Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Ocak . 2021  
Weening Fotofinişle Birinci!

Weening Fotofinişle Birinci!

05' Fransa Turu 8. Etap

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 9.7.2005

Fransa Turu’nun 8. etabı Almanya’dan yola çıkıp Pforzheim’dan başlayarak Gérardmer’e gidiyor, başladıktan 143,5km sonra tekrar Fransa’ya dönecek. Etap 231,5km uzunluğunda. Henüz Almanya’da iken 4 tane 3. kategoriden tırmanma bölümü var, bitişten biraz önce 2. kategoriden olan tırmanma bölümü ve akabinde bitişe kadar yaklaşık 15km’lik uzun bir iniş, ile ilk defa üç aşağı beş yukarı „gerçek“ bir tırmanma etabı izleyebileceğiz.

Günün gerçekten üzücü haberi ise iki etap önce son virajda düsen Christoph Mengin’in bugün yarışmıyor olması. Dün turu bırakanlar ayrıca Sergey Gonchar (DOM), Steve Zampieri (PHO) ve Alessandro Spezialetti (LMA)

231km kala başladıktan hemen sonra Jörg Ludewig (DOM) ve Rubens Bertogliati (SVD) ilk atağa kalkan ikili oluyor.

227km kala farkı 20 saniyenin üzerine çıkarmayı başardılar.

221km kala Ag2r takımından Sylvain Calzati yarışı bırakacak gibi duruyor, pelotondan kopmaya başladı arkada.

219km kala peloton-ön grup arasındaki fark sabit 30 saniyede duruyor.

218km kala Jens Voigt (CSC) atağa kalktı, Armstrong hemen arkasından George Hincapie’yi yolladı. Bu ikili hemen öndeki grubu yakalıyorlar.

217km kala Michael Rasmussen (RAB) öndeki gruptan kopuyor, 15 saniye farkla ilk tırmanma etabına girdi.

1. tırmanma bölümü, 3. kategoriden, sıralama Rasmussen (RAB, 4 puan), Kashechkin (C.A, 3 puan) ve Jens Voigt (CSC, 2 puan) şeklinde.

210km kala Rasmussen 15 saniye ile Jens Voigt’un etrafında birlesen grubun önünde. Bu grup da pelotondan 1,5 dakika ileride. Yavaştan 2. tırmanma bölümüne geliyoruz, bu da 3. kategoriden.

2. tırmanma bölümü geçildi, Rasmussen-Kashechkin-Hincapie-Voigt şeklinde, puanlama 4-3-2-1.

Yarışın temposu baş döndürücü, bunda artık yavaştan dağlara gelmemizin ve düz etapların sona ermesinin de etkisi var. Pek çok bisikletçi dağlara gelmeden önce öne çıkmak için atak yapıyor.

200km kala Rasmussen biraz yavaşladı, arkasındaki dörtlü farkı kapıyorlar bu sayede, peloton ile olan fark 1:45 dakika.

196km var, T-Mobile resmen tek başına pelotonu sürüklüyor.

193km kala üçüncü dağ etabı (gene 3. kategori) geçiliyor, sıralama Rasmussen-Voigt-Hincapie-Kashechkin şeklinde, puanlama yine aynı.

188km kala ilginç görüntüler, pelotonun arkasında mayo taşıyıcılarından ikisi resmen kopmamak için çabalıyorlar. Tom Boonen (yeşil mayo) ve Fabian Wegmann (benekli mayo) geride kaldılar.

184km kala dördüncü tırmanma bölümü, Rasmussen buralarda bütün puanları toplamaya niyetli anlaşılan. sıralama Rasmussen.Kashechkin-Voigt-Hincaipe şeklinde, Rasmussen böylece 16 puan birden topladı.

178km kala Erik Dekker (RAB) sorun yaşıyor, takım arabasını beklemek zorunda kaldı. Peloton ile farkı kapamak için bayağı zorlanacak.

175km kala yarış durumu: Jens Voigt (CSC), George Hincapie (DSC), Michael Rasmussen (RAB), Andrei Kashechkin (C.A) ve Sandy Casar (FDJ) önde bir beşli olarak pelotondan yaklaşık 1,5 dakika öndeler, pelotonun ön kısmında Armstrong-Ullrich-Vinokourov var.

167km kala ilk atak bölümü geçiliyor, Rasmussen tırmanma bölümlerinden sonra yorulduğundan olacak geride kaldı, Geroge Hincapie ve Jens Voigt çekişiyorlar, Hincapie kazanıyor. sıralama: Hincapie (6 puan-6 saniye zaman ödülü) – Voigt (4 puan-4 saniye) – Kashechkin (2 puan-2 saniye).

164km var, sadece Sandy Casar deminki gruptan geriye kaldı, diğerleri peloton tarafından yutuldular.

160km kala Sandy Casar yakalanmak üzere.

158km kala Fabian Cancellara (FAS) ve Nicki Sörensen (CSC) atağa kalktılar, Casar da onlardan sevk almış olsa gerek, bu üçlü anında farkı 20 saniyeye çıkardı.

155km var, pelotondan şimdiye kadar yaklaşık 20 bisikletçi kopmuş durumda, pelotonun 3 dakika gerisinden geliyorlar.

148km kala Thor Hushovd (C.A) atağa kalktı ve öndeki grubu yakaladı. Aradaki fark 33 saniye.

142km kala pelotonu T-Mobile değil Discovery sürüklüyor.

139km kala Wegmann ve Boonen’in grubu pelotonun 4 dakika arkasında kaldı, Wegmann dünkü atağından sonra çok yorulmuş olmalı.

133km kala öndeki dörtlü peloton ile arasındaki farkı yaklaşık 2 dakikaya çıkardı. Peloton yavaşlıyor, tuvalet molası verenler var.

129km kala pelotonun bu şekilde yavaşlamasını fırsat bilen dörtlü farkı 3 dakikaya çıkarmış durumda.

116km kala pelotonda hız çok yükseldi, aradaki fark kapanıyor.

109km var, öndeki dörtlüyü sürükleme isini sadece Hushovd (C.A) ve Sörensen (CSC) üstleniyorlar. Hushovd 3km ilerideki atak bölümüne önde girmeyi amaçlıyor.

107km var, atak bölümü gelmek üzere, Hushovd şimdiden hızlandı, Sörensen takip ediyor.

2. atak bölümü geçildi, birinci Hushovd (6 saniye ödül-6puan), ikinci Sörensen (4 saniye-4 puan), üçüncü Casar (2 saniye-2puan). Atak bölümünden sonra Sörensen tek başına kopuyor.

100km’den az bir mesafe kalmışken sürekli pelotondan kopma denemeleri yaşanıyor. Evgeni Petrov bunlardan biri, Juan Antonio Flecha (FAS) bir diğeri.

92km kala Flecha’nin etrafı da doluyor, altılı bir grup oluşuyor.

90km kala bu altılı Sörensen’i yakalıyor. Yani su anda pelotonun 2 dakika önünde bir yedili var: Sörensen (CSC), Scholz (GST), Vasseur (COF), Jalabert (PHO), Weening (RAB), Commesso (LAM) ve Flecha (FAS).

85km kala tur Almanya’dan çıkıp tekrar Fransa’ya giriyor.

80km var, öndeki yedili çok uyumlu çalışıyorlar, fark 4 dakika. Buna göre Sörensen su anda sanal sarı mayoyu giymiş durumda. Peloton biraz daha yavaşladı, yine tuvalet molası verenler var.

69km kala günün üçüncü ve son atak bölümü geçiliyor, sıralama Commesso (6puan-6saniye), Flecha (4-4) ve Vasseur (2-2) şeklinde.

64km var, Liquigas Bianchi pelotonu sürükleyen takım, hemen arkasından Armstrong’un neferleri geliyorlar.

59km kaldı, ufaktan bu turun ilk 2. kategoride yer alan tırmanma bölümü Col de la Schlucht’a yaklaşıyoruz. Bu arada pelotonun önünde Liquigas biraz hızı arttırdı ve ön grup ile aradaki farkı 5 dakikaya indirdi. Öndeki grup hâlâ çok uyumlu gidiyor.

Col de la Schlucht’a yaklaşırken resmen fırtına öncesi sessizlik yaşanmakta. Bu 2. kategorideki tırmanma bölümü 216.km’de, 182,5.km’den itibaren hafif eğim başlıyor, 1139m yükseklikteki Col de la Schlucht’a asil tırmanma 199.km’de başlıyor. Yani bu bölüm 16,8km uzunluğunda ve %4,4 eğime sahip.

47km kaldı, peloton farkı 4,5 dakikaya indirmiş durumda. Öndeki grup Col de la Schlucht’a önde gelecek, ondan sonra ne olacağı ise meçhul. Herşeyden önemlisi öndeki grupta tırmanıcı yok.

42km var. Pelotonu sürükleyen takımlar arasına Bouygues Télécom da katıldı. Aradaki fark 4 dakikaya kadar indi. Bu aşamadan sonra peloton ile kopan grup arasındaki oyunlar başlayacak.

36km kaldı, biz devamlı öne bakıyoruz ama arkada da ilginç sahneler var. Takımla zamana karşı etabında sarı mayoyu şanssız bir şekilde düşerek kaybeden David Zabriskie (CSC) ve Luciano Pagliarini (LIQ) pelotonun tamı tamına yarım saat gerisinden geliyorlar. Biraz daha fark açılırsa bugünkü etaptan sonra yarış dışı bırakılacaklar.

Öndeki grup tırmanmaya başladı, peloton ile aradaki fark 3 dakikadan biraz fazla. Bakalım grubu bozup ilk ileri fırlayan kim olacak.

29km kaldı, ilk olarak Pieter Weening (RAB) öne fırladı, takip eden yok gibi gözüküyor. Bu tirmanma bölümü ilk defa olarak asil daglik etaplar hakkinda bir fikir verecek.

26km kaldı, Weening takip eden Sörensen’in etrafındaki gruptan 15 saniye ileride, takipçilerinin başında Flecha gözüküyor. Peloton yaklaşık 2 dakika geriden gelmekte.

21km kala Weening’in farkı neredeyse 1 dakikayı bulacak. Etabı kazanabilirse çok büyük başarı! Ronny Scholz (GST) ve Nicolas Jalabert (PHO) tekrar peloton tarafından yakalandılar bu arada.

19km kala Vinokourov atağa kalktı! 18km kala Armstrong-Ullrich-Vinokourov ve Moreau pelotonun önünde bir grup oluşturmuş durumdalar. Armstrong için nispeten kötü bir durum, yanında takımından biri yok, tek başına mücadele etmek durumunda.

17,5km var, T-Mobile’dan gecen yılın tur ikincisi Andreas Klöden Ullrich-Armstrong grubundan koptu ve atak denemesi yapıyor.

17km kala Klöden pelotonla farkı 30 saniyeye çıkardı, onun 13 saniye önünde Weening gidiyor. Klöden hızla yaklaşmakta.

Tırmanma etabını Klöden kazandı! Çok güzel bir atak izledik, gerek Armstrong-Ullrich grubundan çıkması, gerek aradaki farkı kapama hızı ile Klöden çok usta bir taktik kullandı, 20 puan demek bu.

15km var, Klöden ve Weening inişteler ve lider durumdaki ikiliyi oluşturdular. Tırmanma etabının üçüncüsü Rasmussen oldu, şimdi aldığı 16 puan ile böylece benekli mayoyu kazanmış durumda.

12km var, Ullrich-Armstrong grubu farkı hızla kapıyor.

9km kala fark inişteki hız nedeniyle biraz daha büyüdü.

6km kala ikilinin arkasında 25 kişilik bir grup var, bu grupta bilumum ünlü isimler bulunuyor. Etabın sonu heyecanlı olacağa benzer.

5km kaldı, Klöden/Weening hâlâ 10 saniye ile öndeler.

3km var, etabın bitişi yine kitle atağına uygun, 2,5km uzunluğunda ve virajsız.

2km var, Klöden/Weening 20 saniye öndeler, bu etap birinciliğine yetebilir!

Son km’deyiz, Klöden atağa kalktı.

Ve etap bitti, yalnız tam olarak kim kazandı anlaşılmadı, fotofinişi beklemek gerek.

Weening etabı aldı! Öyle ucu ucuna ki fotofinişte bile tam belli olmuyor neredeyse! Alejandro Valverde (IBA) takip eden grubun atağını Kim Kirchen, Jens Voigt ve Jan Ullrich’in önünde kazandı. Armstrong da bu grupla bitirdi etabı. Buna göre Armstrong hâlâ sarı mayoda, benekli mayoyu bu etapla Rasmussen aldı.

8. Etap Sonucu

1 059 WEENING Pieter RAB NED 5saat03'54"
2 014 KLÖDEN Andréas TMO GER 00' 00"
3 038 VALVERDE Alejandro IBA ESP 00' 27"
4 079 KIRCHEN Kim FAS LUX 00' 27"
5 028 VOIGT Jens CSC GER 00' 27"
6 011 ULLRICH Jan TMO GER 00' 27"
7 044 EVANS Cadel DVL AUS 00' 27"
8 101 MOREAU Christophe C.A FRA 00' 27"
9 086 HORNER Christopher SDV USA 00' 27"
10 019 VINOKOUROV Alexandre TMO KAZ 00' 27"

7. Etap
6. Etap
5. Etap
4. Etap
3. Etap
2. Etap
1. Etap

MTBTR notu: Fransa Turu'nu, sonuçları, gelişmeleri, hiçbir yerde bulamayacağınız bilgi ve yorumları günü gününe MTBTR Forum'da 92. FRANSA TURU etaplar, yorumlar, bilgiler başlığı altında takip edebilir, aktif olarak sohbete iştirak edebilirsiniz.

Bütün bisikletçileri ve sınıflandırmaları kapsayan sıralama da 92. FRANSA TURU SIRALAMALAR başlığı altında her etap sonrasında güncelleniyor.

 

  Bu haber 3501 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015