Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
Yeni Ürünler Temmuz'a

Yeni Ürünler Temmuz'a

Shimano 2005.5

Eren Güven   mtbtr.com © 21.3.2005
Shimano 2006 yılına yönelik bazı yeni parçalarının detaylarını açıladı. Aslında bu parçaların Temmuz ayında piyasaya çıkması kararlaştırılmış, yani bir nevî 2005,5 model diyebiliriz. Radikal değişimler olmamakla beraber bir çok güzel yenilik var.

RAPIDFIRE +

Vites değiştiricilerde ürün çeşitliliği göze çarpıyor. Shimano’nun asıl yoğunlaştığı ve yatırım yaptığı alan “Dual Control” elcikler olmakla beraber, Temmuz’da yeni bir “XT-RapidFire +” vites kolu ve birkaç yeni fren elciği piyasaya çıkacak. Çok çeşitli parçalar kullanmayı seven son kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilir mi bilinmez -ki Shimano hepsinin üç aşağı beş yukarı aynı olduğu görüşünde- ama fazla seçeneğe sahip olmak her zaman iyidir.

Temmuz ayında piyasaya çıkacak olan yeni fren elcikleri (XT hidrolik, XT kablo, Deore LX kablo) ile birlikte yeni RapidFire + vites kollarından XT-seviyesinden farklı bir model kullanmak için biraz beklememiz gerekecek, zira Deore LX (SL-M571) ve Deore (SL-M511) model vites kollarının Eylül ayında piyasaya çıkması planlanmış. Yeni vites kolları görüntü ve renk olarak geri kalan grup ile uyumlu tasarlanmış.

       


Uzun zamandır beklenen bir başka haber ise Deore, LX ve XT gruplarının “Top-Normal” (eski düz yay) arka vites attırıcıları. “Top-Normal” arka vites attırıcılar her zaman piyasada olmakla beraber dizayn ve renk olarak yeni gruplar ile pek uyumlu değillerdi. Yeni çıkacak vites attırıcılar genel görünüş olarak daha uyumlu görünecekler. Bu parçalar eski muadilleri gibi geniş pivot ve iri bir yapıya sahip olmayacak ancak vites sisteminin mantığını değiştirmek istemeyenlerin bu konuyu dert etmeyecekleri açık. XT ve LX modeller uzun veya orta boy kafes oalrak iki seçeneğe sahip olacak.

       


SAINT / HONE

Temmuz ayında serbest sürüş ve enduro alanlarına yönelik gruplar olan Saint ve Hone gruplarında da birkaç yenilik olacak. Hone grubuna yeni bir “22-32-bashring” aynakol katılacak. Bu aynakol “Hollowtech II”, entegre ortamil gibi teknolojilere sahip, ayrıca pedal yivleri çelik kullanılarak güçlendirilmiş.

       

Shimano, Saint grubu için ise yeni bir vites kolu çıkaracak. Eski bir modeli yeniden şekillendirmektense yeni bir model üretmeyi tercih eden Shimano, yeni modelde vites kollarını, fren elciklerine daha da yaklaştırmayı uygun görmüş. Saint grubu daha ziyade tepe inişi ve agresif serbest sürüş alanlarına hitap ettiği için sadece bir vites kolu var (sağ), aynakol zaten tek çarka sahip.

       

WH-M565

Her ne kadar Ocak ayına kadar görünmeyecek olsa da, orta seviye bir MTB tekerlek seti de tanıtıldı. Bu modelde de diğer Shimano tekerlek setleri gibi tel başları (nipple) jant üzerinde değil, göbekte bulunuyor. 24 Telli olan tekerlekler Shimano Centerlock uyumlu olmakla beraber, işlenmiş bir jant yüzeyine de sahip olacak, yani bu seti hem disk fren hem de V-fren ile kullanabilirsiniz. Önde 961, arkada ise 1142 gram olacağı iddia edilen tekerlekler aşırı hafif sayılmaz ama siyah görüntüleri çok güzel ve derli toplu.

       

ALIVIO

Son MTB yenilikleri ise Alivio grubuna yönelik. Alivio hâlâ kare ortamil ve arkada 8 dişliye sahip ama birçok parça yenilenmiş.

       

Yeni 22-32-42 (Hyperdrive) aynakol çok şık, fren elciklerinin kuvvet kolu daha uzun ve “RapidFire +” vites kolları bu grupta da mevcut.

       

Yeni frenler standart veya kartuşlu olmak üzere iki çeşit fren pabucu ile satışa sunulacak.

       

En güzel gelişme ise bu grubun gümüş ve siyah renk seçeneğine sahip olması; ayrıca başka aynakol opsiyonları da mevcut.

       

MTB alanından haberler şimdilik bu kadarken yol bisikleri alanında da ilginç bir gelişme var: 10 vitesli yol bisikletlerine yönelik tasarlanmış bu yeni “RapidFire +” vites kolunun (SL-R770) asıl hedef kitlesi yakında dünyayı ele geçirecekmiş gibi görünen düz gidonlu yol bisikletleri (Fitness-Bike) olsa da, bu yeni parça akıllarda yeni bir düşünce oluşmasına yol açtı: Acaba Shimano yeni bir MTB grubu yapmadan önce, 10 vites MTB alanına gelecek mi?

11-27 kaset dişli ve akıllıca seçilmiş bir aynakol ile neden olmasın...

Kaynak: Bikemagic

 

  Bu haber 4306 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015