Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ekim . 2020  
Compex Sport Şok Terapisi

Compex Sport Şok Terapisi

Oturduğunuz Yerde Antrenman Yapın

Emre Yıldırım   mtbtr.com © 29.12.2004
Günümüzde teknoloji hayatımızın hemen her alanında varlığını iyiden iyiye hissettirmeye devam edip, hayat kalitemizi artırırken, spor fizyolojisi ve antrenman konularında da oldukça yararlı ve ilginç ürünlerle sık sık karşılaşıyoruz.

Kalp sayaçları (heart rate monitor) ile kalp aktivitemizi çalışmalarımız sırasında düzenli ölçerek gelecekteki çalışmalarımıza ışık tutacak pek çok bilgiyi elde eder ve raporlar hale gelirken, güç ölçerler ile (power meter) sürüşlerimiz boyunca pedal çevirişimizden ne kadar güç ürettiğimizi izleyebiliyor, yapılan çalışmaların gerçekte ne kadar verimli olduğunun fotoğrafını çok daha net görebilir hale gelmiş bulunuyoruz.

Peki ya antrenmanlarınızı oturduğunuz yerden yapabileceğinizi, soğuk kış günlerinde dışarıda olmak yerine evinizde, sıcak koltuğunuza uzanıp "en az" dışarıda pedal çevirmek ya da spor salonunda ağırlık çalışmak kadar yararlı ve zorlu bir çalışmayı hem de kendi belirleyeceğiniz yoğunluk, zorluk ve tipte gerçekleştirebileceğinizi söylesek?

İşte Compex Sport Kas Hareketlendiricisi (Compex Sport Muscle Stimulator) böyle gelişmiş bir teknoloji harikası.
       

Yine şu TV ürün tanıtım reklamlarında görülen oranıza buranıza yapıştırdığınız bantlar ile titreşim yaratan saçma sapan aletlerden biri herhalde diye düşünüyorsunuz öyle değil mi?

Yanılıyorsunuz!

Ürün aslında temelde kaslarımızda, kardiovasküler bir çalışma ve fiziksel bir yorgunluk yaratmadan elektrik dalgaları yardımıyla sürekli ve düzenli kasılmalar yaratan bir alet. Elektrik tepkimeleri göndererek beynimizin motonöron'lar yardımıyla kaslarda yarattığı hareketlenmeyi taklit ederek benzer hareketlenmeyi oluşturan ürün, çalıştırılacak kas gruplarının kritik noktalarına yerleştirilen bant algılayıcı/ileticileri yardımıyla vücuda elektrik dalgaları göndermekte.

Tabii tipik bir ürün tanıtım yazısı gibi gelen yukarıdaki açıklamaları denemeden, yaşamadan, kaliteli bir bisiklet antrenmanının yerine geçebileceğine inanmak oldukça zor olurdu. Sağolsunlar MTBAction dergisinin editörleri bu denemeyi bizim yerimize gönüllü bir şekilde ve 3 ay boyunca gerçekleştirmişler. Sonuçlarından ise oldukça memnun kaldıklarını, kullanmaya devam edeceklerini de belirtmeden edememişler.

Compex Sport'un ürettiği bu kas hareketlendirici avucunuza sığacak şekilde tasarlanmış, taşınabilir bir cd çalar'dan daha büyük olmayan bir alet. Tam olarak şarj edildiğinde, taklit edilecek antrenman / çalışma yoğunluk ve uzunluğuna bağlı olarak 10 - 20 çalışma arası yetecek kadar enerjiyi depolayabiliyor. Aletle birlikte gelen ve kas gruplarınızın muhtelif noktalarına yerleştirilen elektrodlar ise geniş yapıda tasarlanmışlar. Amaç nazik, farklı kas yapısındaki kişilerin, "kritik" noktaları kaçırmamalarını sağlayabilmek.
Her bir elektrod yaklaşık 25 çalışma süresi boyunca kaliteli ileti sağlayabiliyor.
Tabi zeminin traş edilmiş ve temiz olması ön koşul!
4 küçük ya da iki büyük elektrod Amerika'da 20 dolardan satılmakta.
Compex Sport Muscle Stimulator Kit
       Compex Sport Muscle Stimulator Kit

Aletin en güzel özelliği bence değişik vücut yapılarına ve spor türüne göre farklı antrenman ve toparlanma/dinlendirme programlarına sahip olması.

Biliyorsunuz vücudumuzda hızlı, orta ve yavaş olmak üzere 3 tür kas bulunmakta. Maraton ve dayanıklılık sporları ile uğraşanlar (dağ bisikleti) yavaş kas gruplarının hacimlerini arttırmak üzerine antrenmanlarını düzenlerken örneğin kısa mesafe koşucuları hızlı kasları çalıştırmaya güçlendirmeye özen gösterirler. Compex Sport Kas Hareketlendirici ise sahip olduğu güç (strenght), atak güç (explosive strenght), dayanıklılık (endurance) ve direnç (resistence) antrenman programlarıyla ve her bir program içinde kas gruplarına göre farklı yoğunluklu dalga boyları ve tepkimeleri sunarak dört dörtlük bir antrenman ortamı sağlamakta. Yani aynı antrenman süresince hem yavaş hem hızlı kaslarınız çalıştıracak dalga boylarını kullanabiliyorsunuz.
       

Antrenmanların yanısıra, müsabaka ve klasik antrenmanlar sonrası hızlı toparlanma (quick recovery) ve müsabaka öncesi ısınma (warm-up) özellikleri ile ciddi, yarı profesyonel ve profesyonel sporcular için inanılmayacak kadar kulağa hoş gelen özellikler sunan ve bir nevi şok terapisi uygulayan bu aletin Amerika'daki satış fiyatı 899$ ve bu fiyatın içinde Compex Sport aleti, 3 set elektrod, kablolar, antrenman programı cd'si, ürün tanıtım kitapçığı ve elektrod konumlandırma kitapçığı bulunmakta.

Compex Sports sitesinde ürünle ilgili geniş bilgi bulabileceğiniz özel bir bölüm bulunurken, ürün tanıtım videosu linkinde ürün hakkında detaylı bilgiler ile pek çok profesyonel sporcunun görüşlerini belirttiği yaklaşık 10 dakikalık bir tanıtım videosu bulunmakta.

Compex Sport kesinlikle antrenmanlarda bisiklet sürüşünün yerine geçmesi için tasarlanan bir alet değil. Ancak yapılan çalışmalara farklı bir boyut kazandırmak ve kazanılacak yararları artırabilmek, atlanan çalışmaların telafisine yardım etmek, antrenman ve yarış öncesinde ısınma çalışmalarına yardımcı olmak ve antrenman sonrası hızlı toparlanmaya yardım etmek amacıyla kullanılacak yararlı bir alet olarak görülmeli.

İlgi çekici bulduğumuz bu antrenman aletinin fiyatı yüksek olsa da bu tür gelişmelerden haberdar olmakta ve teknolojiyi yakından takip etmekte her zaman yarar olduğunu düşünüyoruz. Anlayacağınız antrenman sistem ve yöntemlerine teknolojinin katkıları önümüzdeki yıllarda gelişerek artacak.

Kaynak:MTBAction Ocak - 2005

 

  Bu haber 6537 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015