Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Kasım . 2020  
* Düzeltme * Kron Marka Örnek Kadrolar Türkiye'de

* Düzeltme * Kron Marka Örnek Kadrolar Türkiye'de

* Düzeltme * Kağıt Üzerinden Gerçeğe...

Emre Yıldırım   mtbtr.com © 11.12.2004
Haberimizi geçtiğimiz hafta sitemizde yayınladığımızda KRON kadrolar hakkında bahsi geçen perakende satış uygulaması ve fiyat bilgilerinin geçersiz olduğunu üreticilerinden öğrenmiş bulunuyoruz. Sözkonusu kadroların sadece kadro olarak satın alınmasının mümkün olmadığı ve bu kadroların ancak KRON bisiklet modelleri mart ayı içerisinde hazır hale getirildiğinde bisiklet olarak satın alınabileceği bize gelen bilgiler arasında.

MTBTR olarak Kron bisiklet ve kadroları ile ilgili olarak ortaya çıkan bu yanlış anlaşılmayı düzeltme gereğini hissettik.

Haberi düzelterek tekrar geçiyoruz: Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye özgü bir marka olarak "KRON" adı altında bisikletler üretileceğini ve 2005 yılı Mart ayından itibaren piyasaya sürüleceğini söylemiş, hakkında detaylı bilgi aldığımız bisiklet modellerinin gerek tasarım gerekse fiyat/performans olarak "kağıt üzerinde" çok iyi gözüktüğünü dile getirmiştik.

Bu projenin ilk aşamasının kağıt üzerinde kalmayıp gerçek hayata geçirildiğine haftasonunda mtbtr ekibi olarak şahit olduk. Evet KRON marka kadrolar artık Türkiye'de.

3 farklı kadro şu anda ellerine ulaşmış durumda.

Bunlardan ilki ve en iddialı olanı KRON bisikletlerinin en üst modeli olan ZEON modelinde kullanılacak olan, siyah-kırmızı ve mat siyah renklerde üretilmiş kadroydu.

Bir diğeri ise orta seviye bisikletlerde kullanılacak olan biraz daha ağır olan ZOXESkadro ve son olarak da "tam amortisörlü" bisiklet meraklılarına hitap eden daha çok göze hoş gelmesi amacıyla üretilmiş olan KUJO modeliydi.

Öncelikle söze ZEON modelinden başlamamız gerekirse, kadroyu bir "Trek 6500" kadro ile çıplak elle bire bir karşılaştırdığımızda ZEON kadronun oldukça hafif olması bizleri oldukça etkiledi. Bu kadronun ağırlığını ölçen üreticiler 1600 gr civarında bir değer elde etmişler.

Ancak olayın asıl ilgi çeken yönü "söz konusu 1600gr ağırlığın" kadronun üzerinde halihazırda gelen boğaz seti ve sele kelepçesi ile birlikte yakalanabilmiş olması!.. Yani kadro aslında 1500'lerin hemen üzerinde bir ağırlığa sahip bulunuyor.

7005 alüminyum ile üretilen kadroda bu ağırlık nasıl yakalanmış diyecekler için kadronun, daha önceki tanıtım yazımızda da belirttiğimiz üzere öncelikle 3 kez dipçiklenme (triple butted) işleminden geçtiğini belirtmemiz gerekiyor. Kadronun zorlu şartlara karşı dayanıklılığını arttırabilmek için bugün pek çok "ünlü marka" bisiklet gövdesinde uygulanan ve boruların değişik bölgelerinin kadro boyunca ovalleştirilip zaman zaman hafif de olsa köşelendirme işlemini içeren çalışmanın bu kadroda oldukça yoğun şekilde uygulanmış olduğu görülüyor.
Örneğin üst borunun alt kesimleri nispeten yuvarlaklıktan uzaklaştırılırken, alt boru oval başlayıp orta kesimlerde yuvarlaklaşmakta ve orta mile yakın bölümde de yeniden genişleyerek farklı bir yapıya bürünmekteydi.
KRON - ZEON Modeliyle Çok İddialı
       KRON - ZEON Modeliyle Çok İddialı

Genel olarak kadroyu elimize aldığımızda iyi düşünülüp tasarlanmış, güven veren bir yapıda olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Disk fren uyumlu olarak gelen kadrolarda boğaz yatağı olarak "integrated sistem" kullanılmış yani boğaz yatağı tamamen kadro içerisine gömülü durumda.
ZEON Çeki Borusu
       ZEON Çeki Borusu

Arka çatalı güçlü kılmak için örneğin Trek'te görülen "monostay" tasarım yerine klasik köprü sistemi kullanılmış.

Çeki borularında ise çamura karşı tekerleğin rahatça dönüşünü sürekli kılmak için hemen her "iyi kadro" da görülen tekerleğe denk gelen noktalarda genişletilmeye (mud clearance) gidilmiş ve tabii boruların dayanıklılığının arttırılabilmesi için yine gövde ana borularında olduğu gibi ovalden yuvarlağa çeki borusu boyunca farklı şekiller uygulanarak mukavemet arttırılmış.
ZEON Kadro Arka Çatal Görünüş
       ZEON Kadro Arka Çatal Görünüş

Kadronun etkin üst boru uzunluğu, sele borusu merkezden boğaz yatağı merkeze 16" - 17.5" ve 19" kadrolar için sırasıyla 56.66cm - 57.22cm ve 58.2mm olarak ölçülüyor. Mevcut kadrolarıyla karşılaştırma yapmak isteyecekler için bu ölçünün iyi bir gösterge olduğunu düşünüyoruz.

Bir alt seviye ZOXES modeline geldiğimizde ise kadronun nispeten daha ağır olduğunu söyleyebiliriz. Daha düşük bütçeli sabit kadro alıcısı için iyi bir alternatif olacak bu ürün, genelde hafiflikten öte doğru ölçülere sahip bir bisiklete sahip olmak isteyen bisikletseverler için çekici olacaktır.
KRON - JURO Tam Amortisörlü Kadro
       KRON - JURO Tam Amortisörlü Kadro

Arka amortisörlü KUJO modeli ise seçimini "bisikletin görünüşüne göre yapan" alıcılar için ilgi çekici bir model. Kadronun sağlam olduğu muhakkak ama bunu önemli bir ağırlığa sahip olarak gerçekleştiriyor!.. Ve tabii bir bisiklet haline getirildiğinde, bu modelin oldukça "ağır" olacağını şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kadronun boyutu orta yani 17.5" seviyesinde belirlenmiş ve 16" ve 19" seçeneklerine sahip bulunmuyor.

Arka amortisör basit bir yay ile hareketli hale getirilmiş ve oldukça "hoş" renk ve görünüme sahip. Dağ bisikletini ciddi olarak yapacak kullanıcılara tavsiye edilmesi mümkün olmayan kadro ve modeli İstanbul sahil yollarında önümüzdeki yaz aylarında bol miktarda görürüz diye tahmin ediyoruz!..
JURO Arka Amortisör Düzeneği
       JURO Arka Amortisör Düzeneği

KRON bisikletlerinin bizce en önemli özelliklerinden biri de ZEON ve ZOXES model kadrolarda 16" - 17.5" ve 19" kadro boylarının sunuluyor olmasıdır. Yani artık renge göre bisiklet alma devri kapanıyor. Onun yerine olması gerektiği gibi, bedeninize, vücut ölçülerinize ve sürüş stilinize uygun kadro ve bisiklet alma dönemi başlıyor!..

Bu kadrolar ile hazırlanacak ve daha önceki KRON haberimizde tanıtığımız modellerin 2005 yılı Mart ayı itibariyle piyasada olacağını da belirmek isteriz.

Kağıt üzerinden gerçeğe uzanan yolda, KRON bisikletlerinin emin adımlarla ilerlediğini görmek bizleri gerçekten mutlu etti. Türkiye'de bir ilki başararak, ülkemizde halen çok yetersiz olan "bilinçli bisiklet kullanıcısı" tabanının oluşturulmasında önemli bir adım olan KRON bisikletleri, belki bir başka hayırlı işe de vesile olarak "büyük" bisiklet üreticilerinin yattıkları ve kalkmak için hiçbir neden görmedikleri uzun kış uykularından biraz olsun kıpırdanmalarına vesile olacaktır.
Umarız bu hareketlenme Türk bisikletseverlerin yıllardır özlemini çektiği kaliteli bisiklet çeşitliliğinin ülkemizde bir nebze olsun hayata geçirilmesine yardımcı olur.

KRON bisikletini üreten gruba da MTBTR ekibi olarak Türkiye'de bir ilk olan bu projelerini hayata geçirmeleri yolunda başarılar diliyoruz.

 

  Bu haber 9606 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015