Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Ocak . 2021  
Valverde Birinci, Armstrong Gene Sarı Mayoda

Valverde Birinci, Armstrong Gene Sarı Mayoda

05' Fransa Turu 10. Etap

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 12.7.2005

Fransa Turu’nun geldik 10. etabına. Bu etap özellikle dağ etaplarının başını temsil ettiği için gayet önemli. Etap aslında Grénoble’dan başlayıp 192,5km olacaktı, ama Fransız çiftçilerin doğal koruma altında bulunan ama öte yandan da devamlı küçük- ve büyükbaş hayvan sürülerine saldıran kurtların avlanmasının yasak olmasını protesto ettikleri ve turun 10. etabını engelleyeceklerini duyurdukları için etabın çıkış noktası son anda Brignoud olarak değiştirildi. Yani bu etap Brignoud-Courchevel arasında, 181km, dağ etabı kategorisinde. Etabın bitişi Couchevel’in bir özelliği de Marco Pantani’nin ölümünden önceki son Fransa Turu etabını burada kazanmış olması.

Bugün iki tane tırmanma bölümü var, ikisi de 1. kategoriden. 118.km’de Cormet de Roselend ve etabın sonunda Courchevel’deki tırmanma. Ayrıca turun bu ikinci haftasından itibaren gün başına sadece iki atak bölümü bulunuyor. Bu etapta 40.km’de Détrier’de ve 138,5.km’de Bourg-St.Maurice’teler.

10. Etap profili
       10. Etap profili

Doping konusunda da maalesef yine her yıl olduğu gibi yenilik var, Lampre Caffita, Ag2r, CSC ve Discovery Channel takımlarında bu etap öncesi 33 kan testi yapıldı ve sonuçlarında Lampre Caffita takımından Jewgeni Petrov’un doping yaptığı belirlendi, Petrov yarıştan ihraç edildi, bu konuda detaylar ve MTBTR’de dopingle ilgili yazılar MTBTR Forumda, bağlantılar bu haberin sonunda.

Hava bulutlu, sıcaklık 22°C.

Yarışın başından beri çiftçilerin protestoları söz konusu. aslında çiftçiler bugünkü etabı 60.km’de Aiton’da engellemeyi planlıyorlardı ama tur yönetimi ile yapılan görüşmeler sonucunda etabın başında protesto gösterisi yapmaları sağlandı.

Neyse en sonunda gösteri bitti, yarış başlıyor. Başlar başlamaz da ilk atak. Joost Posthuma (RAB) ve Laurent Brochard (Bouygues Télécom) atağa kalkmış durumdalar.

179km kala Yuri Krivtsov (Ag2r) da onlara katıldı.

178km var, atağa kalkanlar çoğaldı, toplam 6 kişi pelotonun önünde. Luis Sanchez (Liberty Seguros Würth), Mauro Facci (FAS) ve Gianluca Bortolami (Lampre Caffita) yeni gelenler.

173km kala Inaki Isasi (EUS) pelotondan koptu, öndeki grupla peloton arasında, 172km kala öndeki grubu yakaladı.

170km var, öndeki altılıdan Posthuma, Brochard ve Krivtsov üçlüsü kopma denemesi yapıyor. 40.km’deki atak bölümünü düşünürsek orada puan kavgası yaşanacağı gözüküyor. Peloton gelen dağ etaplarını düşünerek temkinli.

162km var, peloton ile öndeki grup arasındaki fark 4 dakikaya çıktı.

160km kala öndeki üçlü de takipçileri tarafından yakalandı. Peloton ve onun önünde yedili bir kopan grup var simdi. İlk atak bölümü bu yedilinin arasında geçecek anlaşılan.

159km var, pelotona biraz bakalım: Sarı mayoyu giyen Jens Voigt (CSC) pelotonun önünde, peloton hâlâ temkinli bir tempoda.

158km var, bu arada öndeki yedilide Laurend Brochard genel sıralamada 49. sırada (MTBTR Forumda güncel sıralamalar bulunuyor, bağlantılar haberin sonunda) ve Jens Voigt ile arasındaki fark 7 dakika 58 saniye.

157km kala pelotonun bu kadar temkinli gitmesinin sonucu: Laurent Brochard sanal sarı mayoyu giydi.

Détrier’de atak bölümü geçildi, sıralama: 1. Gianluca Bortolami (Lampre Caffita) 6 puan, 2. Mauro Facci (Fasso Bortolo) 4 puan, 3. Yuri Krivtsov (A2GR) 2 puan.

151km var, peloton biraz hızlandı.

142km kala kopan grubun farkı gene çıkmış durumda. Bu grup yedi kişiden oluşmasının avantajını da kullanıyor, güzel bir imece gösterilirse 7 kişi çok iyi iş çıkarabilirler.

137km var, peloton ile aralarındaki fark 10 dakikayı geçti. Bu şimdiye kadar bu turda kopan bir grup ile peloton arasındaki en büyük fark. Kopan grubun ilk saatteki ortalama hızı 46km/s. Bu hız çok yüksek değil, yani aradaki farkın bu kadar açılması pelotonun temkinli olmasıyla da açıklanabilir.

131km kala pelotonun önünde Credit Agricole hızlanmaya başladı.

129km var, CA’nin pelotonu çekmesinin etkisi gözüküyor, öndeki grup ile aradaki fark 1 dakika azaldı.

122km, aradaki fark 9 dakika. Öndeki yediliyi tekrar hatırlatalım: Brochard (BTL), Sanchez (LSW), Bortolami (LAM), Posthuma (RAB), Isasi (EUS), Facci (FAS) ve Krivtsov (Ag2r).

116km kala bisikletçiler Grignon’da beslenme bölümündeler, artık ufaktan Cormet de Roselend yönünde tırmanma başlayacak.

111km var, peloton vadiyi geçti, şimdiden itibaren dikleşmeye başlıyor etap.

106km var, peloton dağıldı biraz, önde Credit Agricole 6 kişiyle tempoyu belirleyen takım.

103km var, Lampre Caffita takımına eğilelim: Glomser ve Spezialetti yarışı bıraktılar, Petrov doping yüzünden diskalifiye, takım 6 kişi kaldı şu anda.

100km var T-Mobile pelotonun önünde Credit Agricole’nin hemen arkasında gösteriyor kendini.

94km var. Cormet de Roselend şimdiye kadar turun en zor tırmanışı. 20,1km uzunluğunda ve ortalama eğim %6. Cormet de Roselend en son 2002’de Fransa Turu’nun rotasına dahilmiş, o zaman bu tırmanmayı kazanan Mario Aerts, şimdi Davitamon Lotto takımında yarışıyor.

89km var, pelotonun temposuna uyum sağlayamayıp arkadan kopanlar gözüküyor. Zanini, Knaven, Hinault, Hushovd, Bodrogi, Carlström pelotondan kopan isimler.

88km kala Boonen, Hunter, Tombak vs. vs. de pelotondan koptular, grup büyüdükçe kimin koptuğunu fark etmek güçleşiyor.

86km kala öndeki grup hâlâ bir arada, ki bu hepsinin iyi bir tırmanıcı olmadığı düşünülürse cidden iyi bir başarı. Öte yandan peloton ile aralarındaki fark 7 dakikanın altına indi.

85km var, pelotonun gerisinde kopan grupta iki ünlü atakçı: Stuart O’Grady ve Robbie McEwen. Pelotonda sadece 80 bisikletçi kaldı geriye, önde Credit Agricole, T-Mobile ve Phonak takımları var.

84km kaldı, zirveye 10km kala sarı mayolu Jens Voigt hâlâ pelotonun önünde gözüküyor.

83km kala öndeki grupta da kopmalar var. Gianluca Bortolami, Mauro Facci ve Inaki Isasi tempoyu izlemekte zorlanıyorlar. Brochard, Posthuma, Sanchez ve Krivtsov bir dörtlü oluşturdular.

82km var, Facci tekrar yakaladı öndekileri. Bu arada pelotondan ikinci bir grup kopma denemesi yapıyor.

81km kala Discovery Channel’in lokomotifliğinde peloton kopanları yakaladı. Brochard ve grubu ile arasındaki fark gene de 5 dakika civarında.

İnanılmaz birşey, Iban Mayo pelotondan kopuyor!!

80km var, Jens Voigt da zorlanmaya başladı. Pelotonun önünde değil, arkasına kaydı artık, kopmamaya çalışıyor.

77km kala zirveye 3km kala öndeki grup ile peloton arasındaki fark 5 dakika. Iban Mayo haricinde genel sıralamadaki bütün favoriler pelotondalar.

76km var, Jens Voigt hâlâ pelotonun en arkasında, bugün sarı mayoyu kendisinin de Pazar gününden sonra söylediği gibi kaybedeceği aşikâr.

75km var, ve Voigt pelotondan kopuyor. Tekrar yakalar tabii, ama şimdiden kopuyorsa son çıkış için hiç de hayra alâmet değil bu.

Voigt hemen tekrar pelotonu yakaladı. Bu arada pelotonun önünde Discovery’yi görüyoruz, pelotonda ayrıca topu topu 40-50 kişi kalmış gibi duruyor.

74km var, Cormet de Roselend tırmanma bölümü geçildi, sıralama: 1. Laurend Brochard (BTL), 15 puan / 2.Joost Posthuma (RAB), 13 puan / 3. Yuri Krivtsov (A2GR), 11 puan. Peloton bu grubun neredeyse 4 dakika ardından geçti geçidi.

Geçitten sonra 20km uzunluğunda bir iniş var, herkes azamî hızda gidecek, Brochard anında Posthuma ve Kristsov’dan kopmaya çalışıyor.

65km var, inişte durum: Brochard tek başına önde, arkasından Posthuma, Sanchez, Facci ve Krivtsov geliyor. Bortolami ve Isasi onların arkasında bir yerdeler, onların da peşinde Pereiro Sio ve Jörg Jaksche var, onları takiben de peloton 4 dakikalık bir fark ile geliyor.

60km var, Yaroslav Popovich düştü! Discovery’nin beyaz mayo için umudu CSC’nin bir arabası ile çarpıştı (sabotaj diyebilir miyiz acaba?) Neyse ki tekrar yarışa devam edebildi.

55km var, Brochard inişi bitirdi ve Bourg-St-Maurice’teki atak bölümüne yaklaşıyor.

54km kala atak bölümünden hemen önce Luis Sanchez Brochard’i yakaladı ve ikili Posthuma, Krivtsov, Facci ve Bortolami’nin yaklaşık 1 dakika önünde gidiyorlar.

Atak bölümü geçildi, sıralama: 1. Brochard (BTK) 6 puan, 2. Sanchez (LSW) 4 puan, 3. Bortolami (LAM) 2 puan.

51km var, Iban Mayo ve Jens Voigt iniş bölümünde tekrar pelotona girebildiler.

47km kala sıralamalarda da değişiklikleri oluyor, Jörg Jaksche ve Oscar Pereiro Sio Posthuma’nın etrafında oluşan grubu yakaladılar ve pelotonun 5 dakika önünde bir yedili oluşturdular. Bu yedilinin yaklaşık 50 saniye önünde Brochard ve Sanchez var.

45km var, takipçileri Brochard ve Sanchez’i yakaladılar, simdi pelotonun yaklaşık 3,5 dakika önde olan 9’lu bir grup var. Tekrar isimleri sıralayalım: Oscar Pereiro Sio (PHO), Jörg Jaksche (LSW), Laurent Brochard (BTL), Luis Sanchez (LSW), Gianluca Bortolami (LAM), Joost Posthuma (RAB), Inaki Isasi (EUS), Mauro Facci (FAS) ve Yuri Krivtsov (AG2). Bu dokuzlunun içinde genel klasmanda tehlikeli olabilecekler 19. sırada Pereiro Sio (Voigt ile arasındaki fark 5’12“) ve 23. sıradaki Jörg Jaksche (5’20“).

36km kala peloton Discovery Channel’in lokomotifliğinde tempoyu arttırıyor, Armstrong’un 7 neferi öndeler.

27km kaldı, artık Courchevel’e tırmanışa geldik sayılır. Pelotonda önde Discovery Channel, onun arkasında T-Mobile ve CSC var.

Son 25km’ye girilirken Luis Sanchez ve Mauro Facci’de yorgunluk alâmetleri görülüyor. Herhalde bu gruptan kopup zirvedeki bitiş çizgisine pelotonla beraber varacaklar.

23km kaldı, pelotonda Discovery hâlâ çok hızlı gidiyor.

22km kaldı, öndeki ekip Courchevel’in eteğine geldiler. Bu son tırmanış bölümü 22,2km uzunluğunda ve ortalama %6,2 eğime sahip, en tepede eğim %11 yalnız.

21km kala Discovery hız kesmeden dağa girdi, bunun sonucunda pelotonun sonunda gene Iban Mayo ve Jens Voigt koptular. Jens Voigt’un Pazar günü kendisinin de söylediği gibi bugün sarı mayoyu kaybedecek anlaşılan.

Öndeki ekipte Yuri Krivtsov’un bisikletinde arıza var, ayrıca Laurent Brochard Pereiro Sio ve Jaksche’yi takip edemiyor.

Etabin son tirmanmasinda devamli siralamada oynama oluyor.

20km kaldı, Juan Manuel Garate pelotondan koptu, Geort Totschnig, Bradley McGee de kopanlar arasinda.

19km kala Matthias Kessler de pelotonu terk ediyor. Bu arada peloton ile öndeki ikili (Pereiro Sio-Jaksche) arasinda 2 dakika 6 saniye fark var.

17km kaldı, Jens Voigt etrafındaki grupla Armstrong’un 2 dakika gerisinde.

17km kala Jörg Jaksche acayip bir atağa başladı, Pereiro Sio izleyemiyor.

Daha ilk adam gibi tırmanma etabının bitmesine 16 km kaldı ama dökülen dökülene, Roberto Heras ve Joseba Beloki, Denis Menchov, David Moncoutié de –teşbihte hata olmaz- nal topluyorlar.

15km kaldı, Armstrong’un çevresindekiler: Savoldelli, Rubiera, Hincapie, Azevedo, Popovych, Ullrich, Vinokourov, Basso, Moreau, Evans, Sastre, Valverde.

14km kaldı, Discovery resmen lokomotif gibi, Karpets, Rogers ve Moreau’da dökülüyorlar. Santiago Botero da koptu. Rasmussen, Klöden ve Mancebo henüz Armstrong’un grubundalar. 20 adam kaldı topu topu bu grupta, önde Discovery hâlâ çekiyor.

13km kaldı, kopan kopana, 16 kişi kaldı: Armstrong, Hincapie, Azevedo, Popovych, Ullrich, Klöden, Vinokourov, Basso, Sastre, Valverde, Piepoli, Landis, Kascheckhin, Mancebi, Leipheimer, Rasmussen ve Evans. Bu arada Cadel Evans’ı dağ bisikletiyle ilgilenenler mutlaka hatırlayacaklardır. 1999 ve 2000’de Dağ Bisiklet Dünya Kupası’nı aldı, 2001’den beri yol bisikletinde.

Bu arada 12 km kala Jaksche’nin pelotonla olan farkı 1 dakika. Pelotondan Hincapie de kopuyor, Azevedo da gitti, geriye Armstrong’a refâkat için bir tek Popovych kalmış durumda.

Vino grubun sonuna düştü birden, bir sorun var!

Vino dışarıda! Ayrıca Pereiro Sio da yakalandı ve arkaya atıldı. Popovych hâlâ Armstrong için tempo yapıyor, bir taraftan beyaz mayo için yarışan genç bisikletçi muhteşem bir görüntü çiziyor.

11km var, Popovych tempoyu arttırdı, Mancebo takip ediyor, ondan sonra Basso ve Rasmussen geliyorlar.

Ullrich, Kschechkin ve Piepoli zorlanıyor!

Son 10km, muhtesem bir görüntü, Armstrong’un grubunda sadece Mancebo, Valverde, Evans, Rasmussen ve Basso kaldı. Tek bir tane T-Mobile elemanı yok!

Jörg Jaksche Armstrong-ekspres tarafından yakalandı, grup şimdi en önde gidiyor, Vino çok gerilerde.

Ullrich Andrey Kashechkin’in arkasında Armstrong grubunu geriden takip ediyor, arada 35 saniyelik fark var. Cadel Evans ön gruptan koptu, sadece Armstrong, Basso, Mancebo, Valverde ve Rasmussen kaldılar öndeki grupta.

8km var, Armstrong tempoyu arttırdı, Basso takip edemiyor ve koptu, 4 kişi kaldılar. Ullrich ile Armstrong arasındaki fark 1 dakika 5 saniye!

Son 7km, Armstrong hakkında söyleyecek kelime yok. Rasmussen nispeten kolay takip ediyor Armstrong’u Mancebo ve Valverde bayağı zorlanıyor gibi duruyorlar.

Ullrich tek başına yapamıyor, Klöden arkadan yetişti ve kaptanını çekmeye çalışıyor ama Armstrong ile aralarındaki fark giderek açılıyor.

6km kaldı, Jens Voigt arkadaki gruptan da koptu, bugün rahat 15-20 dakika kaybedecek.

5km kaldı, bu arada Voigt’un görünüşü de iyice kötüleşti, bırakacak mı acaba?

Önde birinci devamlı değişiyor, birbirlerini çekiyorlar. Armstrong’un etap birinciliğinden ziyade uzun vadede sarı mayo amacını taşıması nedeniyle Rasmussen bu etabı götürebilir.

3km kala Armstrong Valverde ve Rasmussen arasında belirleneceği belli oldu etap birinciliğinin.

Son 1000m’ye gireceğiz neredeyse. Dörtlüden kopma yok, ilk atağa kim kalkacak acaba? Ullrich-Armstrong farkı 2 dakika!!!!!!

Rasmussen atağa kalktı! Valverde hemen cevap verdi, şimdi pusudalar!

Valverde Armstrong’u siper alıp yaptığı atakla birinci!!! 10. etabı Alejandro Valverde kazanıyor, Armstrong ikinci, Rasmussen üçüncü, Mancebo dördüncü!

Armstrong bu turda ikinci defa sarı mayoyu giyiyor böylece. Ullrich-Armstrong farkı 2 dakika 14 saniye, Vinokourov 5 dakikadan fazla fark yedi. Armstrong için çok büyük bir gün bugün!

10. Etap sonucu

1 038 VALVERDE Alejandro IBA ESP
2 001 ARMSTRONG Lance DSC USA 00' 00"
3 057 RASMUSSEN Mickael RAB DEN 00' 09"
4 031 MANCEBO Francisco IBA ESP 00' 09"
5 021 BASSO Ivan CSC ITA 01' 02"
6 164 LEIPHEIMER Levi GST USA 01' 15"
7 151 MAZZOLENI Eddy LAM ITA 02' 14"
8 044 EVANS Cadel DVL AUS 02' 14"
9 014 KLÖDEN Andréas TMO GER 02' 14"
10 108 KASHECHKIN Andrey C.A KAZ 02' 14"
11 066 LANDIS Floyd PHO USA 02' 14"
12 087 PIEPOLI Leonardo SDV ITA 02' 14"
13 011 ULLRICH Jan TMO GER 02' 14"
14 096 JAKSCHE Jorg LSW GER 02' 19"
15 061 BOTERO Santiago PHO COL 02' 50"
16 101 MOREAU Christophe C.A FRA 02' 58"

9. Etap
8. Etap
7. Etap
6. Etap
5. Etap
4. Etap
3. Etap
2. Etap
1. Etap

MTBTR notu: Fransa Turu'nu, sonuçları, gelişmeleri, hiçbir yerde bulamayacağınız bilgi ve yorumları günü gününe MTBTR Forum'da 92. FRANSA TURU etaplar, yorumlar, bilgiler başlığı altında takip edebilir, aktif olarak sohbete iştirak edebilirsiniz.

Bütün bisikletçileri ve sınıflandırmaları kapsayan sıralama da 92. FRANSA TURU SIRALAMALAR başlığı altında her etap sonrasında güncelleniyor.

 

  Bu haber 4857 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015