Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Ekim . 2020  
Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı 2004

Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı 2004

Alaüddin’in kışlığında dağ bisikleti yarışı

Emre Yıldırım   mtbtr.com © 1.10.2004
Ülkemizde bu yıl gerçekleştirilecek uluslararası dağ bisikleti yarışlarının sonuncusu olan Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti yarışı, sezonun son yarışı olması nedeniyle önem arzetmekte. Uluslararası bir özelliğe de sahip olan sözkonusu yarış 10 Ekim 2004 tarihinde Alanya'da gerçekleştirilecek. Yarışla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Feyzi Açıkalın'ın köşesinde yayımlanacak yazısını siz MTBTR okurlarıyla paylaşmak istedik. Gerek yarışın tarihi geçmişi gerekse Türkiye'de dağ bisikleti camiasının son dönemdeki genel dokusu hakkında tespitlerde bulunan yazının önemli olduğunu düşünüyoruz...

Alaüddin’in kışlığında dağ bisikleti yarışı

Uzmanlık alanı, salon dışında yapılan ve içinde dağ, deniz, kum, güneş kelimeleri geçen bilumum sporları organize etmek olan Alanya şehri, yeni bir uluslararası organizasyona hazırlanıyor. 10 Ekimde, 8. incisi düzenlenecek olan uluslararası dağ bisikleti yarışmasının parkuru, Alanya’nın kalbi sayılan kalesinde, bir başka deyişle Alaüddin Keykubat’ın 800 yıl önce bisiklet yerine at koşturduğu hükümranlık alanında yapılacak.

Gençliğini Bizans’ın İstanbul’unda geçirip, Ortaçağın göçerlik dışındaki nimetlerini de tadan Büyük Selçuklu Sultanı Alaüddin’in genetik özelliklerini taşıması olası torunlarından birisi olan Abdurrahman Açıkalın’ın önderliğindeki ilk dağ bisikleti organizasyonu Alanya’da, 1997 yılında yapıldı. Alanya’ya yakın bir belde olan Oba kasabasında yapılan yarış sonrasında, Hollanda ulusal takımını getiren menajer Leo Van Zeeland, organizasyonun bu denli gözlerden ırak bir yörede yapılmaması konusunda görüş belirtti. Açıkalın biraderlerin, işi biraz abartarak, “Madem öyle, işte böyle” deyip yarışma parkurunu intihar inişleri ile dolu Alanya kalesine almak önerisine yutkunarak bakakalan Verhaugen kılıklı Leo, sonunda “iterek!” de olsa E1 kategorisinde UCI’ye puan veren bir yarışmanın gerçekleşmesine tanık oldu.
       

Yalnız ortada küçük bir sorun vardı: Alanya kalesinin Antik çağdan başlayarak gelen tüm hükümdarları ulaşım sorununa yeteri kadar eğilmediği için bisikletlerin geçeceği yol yoktu!..Şehrin son emini Sipahioğlu’nun 8 işçiyi bir ay boyunca çalıştırmasıyla bu sorun da çözüldü. 1999 yılındaki ilk kale yarışına gelen UCI koordinatörü Avustralyalı Martin Whiteley, parkur konusunda söylenecek tek kelimenin “unique” ( çok özgün ) olduğunu belirtecekti. Parkuru gezerken bir kemerli kapı geçişinde ayağı kayan Whiteley, “Çok heyecanlandım, eminim ki yüzyıllardır burada birçok başka insanın da ayağı kaymıştır” diyerek tarihi dokudan etkilenişini dillendirecekti.
Alanya
       Alanya'dan Hoş Bir Görüntü

Sonrası
Öykü başladığı gibi eğlenceli gitmiyor. Dağ bisikletindeki dünya ve olimpiyat şampiyonlarının daha sonraki yıllarda akın akın Alanya’ya gelmesini “kara kaş ve gözlerimiz” e bağlayanlar, hazırlop lokmalara alışanlar, Alanya’daki spor organizasyonlarını bir sirk gibi görenler ve dahi kıymet bilmezler, kendi bahçelerinden geçen yolları her zaman olduğu gibi yine tıkadılar. Tek işleri, çok sayın gençlik ve spor genel müdürlerine, ceketlerinin tüm düğmelerini ilikleyerek tekmil vermek olan bisiklet federasyonunun “himaye ve iane” sine sığındılar, organizasyonu onlara teslim ettiler. Artık Alanya’nın öz malı olmaktan çıkan yarış, örneğin, Kastamonu yol bisiklet yarışları mantığı ile organize ediliyor.

Yarışın uluslararası oluşunun olumlu yanı, aynı zamanda Atina 2004’te de yarış direktörlüğü yapan Kıbrıs Rum’u bir yarış komiserinin Alanya’ya gelecek olması. Eli sopalı diye bilinen komiserin, Kapadokya yarışlarında herkesi hizaya soktuğu ve uluslararası standartlarda bir organizasyonun nasıl olması gerektiğini cümle aleme gösterdiği dillerden düşmüyor. Öte yandan, üst düzey bir yarışın organize ediliyor olması, ağustos ve eylül aylarında yapılacağı önceden belirtilen iki dağ bisikleti yarışının iptal edilmesi gerçeğini kapatamıyor. Kelin kendisine sürecek yeterli merhemi olmadığı için, dağ bisikleti bölümü sporcularına yumuşak tutsun diye ancak vazelin önerildiği yine herkesin malumu…

Her şeye rağmen..
Her şeye rağmen, yerli ve yabancı sporcular Alanya’yı çok seviyor. Alanya’yı sporun bir kabesi, bir buluşma yeri olarak görüyorlar. Burada yarışmaktan zevk alıyorlar. Sporcu, aynı zamanda sonbaharda yazı yaşamanın keyfini de tadıyor. Alanya’yı kıştan önceki son kaçamak yeri olarak planlıyor. Yurdun çok az belediyesinde bulunabilecek, otomatiğe bağlanmış organizasyon şemasını özveri ile uygulayan yerel düzenleyicilerin çabaları da sporcular tarafından göz ardı edilmiyor. Yerel organizatörler, “Aman şu bölgedeki çalılıklar fotoğraf karelerine girmesin; yeni restore edilen şuradaki filanca evler iyi görüntü verir” gibi sporun mantığına uygun olmayan düzenlemelerle parkuru bu yıl biraz bozdularsa da, Alanya her zamanki gibi yine meydan okuyan bir yarış fırsatı sunuyor.

FEYZİ AÇIKALIN

 

  Bu haber 3356 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015