Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Mart . 2021  
2016 Merida'lar İstanbul'da Tanıtıldı

2016 Merida'lar İstanbul'da Tanıtıldı

Merida 2016

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 20.8.2015
Aslı Bisiklet bünyesindeki bisiklet markası Merida'nın 2016 modelleri İstanbul'da bayiilere tanıtıldı. Türkiye'de Merida satıcılarının oluşturduğu katılımcılar aynı zamanda deneme sürüşü yapma imkanı da buldular.
Tanıtım İstanbul Vilayetler Evi
       Tanıtım İstanbul Vilayetler Evi'nde Yapıldı

Merida'nın Türkiye satışları hakkında kısa bilgilerin de yer aldığı tam günlük tanıtım sunumunda sizing de ilginizi çekeceğini düşündüğümüz noktaları paylaşalım istiyoruz ilk başta.

Merida bildiğiniz gibi tamamen Tayvan üretimi bir marka. Diğer uzak doğu ülkelerinde hiç bir yatırımı yok.
       

Türkiye de Dolar Türk Lirası karşısında şu günlerde artsa da Dolar bazında 4 senedir düşen fiyatlarla satılıyor.

2014'te Türkiye'de satılan Merida bisikletlerinin ortalama satış fiyatı 605$ iken 2015'te bu ortalama 662$ olmuş. Bu şu anlama geliyor, 2015'te üst model satışında artış olmuş.

Lampre Merida (yol bisikleti) ve Multivan Merida (dağ bisiklet) takımları marka bilinirliğinin tüm dünyada artmasına neden olmuş. Bu Türkiye'de de böyle. Özellikle Türkiye Turu'nda Lampre Merida'dan Kristijan DURASEK'in şampiyonluğunun da etkisi çok.

Merida markası 2015'te 2014 yılına göre %40 daha fazla satılmış.

En çarpıcı rakamlardan biri: Türkiye'de yol bisikleti olarak satılan bisikletler 2014 yılına göre %348 artmış.

2015'te en çok satılan Merida serisi şehir bisikleti serisi olan Crossway olmuş.

En son olarak da 2015'te Türkiye'de satılan Merida'lar ile 2016 yılında hangi tarz bisikletler satılacakmış bir görelim. 2015 'e göre değişim ilginç olacak.
 Merida Satışındaki Değişim
        Merida Satışındaki Değişim

Artık 26" dağ bisikleti modeli yok. 29" 'e olan ilginin oransal dağılımı %12'ye düşerken (değişim %2) 27,5" tekerli dağ bisikletleri %1 artmış gözüküyor. Yol bisikleti %4 artarken şehir bisikletleri %61'den %60'a gerilemesi ön görülüyor.

Hemen hemen her tarzda yeni bir model çıkaran ya da modelini güncellediği bir seriye sahip Merida.

2016 Merida Scultura: "Dünyanın en hafif seri üretim yol bisikleti"

Deneme Şansını Yakaladık
       Deneme Şansını Yakaladık
Bu senenin flaş ürünü tabiki 4 defa yenilenen tasarımıyla Scultura. Merida, Scultura’nın 740 gr ile dünyanın seri üretim en hafif kadrosuna sahip modeli olduğunu iddia ediyor. Hatta bu serinin en üst modeli Superlite LTD'te kadro ağırlığı (52cm kadroda) 680gr olarak veriliyor. Klasik yol bisikleti tasarımına sahip model tırmanış uzmanı olarak belirtiliyor. 25mm genişliğindeki lastik çaplarıyla uyumlu olan model her ne kadar klasik tasarıma sahip desek de, lastik açıklığı, üst ve alt köprünün damla formunda olması ve gizlenen arka fren düşünüldüğünde aerodinamik özellikler barındırıyor.

Merida Ninety-Six Değişen Platform

İlk defa geçtiğimiz haziran ayında Albstadt, Almanya'da düzenlenen UCI Cross Country Dünya Kupası yarışında görücüye çıkan çift süspansiyonlu Merida Ninety- Six İstanbul'daki sunuma yetişemese de bu yazı da bahsetmemek olmaz.

Seri ilk 2008 yılında kullanıcıya sunuldu, o günden beri değişimlere uğradı. Son senelerde değişen teker ebatları nedeniyle tekrar elden geçen Ninety- Six'te farklı bir strateji izlendi. XS kardo kullananlar 27,5" teker setini kullanacak, L ve XL kadro kullananlar ise 29" teker çapını kullanacak. Eğer M kadro kullanıcıysanız her iki teker çapını da kullanabilecek.

Multivan-Merida sporcuların geri bildirimleriyle geliştirilen Ninety-Six, üst tüp ve dingil mesafesi kısaltılması ve alt dirsek düşürülerek, Merida takım taleplerini karşılamış.
Merida Ninety Six
       Merida Ninety Six

1×11 çekiş sistemi ile kullanılacak olsa da, 2x ve Di2 için tamamen iç kablolama uygun kadro tasarımına sahip. Aynı şekilde Fox elektronik kilitli süspansiyon sisteminin çalışabileceği anlamına geliyor. Salı günü başlayacak Eurobike fuarı'nda test etme imkanını yakalayacağımızı düşünüyoruz.

Cyclo Cross Karbon

Yeni Cyclo Cross serisi 1050 gr tam karbon çerçeve ile esnemezliği arttıran sert orta göbek ve alın borusu, diğer kablolar gibi ön disk fren kablosu da kadro içinden geçirilmesi yenilikler arasında sayabiliriz. Özellikle serinin 9000 modeli 1x11'li çekiş sistemine uygun.

Tanıtım vesilesiyle Cyclo Cross 5000 modelini test etme imkanı yakaladık. 2016 500 serisi en başta çok yönlü kullanabileceğiniz bir bisiklet olmuş. Yarışmak dışında tur amaçlı kullananlar için de ideal olan model, kaliteli yapısıyla da çok kolay bir başkasına tavsiye edilebilirsiniz. Kullandığımız 500 serisinin tekerler sokmak milli, 105 donanımlı, Shimano RS500 46-36 aynakol ve TRP Spyre mekanik disk 160mm ile sunuluyor.
 Cyclo Cross Karbon 500 Detayları
        Cyclo Cross Karbon 500 Detayları

Sürüş esnasında bir yol bisikleti sertliğini hissederken atik, hiç korkmadan sürüş sırasında kaldırıma çıkıp, tekrar yola inip, bir patikaya dalabileceğinizin güvencesini size hissettiriyor.

Juliet

Kadınlara özgü yeni dağ bisikleti platformu bu 2016'ta görücüye çıkıyor. 100mm'lik süspansiyonu ve düşük üst borusuyla kadınlara güvenli dağ bisikletinde özgürlük vadediyor. Bu model 26" ve 27,5" tekerlek çapına uygun kadro seçeneği ile gelecek.

Zamana Karşı Bisikleti Warp

2016 yenilenen modeller dışında test etme imkanı bulduğumuz zamana karşı bisikleti Warp TRI 7000-E hayli etkileyici. Karbon gövdeli, Rotor marka 54/42 aynakol, Shimano DI2 vites sistemi, arkada 78mm, önde 58mm Profile Design karbon teker setiyle 6890$'dan satılacak. Giriş seviyesindeki bir triatletin bile kolaylıkla kullanabileceği basitleştirilmiş detayları mevcut. Arka mil zamana karışı bisikletlerinde ki gibi çektirmeli değil. Bu özelik size kolay tekerlek değiştirmenize olanak sağlıyor. Ayrıca tüm zamana karşı bisikletleri gibi sert bir kullanımı olsa da kişiselleştirmeye yarayan bir çok ayar mevcut. Kullandığımız model elektrikli DI2 vites sistemi ise vites değiştirmeyi kolaylaştırıyor.
 Warp TRI 7000-E hayli etkileyici
        Warp TRI 7000-E hayli etkileyici

 

  Bu haber 6122 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015