Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Mart . 2021  
UCI Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası

UCI Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası

UCI Mountain Bike & Trials World Championships

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 4.9.2015
Uluslararası dağ bisikleti sezonu, bu hafta Andorra'da Vallnord'da düzenlenen dağ bisikleti dünya şampiyonaları ile son buluyor. Vallnord dağ bisikletine yabancı bir yer değil. Daha önce 2008 ve 2013'de UCI dünya kupasının bir ayağı burada yapılmıştı.

Vallnord çok ayak altı bir yer değil, yaklaşık 2.000m irtifada altyapı sorunları da dünya kupasında da yaşanmıştı, o zamandan bugüne kadar değişen bir şey de yok. Fakat 2015 dünya kupasına aday olan bir burası vardı, bir de Meksika. Anlayacağınız biraz “ehven-i şer” durumu.

Bu yılın güzel bir yanı, Team Rwanda'dan Nathan Byukusenge'nin çıkış alacak olması. Bir dünya şampiyonasında bisiklet tarihinde ilk defa bir Rwandalı sporcu (hem de 35 yaşında) yarışacak.

Erkeklerde 2013'te dünya kupası ayağını Fransız Julien Absalon'un zincir problemlerinden faydalanan İsviçreli Nino Schurter kazanmıştı. Kadınlarda ise Alman Sabine Spitz altın madalyayı almıştı.

2008'deki dünya kupasında Absalon berbat bir kazadan sonra yarışı ancak 11. bitirebilmişti. Yani Absalon'a burası pek yaramıyor denebilir. Kazanan ise İsviçreli Christoph Sauser olmuştu (yani burası İsviçrelilere yarıyor), arkasından gelen Güney Afrikalı Burry Stander ve Kanadalı Geoff Kabush'un önünde. Kadınlardaysa Marga Fullana – Eva Lechner – Marie-Helene Premont üçlüsü kürsüye çıkmışlardı.

Parkur dünya kupasındaki ile nispeten aynı. Karakteri aynı kalmış, fakat dünya kupasına oranla bir nebze teknik zorluk arttırılmış (stabilize yol kısmı çıkmış, patika kısmı uzamış) denebilir. İniş parkuru ise 1.900m rakımdan 1.200m'deki (ve tepede kalacak yer olmadığı için herkesin yerleştiği) La Massana'ya iniyor.
Vallnord XCO parkuru
       Vallnord XCO parkuru

Geçtiğimiz günlerde hava bayağı yağmurluydu. Bir iki yarışta parkurdaki risk faktörü bu nedenle gerçekten yüksekti, ciddi kazalar oldu.

Yarış Programları

Salı günü XCE, Çarşamba günü XCO takım yarışları, dün (Perşembe) işe yıldızlar yarışları koşuldu. XCE'de geçen yılın Salcano'lu dünya şampiyonu, tanıdık isim Belçikalı Fabrice Mels (ki 2013'teki dünya kupasında da burada birinci olmuştu) bu yıl yedinci oldu. Yeni dünya şampiyonu, kıran kırana yarışlar sonunda Avusturyalı Daniel Federspiel. Onu Yeni Zelandalı Samuel Gaze ve Alman Simon Gegenheimer takip ettiler. Yarışlar kıran kırana geçti, çeyrek finallerde Avustralyalı Paul van der Ploeg ağaca çarpmasından sonra beyin sarsıntısı nedeniyle hastaneye kaldırıldı, neyse ki durumunda ciddi bir şey yokmuş.

900m'lik parkurda kadınlarda ise İsviçreli Linda Indergand, Norveçli Ingrid Boe Jacobsen ve İsviçreli Kathrin Stirnemann kürsüye çıkan isimler oldular.

Vallnord XCE Federspiel & Indergand
       Vallnord XCE Federspiel & Indergand

Çarşamba günü XCO takım yarışları vardı. Bu yarışlarda her ülke birer tane elit kadın ve erkek, bir genç erkek, bir de U23 erkekten oluşan bir takımla yarışıyor. Her sporcu 1 tur atıyor parkurda. Biraz taktik işi haliyle sporcuların hangi sırayla çıkacakları konusu. Dünya şampiyonu Fransız takımı oldu, onu Danimarka ve İtalya takip ettiler.

Dün (Perşembe) XCO yarışları başladı ve ilk Türk sporcu da çıkış aldı. Genç erkeklerde Antalyalı Serdar Anıl Depe 2 tur geriden 82. sırada bitirdi yarışı. Genç kadınlarda sporcumuz yok. Erkeklerde Danimarkalı Simon Andreassen, kadınlarda İtalyan Martina Berta dünya şampiyonu oldular.

Bugün Cuma, U23 dünya şampiyonaları var. Kadınlarda gene sporcumuz yok, fakat erkeklerde Brisa sporcusu Yunus Emre Yılmaz çıkış alacak. Yarış, Türkiye saati ile öğleden sonra saat 14:00'te başlıyor.

Cumartesi günü elitler var sırada. Türkiye saati ile 11'de elit kadınlar, 13:30'da ise elit erkekler yarışacaklar. “Banko isim” denebilecek Bayram Eroğlu ve Abdülkadir Kelleci pedal basacak iki Türk sporcu.

Pazar günüyse Türkiye saati ile 11:30'da kadınlar iniş, 13:00'te ise erkekler iniş yarışları var.

Tam teşekküllü etkinlik programına buradan (PDF), cikis/sonuc listelerine ise buradan ulasabilirsiniz.

Canlı Yayın / Canlı Zaman

Yayın olmayan yarışları takip etmek istiyor, ya da yayın yakalayamayacak durumdaysanız Tissot'un canlı zaman sayfasından yapabilirsiniz:

Dünya şampiyonası olduğu için bayağı kapsamlı canlı yayın var, sadece RedBull kanalı değil. Tam yayın listesi ve saatlerine buradan (PDF) ulaşabilirsiniz.

RedBull'dan seyretmek isteyenler içinse bağlantılar:

 • Elit kadınlar XCO
 • Elit erkekler XCO
 • İnis kadınlar finaller
 • İnis erkekler finaller
 •  

    Bu haber 3749 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015