Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
McEwen Birinci, Sarı Mayo Armstrong'da

McEwen Birinci, Sarı Mayo Armstrong'da

05' Fransa Turu 7. Etap

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 8.7.2005

Fransa Turu’nun 228,5km’lik 7. etabı bugün yine 15°C sıcaklıkta, yağmurlu havada koşuluyor. 11. defa Fransa Turu Almanya’dan geçecek bugün, Lunéville-Karlsruhe arasında. Etap en uzun 3. etap.

Parkurun 45.km’sinde 4.kategori, 74.km’de yer alan 3. kategori tırmanma bölümü dışında düz bir etap yine. Dolayısıyla sonunda gene kitle atağı bekleniyor. Karlsruhe’de etabın sonu 4km’lik otoyol gibi, yani kitle atağı için ideal.

Hemen etabın başında 224km kala ilk atağa kalkan anında yakalandı. Akabinde yine bir grup kopma denemesi yapıyor, Fred Rodriguez (DVL), Fabian Cancellara (FAS), Manuel Quinziato (SDV), Angel Vicioso (LSW), Magnus Backstedt (LIQ) ve Michael Rich (GST) bu gruba dahiller.

200km kala ıslak zeminde ilk düşüş, yeşil mayoyu taşıyan Tom Boonen (QST) yerde!

32,5.km’de ilk atak bölümü var, Boonen’in düşmesini fırsat bilen McEwen (DVL) pelotonla farkı açmak için atağa kalktı. Ancak işe yaramadı, 197km kala McEwen gene pelotonla, Boonen da tekrar eski yerine dönebildi.

İlk atak bölümü geçiliyor, 1. Leon VAN BON (DVL, 6 Puan), 2. Erik DEKKER (RAB, 4 Puan), 3. Thor HUSHOVD (C.A, 2 Puan).

187km kala tekrar atağa kalkan bir beşli var, gene peloton tarafından yakalanıyorlar çünkü su anda ilk tırmanma bölümüne geliniyor, 4. kategori, 1,9km uzunluğunda ve %4,3 eğime sahip.

İlk tırmanma etabı geçildi, sıralama : 1. Fabian WEGMANN (GST, 3 Puan), 2. Thomas VOECKLER (BTL, 2 Puan), 3. Stéphane AUGÉ (COF, 1 Puan) seklinde.

25 yaşındaki Wegmann bu atağı devam ettirmek niyetinde, McEwen takipte.

175km kala ikili yarim dakika fark açmayı başardılar. 168km kala fark 1 dakikanın üstünde.

Herhalde Wegmann’ın temposu çok yüksek ya da McEwen bu tempoda devam ederse son atakta başarılı olamayacağını düşünüyor ki takibi bıraktı 165km kala.

161km kala turu terkeden 3. bisikletçi: İsviçreli Steve Zampieri (Phonak) bisikletinden iniyor. Robbie McEwen gerçekten gücünü harcamamak için olsa gerek, pelotona geri döndü.

157km kala Wegmann ile peloton arasındaki farkı 3 dakika 43 saniye. Wegmann ile Armstrong, yani sarı mayo arasındaki fark 3:46, biraz daha zorlarsa sanal sarı mayoyu giyecek.

155km kala ikinci tırmanma etabına gelinirken Wegmann ile peloton arasındaki fark 7 dakika!

74.km’deyiz, bu turun ilk 3. kategori tırmanması bu. 3,5km uzunluğunda ve %5 eğime sahip.

152km kaldı, Wegmann şu anda sanal sarı mayoyu taşıyor. Biraz üzücü bir sahne: Christoph Mengin, dün bitişe 600m kala son virajda yaya geçidinde kayıp düşen İspanyol bisikletçi pelotonun sonunda kopmamaya çalışıyor.

148km kala ikinci tırmanma etabını sonucu Wegmann (GST)-Scholz (GST)-Zberg (GST) ve Bertogliati (SDV) şeklinde, Wegmann şimdi aldığı 4 puan ile benekli mayoyu da şu anda üstlenmiş durumda. Çok güzel bir takım çalışması izledik, Scholz ve Zberg Wegmann’ın ardını kolladılar.

133km kala inişin de etkisiyle Wegmann’ın peloton ile arasındaki fark 7:20 dakika.

128km kala pelotonla Discovery sürükleme görevini üstlendi, Wegmann’ın ortalama hızı ilk iki saat sonunda 47,3km/s, ki çok iyi bir derece.

122km Mengin tekrar pelotonla, arada 2 dakikaya kadar kopmuştu.

119km kala aradaki fark neredeyse 8 dakika oldu, 108km kala fark 8:14. Bir kere daha hatırlatalım, Wegmann ile Armstrong arasındaki fark 3 dakika 46 saniye, yani Wegmann şu anda sanal sarı mayoda, hem de neredeyse 5 dakika farkla ama daha 100km’den fazla var bitmesine etabın.

94km kala aradaki fark kapanır gibi oldu, şimdi tekrar açıldı, gene 8 dakika civarında, Wegmann farkı sabit tutmaya çalışıyor.

88km kala Discovery pelotonu sürükleyen ekip ama fazla zorlamadıkları da ortada. Sadece farkın açılmaması için çalışıyorlar. Fark gene 8 dakikanın üstüne çıkıyor gibi.

85km kala üç saat sonunda ortalama hız 45,5km/s, buna göre neredeyse 2 saat içinde bitecek etap.

82km kala Wegmann günün ikinci atak kısmını birinci olarak geçti, bu 800 Euro ödül ve 6 ek ödül saniyesi demek. Armstrong Discovery takımını geri çekiyor, şu anda pelotonu sürükleyen Crédit Agricole takımı. Peloton acayip derecede hızlandı, aradaki fark bir anda 1 dakika düştü, 7 dakika civarında. Anlaşılan Wegmann farkı koruyamazsa peloton etabın bu son üçte birlik kısmında Wegmann’ı yakalama yönünde ilerleyecek.

Peloton atak kısmını geçti, buna göre Wegmann birinci (6 puan), ikinci Boonen (4 puan), üçüncü Hushovd (2 puan). Hemen belirtelim, tur sonunda yeşil mayonun ödülü 25.000 Euro.

77km kala Crédit Agricole de geriye çekildi, QuickStep, Gerolsteiner ve Discovery şu anda pelotonun önünde giden takımlar, Armstrong da pelotonun ön bölümünde. Aradaki fark 6 dakikaya geriliyor yavaş yavaş. Wegmann 100km’yi aşkın bir süredir tek başına önde gidiyor. Ama görüntü biraz karamsar maalesef. Burada belirtmek gerek, tek başına kopmak 3-5 kişilik bir grupla kopmaktan çok daha zor tabii. Bu ataklar ve atağa kalkanlar konusunda MTBTR Forumda etraflıca bilgi bulunuyor (bağlantılar bu haberin sonunda).

71km kala fark neredeyse 5 dakikaya eridi. Pelotonun başında Robbie McEwen’in takımı Davitamon-Lotto bulunuyor. Hemen fırsat bu fırsat hatırlatalım: Takım isimleri, sponsorları, malzemeleri vs. hakkında bütün bilgiler de MTBTR Forumda (bağlantılar bu haberin sonunda).

Fark giderek kapanıyor, 63km kala matematiksel olarak Lance Armstrong tekrar sarı mayoya sahip durumda, yani fark 3:46’nin altına indi. Görünen köy kılavuz istemez, Wegmann başaramayacak.

59km kala pelotonun önünde QuickStep (Boonen için) ve Davitamon Lotto (McEwen için) gidiyorlar.

Son 50km’ye giriliyor, fark hâlâ 3 dakikanın biraz üstünde. Yalnız son 70km’de neredeyse 5 dakika kapandı bu fark ve Wegmann’ın yakalanması için yeteri kadar yol var daha.

Almanya-Fransa sınırına 5km kala fark da 3 dakikanın altına indi. Ama Wegmann benekli mayoyu kazanarak ve Gerolsteiner için bu kadar süre reklam yaparak aslında üzerine düşeni yaptı. Ayrıca henüz 25 yaşında, gayet parlak bir geleceğe sahip diyebiliriz. Tekrar edelim, atağa kalkanlar, Frenkçesi “baroudeur”, hakkında etraflıca bilgi var MTBTR Forumda (bağlantılar bu haberin sonunda).

Son 40km’ye girilirken Fransa Turu Almanya’da. Wegmann seyircilere selam veriyor, aslında bu bile artık ufaktan kendisinin de umutsuzluğunun, vücudunun üst kısmından güç almaya başlaması da artık yorulduğunun göstergesi. Wegmann bu arada motosiklete binmeyi de bayağı seven bir adam, bir Kawasaki Ninja’sı var. Herhalde kafasından “motor altımda olsa...” tarzı düşünceler geçiyordur.

32km kala düşüş! Vinoukurov (TMO) sol taraftaki düşüşe yol açmış gibi gözüküyor, hemen arkasında bir Domina Vacanze takımı üyesi ona dokunup düşüyor, Vino sola yatınca sol taraftaki Domina Vacanze bisikletçisi de yere inmiş, Domina Vacanze bu düşüşten kesinlikle en zararlı çıkan takım, bireysel olarak da Sylvain Calzati (Ag2r) zararlı çıkmış, 5 etapta da düşenler arasındaydı! Ullrich veya Armstrong’un neden sürekli pelotonun ön kısımlarında gittiğini bu şekilde görmüş oluyoruz, amaç bu tarz düşüşlere karışmamak.

197,5.km’de son atak kısmında Wegmann 6 puan, Boonen 4 puan, Hushovd 2 puan. Boonen çok güzel bir şekilde zamanında sağa çekerek Hushovd’un önünü kapamayı başardı. Wegmann hâlâ 1 dakika civarındaki bir farkla önde ama şansı yok.

24km kala aradaki fark 21 saniye, peloton Wegmann’ı görebiliyor artık. 22km kala Wegmann tekrar pelotonda.

19km kala Wegmann’in yakalanmasının da etkisiyle peloton yavaşladı, herşey fırtınadan önceki sessizlik gibi, son atağa kalkacak olanlar bekleniyor şimdi.

16km kaldı bitişe, Lance Armstrong’u resmen 5 kişi koruyor, etrafını çevrelemiş durumdalar.

8km kaldı, son 4km’lik otoyola gelmeden önce hiç kopma yok, hız çok artmış durumda, bu durumda kimse kopacak gibi durmuyor, büyük ihtimalle QuickStep ve Davitamon Lotto kendi adamlarına yol yapacaklar.

Bu arada günün en saldırgan adamı Wegmann, yarın kırmızı numarayı (geçen haberlerden birinde ya da forumda mavi şeklinde yanlış yazmışız, geçen yıl mavi, bu yıl kırmızı) taşıyacak.

Ve son düzlüğe girildi, Ullrich de önlerde yer alıyor, Fassa Bortolo birden öne çıktı.

2,3km kaldı, FDJ sürüklüyor, Boonen 15. sırada.

Son km’ye giriliyor, herkes her boşluğu doldurmaya çalışıyor, sürekli olarak pelotonun önü değişiyor. Boonen’a yardım edecek kimse kalmadı. Hushovd’un takımı onu çekmeye çalışıyor.

Son 500m, şu anda rüzgâra çıkmamaları lâzım daha çok erken.

İkinci sırada çok kötü bir düşüş, Illes Balears takımından biri!!!!

Robbie McEwen (DVL) birinci! Nereden çıktığı anlaşılmadan aradan fırladı, mükemmel bir taktik, teker teker atağa kalkmış herkesi rüzgâr siperi olarak kullandı son ana kadar!

İkinci İsveçli Magnus Backstedt (LIQ), üçüncü Avusturyalı Bernhard Eisel (FDJ), Boonen çok erken açık rüzgâra çıktığı için ancak 7. olabildi.

7. Etap sonucu

1 041 MC EWEN Robbie DVL AUS
2 113 BACKSTEDT Magnus LIQ SWE 00' 00"
3 175 EISEL Bernhard FDJ AUT 00' 00"
4 154 GLOMSER Gerrit LAM AUT 00' 00"
5 173 COOKE Baden FDJ AUS 00' 00"
6 071 CANCELLARA Fabian FAS SUI 00' 00"
7 131 BOONEN Tom QST BEL 00' 00"
8 152 BORTOLAMI Gianluca LAM ITA 00' 00"
9 106 HUSHOVD Thor C.A NOR 00' 00"
10 075 FLECHA Juan Antonio FAS ESP 00' 00"

6. Etap
5. Etap
4. Etap
3. Etap
2. Etap
1. Etap

MTBTR notu: Fransa Turu'nu, sonuçları, gelişmeleri, hiçbir yerde bulamayacağınız bilgi ve yorumları günü gününe MTBTR Forum'da 92. FRANSA TURU etaplar, yorumlar, bilgiler başlığı altında takip edebilir, aktif olarak sohbete iştirak edebilirsiniz.

Bütün bisikletçileri ve sınıflandırmaları kapsayan sıralama da 92. FRANSA TURU SIRALAMALAR başlığı altında her etap sonrasında güncelleniyor.

 

  Bu haber 3497 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015