY'ın dünden sonra biraz daha sakin bir gün geçireceğini tahmin edersek genel klasman için iddiası kalmamış, fakat benekli mayo için mücadele verecek kişileri biraz daha görebiliriz, örneğin dün Bastille gününde Fransızların hamasi duygularını kursakta bırakan Pinot/Bardet/Peraud üçlüsü, Rodriguez örneğin, belki Quintana ile ortak bir atakta Valverde?
  11. etap Col d
         11. etap Col d'Aspin ve Col du Tourmalet

  Etapta bayağı atak ve kopmalar izleyeceğimiz kesin. Etabın son 5 kilometresi çıkış/düz/çıkış/düz/çıkış/düz şeklinde. Buna bir de 4km kala bayağı kıvrımlı yolları ekleyince oraya kadar kesinleşen bir kopma yoksa ilginç bir bitiş izlemek garanti.
  11. etap son 10km profil / son 5km parkur
         11. etap son 10km profil / son 5km parkur

  10. Etap

  Fransa Turu'nda 9. etaptaki takım zamana karşı etabından sonra geldik 10. etaba. 102. Fransa Turu hakkındaki yazıda belirttiğimiz kaçırılmaması gereken etaplardan ikincisi, bu yılın ilk zirve bitişi ve Pireneler'deki ilk etap. Tırmanışçıların gerçekten kendilerini gösterebilmeleri için ilk şans. Son 15km boyunca, zaman zaman %16'ya varan, ortalama %7.4 eğim. Froome'un dediği gibi, “sarı için asıl mücadele şimdi başlıyor”.

  Bununla beraber 10. etaba büyük bir çalkantı ile giriyoruz.

  2013 Mont Ventoux, Froome ve Doping

  Dün akşam internete acaip bir video düştü. Sonradan SKY takımının “gizli bilgilerimizi hackerlar çaldı” diyerek Youtube'dan sildirdiği video, Christopher Froome'un 2013 Fransa Turu'da 15. etapta Mont Ventoux bitişine doğru yaptığı meşhur ataktaki SRM verilerini gösteriyor. Verileri video ile birleştirenlerden biri bisiklette doping konusundaki en kötümser otoritelerden, eski Festina antrenörü Antoine Vayer.

  Videoda Froome Ventoux'da atağa kalktığı zaman nabzı oynamıyor, 30 saniye kadar 550W basıyor, kısa bir süre 1000W'ın üzerine çıkıyor, nabız artmayı bırakın, ufak bir düşüş bile gösteriyor. 400W basarken 157 olan nabzı, 1000W basarken de 156 atıyor. Aşağıdaki ekran görüntüleri durumu daha iyi açıklar, "power" ve "heart rate" verilerine dikkat (Video dün Vimeo ve DailyMotion'da tekrar internete düştü, fakat gün sonunda gene kaldırıldı. Dolayısıyla ekran görüntülerini tutalım, gene yayınlanırsa bağlantı koyarız.)

  Froome 2013 Ventoux
         Froome 2013 Ventoux
  Froome 2013 Ventoux
         Froome 2013 Ventoux
  Froome 2013 Ventoux
         Froome 2013 Ventoux
  Froome 2013 Ventoux
         Froome 2013 Ventoux
  Froome 2013 Ventoux
         Froome 2013 Ventoux

  SKY'ın Tepkisi

  Videoyu internetten anında sildiren SKY takımının iddiası verilerin “hacklendiği”. İngiliz Telegraph gazetesinin yazdığına göre “hukuki adımlar” başlatacakmış Sir Dave Brailsford. Tabii SKY gibi “süper anti-doping, şeffaflık vs” imajıyla ortaya çıkmış bir takımın bu tarz bir veriyi paylaşmayı bırakın, bir de “veriler yalan/yanlış” diye değil de “hacklendik” diyerek videoyu kaldırtması ortalığı sakinleştirmekten çok kızıştırmaya yarıyor.

  Buna ek olarak Froome'un SRM verilerini video ile birleştiren şahsın Twitter hesabının da kapatıldığını belirtelim.

  Froome'un nabzının nispeten sabit seyretmesi örneğin azami nabzının zaten 160 civarında olması ile açıklanabilir. Bu kadar basit bir şeyi, bu raddede bir dramaya çevirince haliyle Froome'un performansı üzerinde bayağı büyük bir soru işareti oluşuyor.

  İşin ironik yanı, bugünkü 2015 Fransa Turu'unun 10. etabı (üstteki) ile 2013 Fransa Turu'nun 15. etabı (alttaki) profil olarak birbirinin çok benzeri.
  TdF 2015 10. etap ve TdF 2013 15. etap
         TdF 2015 10. etap ve TdF 2013 15. etap

  Tartışmanın Başka Boyutu – Gelecekte Doping Kontrolleri?

  Tartışmanın videonun kaldırılması ile çıkan gümbürtüde şimdilik gündeme gelmeyen bir başka boyutu ise, gelecekte artan şeffaflığın yaratacağı dopingle mücadele mekanizmaları. Bundan 10 yıl önce, biyolojik pasaport denen, belirli fizyolojik veriler ışığında doping yapmadığını ispat yükünü sporcuya yıkan bir sistem yoktu. Bugün var.

  Bundan belki 10 yıl sonra, bütün yarışmacıların verileri anında canlı olarak ekrana yansıyacak ve belirli normalardan sapan veriler bisikletçinin dopingli olduğuna kanıt sayılacak. Neden olmasın?

  10. Etap Öncesi Durum

  Genel sıralamada durum aşağıdaki gibi.
  9. etap sonunda genel durum
         9. etap sonunda genel durum

 • Sarı mayoya adaylardan Froome zaten mayoyu sırtlamış durumda, Alberto Contador 1 dakikadan, Vincenzo Nibali'nin 2 dakikadan fazla farkla takip ediyorlar. Jokerlerden Tejay van Garderen, Froome'un 12 saniye arkasında.
 • Paris etabı hariç Fransa Turu'nun 11 etabı kaldı
 • Bu 11 etaptan 7 tanesi dağ etabı, 4 tanesi geçiş etabı.

  Merak edip Froome'un kazandığı 2013 Fransa Turu'nda yarışın ikinci yarısındaki 4 dağ etabındaki derecelerine baktık. O zaman Nibali olmadığından tam mukayese zor. Lakin Contador, Quintana, van Garderen, Valverde gibi isimler varlar. Liste bu beşliden ilk gelen ve diğerlerinin ona olan farkını gösteriyor.
  2013 Fransa Turu Son Hafta Dağ Etapları
         2013 Fransa Turu Son Hafta Dağ Etapları

  Bu tabloya (üzerinden 2 yıl geçtiğini unutmadan) bakınca

 • van Garderen'e fazla bel bağlamamalı, fakat bu yılın ciddi sürprizi olabilir
 • Quintana Froome'un formda olduğu zaman onunla aşık atabilen tak adam, genel sıralamada daha da yükselecek.
 • Nibali? Genel klasmanda Froome'un 2 dakika 22 saniye arkasında şu anda. İşi çok zor. Astana zamana karşı 9. etapta 28km içinde Froome'un SKY'ından 34 saniye, van Garderen'in BMC'sinden 35 saniye yedi.
 • Contador? 1 dakikadan fazla farkla dağlara geliyor. “Fazla bir fark değil” diyoruz ama onun da işi bayağı zor. 2013 Fransa Turu'nda 18. Alpe d'Huez etabına Contador Froome'un 4:34 arkasında başlamıştı. Etapda yağmur başlayıp da Contador inişte pedallara asılınca galeyana gelip aşağıdaki tweet'i atmışız:

  Etabın sonunda piştovu gördük tabii, barut ıslak çıktı. Contador Froome'un 1 dakika 3 saniye arkasından gelebildi bitişe.

  Uzun lafın kısası, Froome 102. Fransa Turu'nun ikinci yarısına kesin favori giriyor.

  10. Etaba Bakış

  Bugün çok inişli çıkışlı bir profil yok, fakat hem bu yılın ilk dağ etabı, hem dinlenme gününden sonraki ilk etap. Dolayısıyla sürprizlere gebe olabilir.
  2015 Fransa Turu 10. etap profili
         2015 Fransa Turu 10. etap profili
  2015 Fransa Turu 10. etap zirve bitişi
         2015 Fransa Turu 10. etap zirve bitişi
  Froome'un bugun için yanında Roche ve Thomas gibi iki tecrübeli yardımcı var. Yalnız Froome'u burada engelleyebilecek bir şey, yukarıdaki veri olayından kaynaklanacak bir takım moral ve/veya taktik yavaşlamalar. Öte yandan Froome'un “inadına” bastığı da vaki. Haliyle Quintana da bu etap için ideal bir isim, hele ki yanında Valverde varken. Van Garderen'in de ilk dağ etabında ne yapacağı da merak konusu.

  2015 Fransa Turu'nun

  Parkuru
  Etapları
  Mayoları
  Takımlar ve Sponsorları
  Favorileri
  Ödülleri
  Doping kontrolleri
  Son 10 Yılın Birincileri

  için Tour de France 2015 Hakkında Herşey

  3. Etap

  2015 Fransa Turu'nun ilk kaçırılmayacak etabı 4. etap. Dünkü 3. etap sonunda durum şöyle:
  2015 Fransa Turu 3. etap sonu genel klasman
         2015 Fransa Turu 3. etap sonu genel klasman
  2015 Fransa Turu 3. etap sonu yeşil mayo
         2015 Fransa Turu 3. etap sonu yeşil mayo

  Üçüncü etap büyük bir kaza ile bitti denebilir. Beş kişi birden yarışı bıraktılar.

 • Simon Gerrrans (Orica)
 • Dmitry Kozontchuk (Katusha)
 • Tom Dumoulin (Giant Alpecin)
 • William Bonnet (FDJ)
 • Fabian Cancellara (Trek)

  Fransa Turu bu yıl bisikletler üzerindeki kameralar da dahil olmak üzere çok güzel özet videoları veriyor, kendi sayfasından izleyebilirsiniz.

  Yaklaşık 224km ile bu yılki Fransa Turu'nun en uzun etabı bugünkü 4. etap. Etabın en önemli zorluğu (sürekli rüzgara açık olması dışında) haliyle parke taşları. Parkurda 3 tanesi Nisan ayındaki Paris-Roubaix parkuruna dahil olan toplam 7 parke taşlı bölüm var.
  2015 Fransa Turu 4. etap profili
         2015 Fransa Turu 4. etap profili

  Ancak bu etabı Paris Roubaix ile karşılaştırmak güç. Her şeyden önce parke taşlı kısım daha kısa. Fakat daha önemli bir etken, tek günlük yarış ile 3 haftalık yarış farkı.

  Paris Roubaix'de bir gün içinde herkes o günkü birincilik için yarışırken ve yarışın mahiyetine uygun bir favoriler listesi varken, bugünkü etapta 3 haftalık maratonu birinci tamamlamak isteyenler de on sıralar için mücadele edecekler. Bu duruma tek istisna ve haliyle baş favori John Degenkolb (Giant-Alpecin).

  Normal şartlarda bugün favori olabilecek Alexander Kristoff (Katusha), Lars Boom (Astana), Sep Vanmarcke (LottoNL-Jumbo), Geraint Thomas (Sky), Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), Zdenek Stybar (Etixx-Quick-Step) gibi isimler bugün kendileri yarışmak kadar, takım kaptanlarına da çalışmak zorundalar. Değenkolb gene şanslı, fakat Kristoff Joaquim Rodriguez ile, Boom Vincenzo Nibali, Thomas Chris Froome, Sagan Alberto Contador, Stybar Tony Martin...

  Geçen yıl parke taşlı etapta Astana parlamış ve Nibali Fransa Turu zaferinin temelini burada kazandığı zamanla atmıştı. Froome burada yarısı bırakmış, Contador düşe kalka bitirebilmişti.

  Hava durumu genel olarak parçalı bulutlu, öğleden sonra için belki yağmur gösteriyor. Eğer gerçekten yağış olursa pek çok şey değişebilir. İlk parke taşlar 103.5km'de, fakat ondan sonra asıl dalga 177.5km'de başlıyor.

  Etap Türkiye saati ile saat 13:00 gibi başlayıp herşey yolunda giderse 18:00-18:30 gibi bitecek.

  Son önemli bir nokta, aşağıdaki haritada da görüldüğü üzere bisikletçilerin bitiş öncesinde şehir içinde peş peşe iki tane 90 derecelik köşe dönecek olmaları. Son metrelerde heyecan potansiyeli denebilir.
  2015 Fransa Turu 4. etap bitişi
         2015 Fransa Turu 4. etap bitişi

 •  

    Bu haber 6986 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015