Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Mart . 2021  
Rasmussen Birinci, Sarı Mayo Voigt'ta!

Rasmussen Birinci, Sarı Mayo Voigt'ta!

05' Fransa Turu 9. Etap

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 10.7.2005

Fransa Turu’nun 9. etabı bugün Gérardmer-Mulhouse arasında koşulacak, tırmanma etabı kategorisinde, 171km uzunluğunda.

Bugünkü etapta tam 6 tırmanma bölümü var. İlk 32,5km içinde üç tane 3. kategoriden dağ bulunuyor. Şu anda benekli mayo Michael Rasmussen’de (RAB). MTBTR Forum’da güncel sıralamalara bakabilirsiniz.

Hava bulutlu, arada kendini güneş de göstermiyor değil ama etap boyunca herhalde ara ara yağmur yağacak. Sıcaklık yaklaşık 20°C civarında.

Dün de yarışı bırakanlardan sonra bugün sadece 180 bisikletçi etapta.

169km kala daha etabın 2.km’sinde düşüş: Alberto Contador (LSW) ve Bernhard Eisel (FDJ) düşüyorlar. Özellikle Igor Gonzalez de Galdeano (LSW) kafa üstü düştü, durumu şimdilik meçhul.

Bu sırada ön tarafta Jens Voigt atağa kalktı, Rasmussen karşılık verdi hemen.

162km kala kötü haber: de Galdeano düşüşten sonra yarışı bırakmak zorunda kalıyor. Görüldüğü kadarıyla kuyruk kemiğinden sakatlanmış.

1. tırmanma etabı: Sıralama Rasmussen (RAB)-Botero (PHO)-Boogerd (RAB)-Garzelli (LIQ) şeklinde.

160km var, Ullrich Col de Grosse Pierre’den inişte düşüyor! T-Mobile takımından üç kişi kaptanlarını pelotona çekmek için bekliyorlar. Ciddi birşey yok neyse ki.

159km kala turu bırakan bir isim daha: Takımla zamana karşı etabına kadar sarı mayoyu taşıyan Amerikalı David Zabriskie (CSC) yarışı bırakıyor.

Ullrich’in sol bacağında çizikler var, ciddi birşey olmasa da düşmek iyi birşey değil haliyle.

154km kala Dario Cioni (LIQ) bu arada önde Rasmussen’i yakaladı. İkili pelotonla aralarındaki farkı hemen 2 dakikaya çıkardılar. Bu arada Ullrich de 5 yardımcı sayesinde pelotona geldi tekrar.

Günün ikinci tırmanma bölümüne geliyoruz, Col des Feignes’e çıkılacak, 9km uzunluğunda %2,9 eğim var, ataklar gözüküyor. Pelotonun önünden 4 bisikletçi var kopmaya çalışan, Voigt (CSC) bunların arasında. Bu arada öndeki ikili aradaki farkı 2:41’e çıkardılar. Discovery Channel pelotonun önüne geçerek kopanları tekrar yakaladı, ama Voigt vazgeçmiş gibi durmuyor, hemen bir atak daha başlattı. Voigt genel sıralamada ikinci sırada ve sarı mayo adayı. Dolayısıyla peloton kopmasına izin vermek istemiyor.

150km var, ikinci tırmanma etabı geçildi, sıralama Rasmussen (RAB)-Cioni (LIQ)-Moreau (C.A)-Zandio (IBA) şeklinde, puanlama 4-3-2-1. Rasmussen benekli mayoyu bırakmak istemiyor görünen o ki.

148km var, Jens Voigt’un etrafında Moreau (C.A)-Moos (PHO)-Vicioso (LSW)-Landeluze(EUS) ve Zandio’dan (IBA) oluşan bir grup var. Beat Zberg de (GST) pelotondan kopup bu grubu yakalamaya çalışıyor.

142km var, Oscar Sevilla (TMO) arıza nedeniyle geride kaldı. Bu arada öndeki ikili üçüncü tırmanma bölümüne geldiler. Col de Bramont 3,4km uzunluğunda ortalama %6,5 eğime sahip.

139km kala Voigt ve grubu öndeki ikiliyi yakalayamıyorlar bir türlü. aralarındaki fark 2 dakika, ikilinin peloton ile farkı 3:46.

3. tırmanma etabı geçildi, sıralama Rasmussen (RAB)-Cioni (LIQ)-Moreau(C.A) ve Voigt (CSC) şeklinde.

Bu arada 138km kala Voigt sanal sarı mayoyu giymiş durumda. Grubu ile peloton arasındaki fark 2 dakikayı aştı.

135km var, Armstrong ve peloton en öndeki ikilinin 4 dakika gerisinde tırmanma bölümünü geçiyorlar.

130km var, dördüncü tırmanma bölümüne yaklaşıyoruz. Le Grand Ballon ortalama %3,6 eğime sahip ama 21,9km uzunluğunda. Pelotonda Pagliarini (LIQ), Furlan (DOM) gibi isimler geride kalmaya başladılar. Fark bayağı açıldı, öndeki ikili 2:43 dakika Voigt’un grubunun önünde, Voigt ve grubu da neredeyse 4 dakika pelotonun önündeler. Pelotonda da bayağı tedirgin bir hava esiyor, Discovery ve T-Mobile sürekli birbirlerini kolluyorlar.

122km kala pelotonun önünde Discovery var ama tempoyu yüksek tutmuyorlar, Voigt ve grubu ile aradaki fark 4 dakikayı aştı, en önde hâlâ Rasmussen-Cioni ikilisi var. Voigt’un grubunda bu arada genel sıralamada da önemli bir yer tutan bir isim, Moreau da bulunuyor.

Axel Merckx’in (DVL) bisikletinde arıza var, tırmanma bölümünün ortasında durup bisiklet değiştirmek zorunda.

116km var, Discovery’nin bütün elemanları pelotonun başındalar. Dünkü Armstrong’un yalnız kaldığı durumdan sonra herhalde aynı hatayı yapmamaya dikkat edecekler bundan sonra.

115km kala Cioni Rasmussen’i takipte zorlanıyor bayağı. Rasmussen Cioni’yi bekledi yine de, görülen o ki parkur gene düzleşince Cioni’ye ihtiyacı olacak. Bu yavaşlamanın faturası: Voigt’un etrafındaki grup anında birkaç saniye kapadı farkı.

Jaan Kirsipuu (C.A) turu bıraktı!! Dikkat edelim, turu bırakanların neredeyse hepsi geçtiğimiz düz etaplarda kopma denemelerinde bulunup kendilerini yoranlar. Bu tip bisikletçiye „braoudeur“ deniyor, MTBTR Forumda konuyla ilgili bilgileri bulabilirsiniz, bağlantılar bu haberin sonundalar.

113km kala Voigt grubunda kopma var, Angel Vicioso (LSW) geride kaldı. Grubun hızı bayağı yüksek, öndeki ikili ile aradaki fark 2,5 dakikaya indi. Bu esnada pelotonun önünde hâlâ tam takım Discovery bulunuyor.

109km var, Vicioso tekrar yakaladı Voigt grubunu. Rasmussen ve Cioni bu tırmanma bölümünün sonuna geliyorlar artık.

tırmanma bölümünde gene Rasmussen (RAB) önde, ikinci Cioni (LIQ), üçüncü Moreau (C.A), dördüncü Landaluze (EUS), beşinci Voigt (CSC), altıncı Moos (PHO). Puanlama 10-9-8-7-6-5 şeklinde. Bu arada Rasmussen-Cioni pelotonun neredeyse 8 dakika önündeler. Arada Voigt ve grubu var.

100km’den az kaldı, Rasmussen çıkışlarda Cioni’si çekiyor, Cioni de iniş ve düz bölümlerde Rasmussen’i. bayağı güzel çalışıyorlar yanı. 87km kala beslenme istasyonu var. Biraz bu konuda da birşey şöylemek gerek: MTBTR’de onlarca yazıda belirttiğimiz üzere uzun süreli mukavemet sporlarında beslenme çok önemli. yalnız bir taraftan olumsuz bir yanı da yok değil: Bisikletçileri içinde bulundukları ritimden çıkarıyor. Cioni biraz yorulmuş durumda görüntüye bakılırsa.

86.km’deyiz, Rasmussen (RAB) ve Cioni (LIQ) 2:22 dakika ile Voigt’un (CSC) grubunun önündeler, bu grup da 5:54 dakika ile pelotonun önünde. Birazdan günün ilk atak bölümü gelecek.

87,5.km: Cioni Husseren-Wesserling’deki atak bölümünü Rasmussen’in önünde kazandı. Sıralama Cioni-Rasmussen-Voigt şeklinde, ödül de 6puan-6saniye / 4-4 / 2-2.

Hemen ardından ana grupta bayağı kötü bir düşüş! Beslenme istasyonunda Commesso (LAM) ve Saunier-Duval yerdeler. Commesso hemen kalkıp devam etti ama Saunier-Duval’in durumu daha kötü gibi duruyor. Ayrıca Jose Angel Gomez Marchante turu yaralı olarak bıraktı!!

80km var, öndeki ikili tekrar tırmanma bölümündeler, Col de Bussang 6,2km uzunluğunda ve %4,5 eğime sahip.

Cioni açıkça zorlanıyor, Rasmussen bekleyip beklememek konusunda kararsız!

78km kala Rasmussen tek başına atakta! Danimarkalı bisikletçi benekli mayoyu daha uzun süre giymek istiyor görünen o ki. Pelotonda önde Discovery rüzgâra karşı çalışan takım, T-Mobile ve CSC saklanmış durumdalar.

73km var, Rasmussen gene tırmanma bölümünü birinci geçti ve 4 puan daha kazandı. Kısa bir inişten sonra bugünkü etabın son çıkışı gelecek. Le Ballon d’Alsace %9,1 eğime sahip ve 6,8km uzunluğunda.

Rasmussen’den 1 dakika sonra Cioni ikinci. Bu arada Rasmussen ile peloton arasındaki fark neredeyse 10 dakika olacak. Bu arada arkada Norveçli yeşil mayo sıralamasının 2 numarası Thor Hushovd (C.A) sorun yaşıyor, Col de Bussang’a gelmeden pelotonun 1 dakika gerisine düşmüş durumda.

65km kaldı, Rasmussen tekrar aşağı indi ve günün son tırmanışına, Col de Bussang’a, başlıyor. Bu arada arkadakilerin de geçmesi ile tırmanma bölümünün sonucu belirlendi: Rasmussen (RAB)-Cioni (LIQ)-Moreau (CA)-Moos (PHO). Puanlama yine 4-3-2-1 olarak.

63km kala durum: Rasmussen 1 dakika 45 saniye ile Cioni’nin, 3 dakika 41 saniye ile de Voigt’un önünde.

60km kala Rasmussen farkı açıyor hâlâ. Bugün gerçekten çok iyi is çıkardı, inşallah ilerleyen günlerde bunun faturasını yarışı bırakmak zorunda kalarak ödemez. Voigt sanal sarı mayoda bu arada. Pelotonun önünde Col de Bussang’a çıkarken Discovery’nin yanında Gerolsteiner gözüküyor, T-Mobile hâlâ ikinci sıraya saklanmış durumda.

Thor Hushovd tur doktorunun arabasının yanında, herhalde yorgunluktan kaynaklanan sorun yaşıyor.

58km kaldı, Robbie McEwen da (DVL) muhtemelen kazandığı etaplardan sonra ilk ciddi tırmanmaları kaldıramadı, pelotonun arkasında yer alıyor. Padrnos ile Discovery pelotonun önünde ilk fireyi verdi. Önde Voigt grubu da dağılıyor, deminki altılıdan sadece üç kişi kalmış durumda, Voigt-Vicioso ve Moreau.

Tom Boonen de (QST) pelotondan dökülenler arasında, arka sıralara düştü.

112,5.km, Ballon d’Alsace’taki tırmanma bölümüne 2,5 km kaldı, Rasmussen Cioni’nin 3:10 dakika önünde.

57km kaldı, Rasmussen (RAB) en dik kısmı geçmiş durumda, yanı benekli mayoyu kurtardı. Cioni geride kaldı aslında, Voigt (CSC) ve Moreau (CA) birazdan yakalayacaklar.

56km kaldı, biraz spekülasyon yapalım: Voigt ve Moreau Rasmussen’in 4:20 dakika gerisinde gecikti aştılar, pelotonun da 5:20 dakika önündeler. İniş ve sondaki düz bölümde gücünü gösterebilirse ve peloton ile arasındaki fark 1 dakikanın altına inmezse Voigt bugün sarı mayoyu alabilir.

Boonen, McEwen bu arada pelotondan koptular ve ufak bir grupla arkadan geliyorlar.

Rasmussen’in 9 dakika 24 saniye arkasında peloton da geçidi aştı. Böylece Ballon d’Alsace tırmanma bölümünün sonucuna bakalım: Rasmussen (RAB-30puan) – Moreau (CA-26puan) – Voigt (CSC-22puan) – Vicioso (LSW-18puan) – Cioni (LIQ-16puan) – Moos (PHO-14puan) – Zandio (IBA-12puan) – Landaluze (EUS-10puan).

Spekülasyona devam edelim: Dünkü Rabobank’tan Weening’in birinciliğinden sonra bugün de Rabobank forması ile Rasmussen kazanırsa etabı takım için çok büyük basarı olacak. Öte yandan arkadan Voigt ve Moreau geliyorlar. Voigt’un sarı mayo kazanması ihtimali var. Sarı mayo karşılığı etap birinciliğini Moreau ya da Rasmussen’e bırakıp zorlamayabilir.

45km kala Rasmussen yavaşladı nispeten, önde tek başına gitmenin faturası bu. Benekli mayoyu kurtardı, etap birinciliği için bir caba sarf etmez herhalde buradan sonra.

Bu arada iniş esnasında gruplar da dağıldı, şöyle bakmak gerekirse, en önde Rasmussen (RAB) var, onun 4:12 dakika gerisinden Voigt (CSC) ve Moreau (CA) geliyorlar, onların yaklaşık 55 saniye arkasında Vicioso (LSW) var, Vicioso’nun 7 saniye gerisinden Cioni (LIQ) gelmekte, onun 18 saniye arkasında Moos (PHO) var, Moos’un da 3:40 dakika arkasında peloton.

40km kaldı, daha iki tane atak bölümü var bu etapta ve bu bölümlerde ödül olarak verilen saniyeler Voigt’un sarı mayoyu kovalamasında oldukça önemli.

Atak bölümü geçildi, tabii Rasmussen birinci, Voigt ikinci, Moreau üçüncü, buna göre Voigt 4 saniye kazandı.

37km kala pelotonu sürükleyen Discovery takımı Voigt ile arasındaki farkı kapayamıyor bir türlü, bu şekilde devam ederse Voigt sarı mayoyu giyecek bugün.

Bitişe 28km kala günün son atak bölümü var.

Atak bölümü geçildi, sıralama Rasmussen-Voigt-Moreau şeklinde.

25km kaldı, Voigt ve Moreau Rasmussen ile olan farkı bir türlü kapayamıyorlar, aradaki fark 4 dakika civarında. Ama peloton da bir türlü yaklaşamıyor, onlar da 4 dakika 40 saniye gerideler. Bu arada şimdiye kadar atak bölümlerinde topladığı saniye ödülleri ile birlikte Voigt ile Armstrong arasındaki fark 50 saniyeye düşmüş durumda.

21km var, pelotonun sonunda düşüş yaşanıyor, Didier Rous (BTL) yaralanmış gibi duruyor. Ve inanılmaz birşey: Voigt’un arka tekerleğinde arıza! Bu kadar şans olur! Durup arka tekerleği değiştirmek zorunda! Yine de oldukça çabuk halletti, Moreau (CA) Voigt’u bekliyor.

18km kaldı, Rasmussen etabı alacak gibi duruyor, Voigt ve Moreau ile arasındaki fark 4 dakika, bu saatten sonra kapanması bayağı zor.

16km kaldı, pelotonun önünde Cofidis de gözükmeye başladı. Cofidis’in kaptanı Stuart O’Grady ve su anda yeşil mayo sıralamasında 4. sırada. Sonraki atak değerlendirmesinde şu anda pelotonda bile olmayan Tom Boonen karşısında puan toplayabilme ümidinde herhalde.

14km kala Moos (PHO), Vicioso (LSW) ve Cioni (LIQ) peloton tarafından yutuluyorlar.

11km var, biraz önce düsen Didier Rous (BTL) tekrar pelotonda, yalnız boyunluk takmak zorunda kalmış.

Rasmussen son 10km’ye girdi, etabı kazanması kesin gibi duruyor.

8km kaldı, Voigt ve Moreau ile peloton arasındaki fark sabit, buna göre Voigt’un yarin sari mayoyu giymesi kesin gibi!

3km kala Danimarkalı bisikletçi biraz yavaşladı ama bu saatten sonra değişen birşey olmayacak. Rasmussen’in 4.km’den beri atakta olduğu ve Ballon d’Alsace’tan sonraki 40km’lik iniş ve düz kısımda Voigt ve Moreau gibi zamana karşı etapların iki başarılı ismi ile arasındaki farkı koruduğu düşünülürse aslında ne büyük bir başarıya imza attığı daha iyi anlaşılır.

Ve Rasmussen 9. etabı kazanıyor! Gerek etabı 167km boyunca önde götürdügü için çok önemli bir kişisel başarı, bunun yanında Rabobank takımı için üst üste iki gün etap birinciliği de çok önemli bir başarı. Ortalama hızı 41,315km/s. Christophe Moreau (CA) ikinci, Jens Voigt (CSC) üçüncü oldular. Daha pelotonun gelmesine bayağı var.

Aynen dediğimiz gibi Cofidis Stuart O’Grady için atağı başlatmış durumda, Boonen karşısında bayağı avantajlı durumda bugün.

O’Grady dördüncü oldu ve Boonen’in çok arkalarda olduğu bugün yeşil mayo için son derece değerli puanları topladı.

Formalarda sarı mayo Armstrong’dan (DSC) Voigt’a (CSC) geçti, benekli mayo Rasmussen’de (RAB), büyük ihtimalle yarın en hırçın biniciye verilen kırmızı numarayı da o alacak. Yeşil mayo ise Boonen’de (QST) kaldı.

9. Etap Sonucu

1 057 RASMUSSEN Mickael RAB DEN
2 101 MOREAU Christophe C.A FRA 03' 04"
3 028 VOIGT Jens CSC GER 03' 04"
4 121 O’GRADY Stuart COF AUS 06' 04"
5 176 GILBERT Philippe FDJ BEL 06' 04"
6 145 GESLIN Anthony BTL FRA 06' 04"
7 163 LANG Sebastian GST GER 06' 04"
8 143 BROCHARD Laurent BTL FRA 06' 04"
9 147 PINEAU Jérôme BTL FRA 06' 04"
10 154 GLOMSER Gerrit LAM AUT 06' 04"

8. Etap
7. Etap
6. Etap
5. Etap
4. Etap
3. Etap
2. Etap
1. Etap

MTBTR notu: Fransa Turu'nu, sonuçları, gelişmeleri, hiçbir yerde bulamayacağınız bilgi ve yorumları günü gününe MTBTR Forum'da 92. FRANSA TURU etaplar, yorumlar, bilgiler başlığı altında takip edebilir, aktif olarak sohbete iştirak edebilirsiniz.

Bütün bisikletçileri ve sınıflandırmaları kapsayan sıralama da 92. FRANSA TURU SIRALAMALAR başlığı altında her etap sonrasında güncelleniyor.

 

  Bu haber 3123 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015