Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
19 . Ocak . 2021  
Gran Fondo'dan Aklımda Kalanlar

Gran Fondo'dan Aklımda Kalanlar

Veloturk Gran Fondo Üzerine

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 14.9.2015
Türkiye'de ilk defa bir Gran Fondo - Türkçesiyle mesafe yarışları - geçtiğimiz haftasonu Kapadokya Bisiklet Festivali kapsamında 45 km ve 90 km olmak üzere iki farklı mesafede gerçekleşti. 217 kişinin katıldığı 90 km'lik parkuru 195 kişi bitirdi.

Uzun parkuru 3:13:25 derecesiyle Gökay Akçetin (Fiberli Antalyaspor, 30-39) genel klasmanda ilk sırada tamamlarken, onu Rahmi Can Sakarcan (İstanbul Triatlon S.K, 50+) ve Mutlu Başdaş izledi. Kadınlarda Meral Türkan Hofmann 04:07:32 derecesiyle birinci olurken Casey Burrows ikinci ve Vesile Yılmaz Anatca üçüncü sırada yer aldı. Veloturk Gran Fondo kısa parkurda (Ürgüp’ten Uçhisar’a 45 km) ise genel klasmanda erkekler kategorisinde 01:14:35 derecesiyle Emrah Demirci, kadınlarda parkuru 01:31:11’de tamamlayan Ayşegül Gökalp birinci oldular.

Kendi adıma çok iyi bir performans sergileyememe karşın keyif aldığım, mental olarak da zorlandığım bir yarış oldu. Normal şartlarda 90 km'de 1800m rakım çıkılan bir sürüşü çok da zorlanmadan tamamlayabilecek bir antrenmana sahiptim. Daha Ağustos'un başında aero bar takılı bisikletimle 90km'lik (1800m irtifa) bisiklet etabının da bulunduğu uzun mesafe triatlon yarışında 29.27km/saat ortalamayla 3 saat 4 dakika ile tamamlamıştım. Bu referansla Kapadokya Veloturk Grand Fondo'yu da 4 saatin biraz altında bitirmeyi ön görmüştüm. Bir kere lastik patlatma dışında zamanım 4 saat 51 dakika olarak gerçekleşti.

Yarışın mental olarak en zorlayıcı anı 80. km'deki beslenme istasyonuydu. Bisiklet için kısa sayılabilecek bir mesafe olan 10km'yi 1 saatte alacağınızı düşündüğünüz de zihniniz size oyunlar oynamaya başlıyor. Katılımcıların bir çoğunun yarışı bırakıp bırakmama konusunda kendisiyle mücadele ettiğini tahmin ediyorum. Şimdi bu yaşadıklarım doğrultusunda yarışı zorlaştıran etkenler nelerdi madde madde dökeyim.

Hava Sıcaklığı: Havanın sıcak ve kuru olması sporcuları zorlayan en büyük etkenlerden biriydi. Saat 13:00 civarı 40 dereceye varan sıcaklık bir çok sporcunun kabusu oldu. O kadar kuru bir hava vardı ki (nem %40'ın altında olmalı) kendimizi ıslattığımızda kurumamız için 1-2 dakika yeterli oluyordu. Buzlu suların olduğu söylendi ama ben yarış esnasında göremedim.
Veloturk Gran Fondo 2015, Sıcaklık Grafiği
       Veloturk Gran Fondo 2015, Sıcaklık Grafiği

Ortalama sıcaklık 30,4 dereceydi (minimum sıcaklık 25C, maksimum sıcaklık 38C) Sıcaklığın sonucu dehidrasyon yaşayan bir çok sporcuya şahit oldum, çokça bacaklarına kramp girdiğinden bahsediyorlardı.

Sporda sıvı alımı konusunda detaya burada girmeyeceğim. Bu konuda MTBTR arşivinde iyi yazılar var (örn. “Sporda Sıvı Alımı” veya “Sıcak Havalarda Bisiklet”. Aşağıdaki tablolar, hava sıcaklığının ve dolayısıyla terlemenin sonuçlarını göstermesi açısından önemli.

Sıvı Alımı

Sıvı Alımı

Rakım: Benim gibi deniz seviyesinde antrenman yapanlar içinde yüksek irtifa zorlayıcı başka bir etkendi. 1000 metreden başlayan yarış, iniş çıkışlarla 2180m'de son buldu. Daha yarışa başlamadan deniz seviyesinde 70-80 atım olan nabzım 95-100 atım dolaylarındaydı.
Bitiş Noktası, Erciyes
       Bitiş Noktası, Erciyes

Zemin: Yan yollardaki asfalt kalitesi Türkiye şartlarına göre makul olsa da dişli bir asfalt olması nedeniyle de sporcuların fazladan efor sarfetmesine sebep oldu. Bu tabii Türkiye turu rotasını düşünüldüğünde çok da kötü sayılmaz ama biz amatörleri zorladığı da bir gerçek.

Yarış öncesi güzergah profiline baktığımızda Erciyes dağına kadar "çok yokuş yok!" dediğimiz bölümde de çokça rampanın olduğunu, zeminin dişli olmasıyla birleşince yarışın zorluk derecesini bir kademe daha artmasına neden olduğunu yarışırken görmüş olduk.

Beslenmem ve sıvı tüketimimle ilgili bir sorun yaşamadığım için bu konuya girmeyeceğim. Sadece 2.825 kalori yaktığımı belirteyim. Bir lastik patlaması ve beslenme istasyonlarındaki duraklamalarımın toplamı 20 dakikayı bulmuş.

Aşağıdaki grafikten de anlaşıldığı gibi yarış süremin eğime olan yüzdeleri de şu şekilde oluyor. % 62,8'i tırmanış, %24.9'u düz, %12.3'ü de iniş.
Yüzdesel olarak Eğim Grafiği
       Yüzdesel olarak Eğim Grafiği

Başlama Anı

Başlama tagının 25m gerisindeyim, gözüm gidip gelip yol bilgisayarımdaki nabız degerlerime takılıyor. Yüksek rakımdan dolayı normalden yüksek! Durduğumuz yerde 90-95 atım arasında gidip geliyor. Sarper mikrofondan proje hakkında konuşuyor!

Konuşmanın sonunda 5 dakika kaldığını söylüyor, ben de çevremdeki tanıdık kişilerle konuşuyorum.

Sarper (Günsal) "başlamamıza 3 dakika" diyor! nabzım 100 atımı geçiyor!

"2 dakika!" nabız 105-110 atım...

"1 dakika" 115-120 atım...

"Başlıyoruz...

Tüm bu yaşadıklarımıza ek olarak tüm gelirleri 2000 çocuğa 2000 bisiklet projesine aktarılan bir etkinliğe dahil olmak daha da bir anlamlı oldu. Tüm emeği geçenlere buradan bir kez daha teşekkür ederiz.

 

  Bu haber 4707 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015