Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Eylül . 2020  
Karnaval Başlıyor

Karnaval Başlıyor

Fransa Bisiklet Turu Bu Gün Başlıyor!

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 2.7.2005

Fransa Turu 2 temmuz Cumartesi günü başladı. 24 temmuza kadar neredeyse her gün bir etap koşulacak yarışı Aydan Çelik'in anlatımı ile sizlere duyuruyoruz. Aynı zamanda www.letour.fr adresinden yarışı "canlı" olarak takip edebilirsiniz.

Aydan Çelik

Fransa Bisiklet Turu (Tour de France) bugün başlıyor. Fromentine-Noimoutier arasında koşulacak 19 km.lik zamana karşı etapta, 1 Numaralı Sarı formayı, son 6 yılın şampiyonu Lance Armstrong giyecek.

Malûmunuz, Tour de France artık Tour de Lance diye anılıyor. Tur tarihinde görülmemiş bir başarıya imza atan Armstrong efsanesi bilmeyen yok artık. Bir çok insanın bileğinde Livestrong yazan sarı bilezikler takılı. Bunlar onun kansere karşı verdiği savaşın simgesi. (Yurdum insanı da bu arada boş durmamış, bileziklerin sahtesini üretmiş.)

Tur'u 5 kez kazanan Eddy Mercx, Bernard Hinault ve Miguel İndurain'in oluşturduğu "Beşler Kulübüne" 2003 yılında dahil olan Armstrong, 2004'te beşler kulübünü evde bıraktı. Ve Turu 6. kez kazandı. Bu yılın en büyük merak konusu ise: Tur'u 7. kez kazanıp kazanmayacağı.

Armstrong geçenlerde kendi deyimiyle "aptalca bir kaza" yaptı. Her ne kadar basında önemsiz bir kaza olarak gösterildiyse de, kaskının kırılması, ciddi bir tehlike atlattığının göstergesi. Şu ana kadar yarışa katılmayacağına dair bir açıklama yapılmadığına göre, terslik yok demektir.

Aslında Armstrong geçen yılın sonunda bisikleti bırakmayı planlıyordu. Zaten 6 yıl boyunca şampiyonluk armağan ettiği US.Postal takımı da bisiklet takımını dağıtacağını açıklamıştı. Öyle de oldu. US. Postal takımının sporcuları yeni kurulan Discovery Channel takımına transfer oldu.

Bisiklet ne kadar bireysel bir spormuş gibi görünse de, muazzam bir takım örgütlenmesidir. Dolayısıyla takımın bozulmaması, güçlü olması, şampiyon için son derece önemlidir. Geçtiğimiz senelerde Lance'e büyük destek veren Hincapie, Lance'in en büyük iki destekçisinden biri olacak. Diğeri ise takıma bu yıl dahil olan Paolo Savoldelli. Savoldelli Mayıs'ta koşulan İtalya Turu'nu (Gİro'd İtalia) kazanarak performansını dosta düşmana göstermiş oldu.

Otoriteler son yıllarda turun heyecanını yitirdiğini düşünüyor. Haklılar. Çünkü bisiklet dünyası bir türlü Lance'e karşı koyacak bir rakip çıkaramıyor. O yüzden dağ ve sprint etaplarının lideri kim olacak çekişmesi daha çok ilgi topluyor. Ama bisiklet bu, "ekmeği her zaman favoriler yer" diye bir kural yok.

Lance'ın rakiplerine bir göz atacak olursak, listenin başında tur tarihinin belki de en çok ikincilik kazanan sporcusu Jan Ullrich'i görürüz. Ullrich basına verdiği demeçlerde çok formda olduğunu söylemiş. Bu iddiası doğru görünüyor. Zira Haziran ayında koştuğu ve Fransa Turu'nun bir provası niteliği taşıyan İsviçre Turu'nda üçüncü oldu. 2003 yılındaki müthiş ataklarıyla, Lance'in turu 5. kez kazanmasını nerdeyse engelleyecek olan Ullrich, geçen yıl çok kötü bir performans sergilemiş, ancak dördüncü olabilmişti. Bakalım bu yıl zevkli ve çekişmeli bir rekabetin aktörü olabilecek mi?

Bu yıl ki turun en hoş sürprizi Kolombiyalı Santiago Botero'nun dönüşü oldu. Botero azimli ve sempatik bir bisikletçi. Ayrıca Lance'i zorlayacak bir potansiyele sahip. Geçen yılın üçüncüsü Ivan Basso'da muhtemel rakipler arasında. Bask'ların ünlü pedalı İban Mayo'yu da unutmamak gerekir.

MTBTR notu: Fransa Turu'nu, sonuçları, gelişmeleri günü gününe MTBTR Forum'da FRANSA TURU başlığı altında takip edebilir, aktif olarak sohbete iştirak edebilirsiniz.

 

  Bu haber 2788 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015