Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
Altı Grupta 2016 Shimano Ayakkabılar

Altı Grupta 2016 Shimano Ayakkabılar

Shimano 2016 Ayakkabı Modellerini tanıttı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 15.7.2015
Shimano deyince hala akla ilk başta çekiş sistemi gelse de, marka bugün geldiği noktada çekiş sistemi, frenler, tekerlekler ve kadro donanımı dışında sırt çantasından kıyafete, gözlükten ayakkabıya kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip.

Marka şimdi 2016 ayakkabı yelpazesini, altı sınıfa dağılmış bir şekilde (Road Performance, Triathlon, Enduro Trail, Gravity, Cross Mountain ve kadınlara özel / Women’s Specific Fit) tanıttı.

Yol Bisikleti

Yol ayakkabıları sınıfında “performans” seviyesinde RP9, RP5, RP3 ve RP2 amatör bisikletçileri profesyonel seviyesine yaklaştıran yeni modeller. Ekim 2015'ten itibaren piyasada olacaklar.

Bu modeller “Gran Fondo” bisikletçisi düşünülerek tasarlanmış. Hız, esnemezlik gibi özelliklerin yanında uzun süre selede kalınacağı düşünülerek nisbi bir konfor da tasarımda hedef olarak gözetilen unsur. Dört yeni model de Shimano'nun Dynalast tasarımına (ayakkabının iç yapısının anatomik, ayağı saracak şekilde tasarlanması) sahipler.
Shimano RP9
       Shimano RP9

RP9 modeli Shimano'nun Custom-Fit teknolojisine sahip, şimdilerde tekrar moda olan minimalist bir tasarım sunuyor. İki bant, bir tane de kopça yardımı ile kapanıyor. Markanın esnemezlik cetvelinde 12 üzerinden 11 seviyesinde karbon SLD SL tabanı var. Buna ek olarak anti-bakteriyel iç kaplaması mevcut.
Shimano RP5 RP3 RP2
       Shimano RP5 RP3 RP2

Ayakkabı 40 numarada 538 gram, Shimano'nun PD-6800 pedalı ve SPD-SL dili ile uyumlu. Siyah ve beyaz renklerde, 36-50 arası numaralar mevcut.

RP5 nispeten hırslı amatör bisikletçiler için tasarlanmış bir model. Ayağı kavraması, karbon plaka ile güçlendirilmiş tabanı ile esnemezliğini yanında günlük konfor da ana özelliklerinden biri. Muadili pedal, PD-5800.

RP3 ve RP2 modelleri amatör kulüp bisikletçileri için. SPD-SL yanında “normal” SPD ile de uyumlular.

Triatlon

Triatlonda TR9 modeli mavi rengi ile Eylül 2015'ten itibaren piyasada.

Shimano 13 yıldır özel olarak triatlon sporu için ayakkabı tasarlıyor. Bir bisiklet ayakkabısından beklenen nisbi konfor, güç aktarımı, esnemezliğin yanında triatlon sporunda önemli olan çabuk giyilip çıkarılma gibi unsurlar bu seriyi en çok tutulan triatlon ayakkabılarından yapan özellikler.
Shimano TR9
       Shimano TR9

Shimano'nun marka mavisi renge sahip ayakkabının kadın modelinin beyaz renk seçeneği de var.

Ayakkabı Shimano'nun esnemezlik cetvelinde 10/12 seviyesinde. Üst kısmı suni deriden olan TR9 40 numarada 502g ağırlığında. Üç kademeli ağ sistemi ve burnundaki anatomik kapak sayesinde ayağın hava almasını ve triatlonun ilk adımı yüzmeden sonra nemli ayağın çorap olmadan da kuru kalmasını sağlıyor.

Ayağın tabii kıvrımlarına uyumlu Dynalast tasarımı sayesinde güç aktarımı had safhada, tabanı standart 11mm'lik SPD-SL ayar imkanı dışında bir 11mm daha ayar genişliği sunan TR9'u triatlonun adımları arasında çabuk giyip çıkarmak için önde bir bant ve arkasında bir de kayışı var.

Dağ Bisikleti

Dağ bisikleti iniş sınıfında Vibram taban gibi özelliklere sahip AM9, AM7 ve AM5 ile soğuğa karşı işi yalıtımı geliştirilmiş kış ayakkabısı MW7 yeni modeller. Kasım/Aralık 2015'ten itibaren piyasadalar.

Dağ bisikletinde enduro tipi kullanımın giderek artması ve SPD kadar yassı pedal da kullanılmasının sonucu olarak geliştirilen yeni AM serisinin tasarlanmasında “Shimano'nun sporcuları” diyebileceğimiz Atherton kardeşlerin büyük etkisi olmuş. Halihazırda iniş dünya şampiyonu Gee Atherton AM9'u geçen sezon boyunca test ettiklerini ve iniş için şimdiye kadar denedikleri en iyi ayakkabı olduğunu vurguluyor. Daha iyi pedal tutuşu, daha yüksek koruma ve daha düşük ağırlık, ayakkabının tasarımında ana hedefler olarak gözetilmiş.

İniş serisinde üç ana model mevcut.

 • SPD uyumlu AM9 all-mountain modeli
 • Siyah AM7, düz Vibram tabanlı
 • Gene SPD uyumlu AM5, ki bu seri BMX kullanımı için de düşünülmüş.
  Shimano AM9
         Shimano AM9

  Her üç model de ayağın darbelere karşı korunması için yanlardan güçlendirilmişler, taban esnemezliği plakalarla arttırılmış. Özellikle AM9'da bisikletten inildiğinde de yere sağlam basmak için taban profili üzerinde çalışılmış. Tabanın altındaki SPD kanalı pedala tekrar “takılmayı” daha kolay kılan bir etken.

  Bütün AM modelleri üstte geniş bir bantla kapanıp açılıyorlar, hem bu bant, hem de AM9 ve AM7 modellerindeki ayakkabı bağlarının üstündeki bant ayak kemikleri için fazladan koruma sağlıyor.

  AM5 modeli ise daha “sokak” havasında, önde bağcıklı kısım açık.
  Shimano AM7 ve AM5
         Shimano AM7 ve AM5

  AM modelleri dışında Shimano'nun XM serisi ise adından da anlaşılacağı üzere “cross mountain” odaklı, yani “zirveden zirveye” denebilecek, değişik rakım, hava şartlarını içeren bir sürüş sahasını kapsıyor. Daha tur odaklı dağ bisikleti ayakkabıları arasında XM9 ve XM7 nubuk, Gore Tex ve Vibram özellikleri ile uzun yol bisikletçilerine hitap ediyorlar. Ekim 2015'ten itibaren piyasada olacaklar.

  XM9 bisiklet üzerinde veya yanında, uzun dağ bisikleti turları için düşünülmüş bir model. Bilek koruması yüksek, uzun yürüyüşlere de uyumlu ayakkabının görüntüsü bir bisiklet ayakkabısından ziyade trekking ayakkabısını andırıyor.
  Shimano XM9
         Shimano XM9

  Ayakkabının bilek kısmındaki yastıklar hem kir girmesini engelliyorlar, hem de sıradan bir bisiklet ayakkabısından daha fazla bilek desteği sunuyorlar. Ayakkabının burnundaki lastik kapak, nubuk deri, Gore-Tex üst kısımların yanında dağcılıktan aşina olunan metal kancalı bağcıklı sistem ilk göze çarpan özellikler.

  Bunların dışında Vibram alt taban, tabanda plaka vb özellikler ayakkabının pedal performansının da haliyle unutulmadığının göstergeleri. XM9 1070 gram ağırlığında, Shimano'nun beraber kullanım için tavsiye ettiği pedallar M8020 ve T780 modelleri.

  XM7 ise XM9 kadar olmasa da gene aynı tip bisikletçiye hitap eden model. Bilek kısmı daha alçak, keza bisiklete binmek kadar yürümeye de müsait. Ayakkabı XM9'un Vibram taban, nubuk, Gore-Tex gibi özelliklerine sahip ve 870 gram ağırlığında.
  Shimano XM7
         Shimano XM7

  Dağ bisikleti serisine yeni eklenen bir model kışlık MW7 modeli. Haliyle su geçirmez Gore-Tex dış yapıya ek olarak kısmen yünlü iç yapı soğuğa karşı azami koruma sunuyor.

  Shimano'nun “Torbal” adını verdiği tabanın nispeten esnek orta kısmı ayakkabının pedala gücü aktaran on kısmındaki yüksek verimi korurken arka kısmının ayağın tabii hareketlerine daha doğal tepki vermesini sağlıyor. Tabanın dış kısmındaki dişler karda kışta bisikletten inince de yere sağlam basmayı mümkün kılıyorlar.
  Shimano MW7
         Shimano MW7

  Ayakkabının üst kısmındaki bant ayağı da koruyacak şekilde tasarlanmış. Keza burun kısmında kapak, bilek kısmı için soğuğu, yağmuru ve kiri dışarıda tutacak tasarım ayakkabıyı muhkem kılan diğer özellikler. SPD uyumlu MW7, 820 gram ağırlığında.

  Kadınlara Özel Modeller

  Kadınlara özel yedi yeni model de var bu yıl, böylece Shimano'nun kadın ayakkabısı model sayısı 16'ya çıkıyor. WR84 yol bisikleti, WM64 ve WM53 dağ bisikleti modelleri erkek modellerindeki teknolojilere sahipler. Eylül/Ekim 2015'ten itibaren piyasada olacaklar.
  Shimano WM64
         Shimano WM64

  Dağ bisikletinde WM64 ve WM53 modelleri Shimano'nun en yüksek kadın modeli WM84'ten aşina olunan Dynalast tasarımı ile donatılmışlar. Buna ek olarak kadın ayağının daha dar yapısı hesaba katılarak daha dar topuk kısmı, ayakkabı içinde fazladan destekler ve daha alçak on kısım ayakkabıların göze çarpan özellikleri.
  Shimano WM53
         Shimano WM53

  Shimano'nun bütün modelleri teknik olarak “unisex” olsa da marka WR84 ile kadın ayağını düşünerek bir model tasarlamış. Erkek ayağının daha taraklı olduğundan yola çıkan WR84 daha dar olması dışında teknik olarak üst seviye RP modelleri ile aynı. Karbon tabana sahip, dolayısıyla uzun kullanımda konforun yanında esnemezlik ve pedala azami güç aktarımı ana hedef olarak olarak güdülmüş.40 numara da 500 gram ağırlığında, PD-6800 muadili pedal.
  Shimano WR84
         Shimano WR84

 •  

    Bu haber 6431 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015