Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Aralık . 2020  
Vino Birinci, Armstrong Sarı Mayoda Devam

Vino Birinci, Armstrong Sarı Mayoda Devam

05' Fransa Turu 11. Etap

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 13.7.2005

Geldik Fransa Turu’nun 11. etabına. Bu etap 173km uzunluğunda, Courchevel’den Briancon’a gidiyor. Arada Col de la Madeleine (2000m), Col du Télégraphe (1566m) ve Col du Galibier (2645m) ile üç tane meşhur zirveden geçilecek.

Armstrong’un dünkü gövde gösterisinden sonra herhalde kafalardaki soru: Birincilik için ümidimiz kaldı mi yoksa artık ikincilik için mi çekişmeye başlayalım?

Gelelim etabın kesitine. Dünkü etap zirvede bitmişti, bugün oradan başlıyor, 17km’lik bir iniş var. Akabinde Col de la Madeleine gelecek, (Hors Class tırmanma), herhalde asil kopmalar Télégraphe (1. kategori tırmanma) ve Galibier (Hors Class) zirvelerinde gerçekleşecekler. Yaklaşık 40km sırf yokuş yukarı çıkılıyor, ondan sonraki iniş de 40km uzunluğunda. Ayrıca Télégraphe’in eteğinde 97,5.km’de ve etabın sonuna doğru 162.km’de atak bölümleri var iki tane.

11. Etap kesidi
       11. Etap kesidi

Bu arada günün en önemli haberi İtalyan bisikletçi Dario Frigo’nun (FAS) tutuklanması oldu, karisinin arabasında uyuşturucu bulunmuş, yani doping olayları Fransa Turu’nu takip etmeye devam ediyor. Bu konuda teferruatı MTBTR Forum’da okuyabilirsiniz, bağlantılar bu haberin sonunda.

Ve yarış başlıyor.

168km var, inişte herkes „bindik bir alâmete gidiyoruz kıyamete“ düsturuyla hareket ediyor, birkaç saniye de olsa fark açmak için ama tabii pek ise yaramıyor. İşin kötüsü bu şekilde inerken düşüş olması muhtemel. İnşallah birşey olmaz.

165km var Jörg Ludewig (DOM), Thomas Voeckler (BTL) ve Juan Manuel Garate (SDV) kopmaya çalıştılar ama ise yaramadı, anında yakalandılar gene.

162km kala günün ilk düşüşü, tam şom ağızlık etmiş olduk. Yeşil mayoyu taşıyan Tom Boonen (QST) asfaltta buldu kendini birden. Ama neyse ki kısa bir tedavi sonrasında tekrar yarışa döndü.

Ve günün ilk farkı açılıyor. 158km var ve Thor Hushovd (CA) ile Samuel Dumoulin (A2R) peloton ile aralarındaki farkı birden 1 dakikanın üstüne çıkardılar. Ama her ikisi de genel sıralamada Armstrong’un 1 saatten fazla gerisindeler. Yani Discovery onları yakalamak için bir caba sarf etmez.

154km var, Hushovd’un ancak yeşil mayo konusunda bir iddiası olabilir, onun için de neden şimdiden atağa kalktığını anlamak zor. Sonuçta (bkz profil) ilk sprint bölümü Col de la Madeleine’in diğer tarafında, Télégraphe’in eteğinde yer alıyor.

150km kaldı, Tom Boonen gene pelotona dönmeyi başardı, öndeki ikili de aradaki farkı 2,5 dakikaya yükselttiler. 148km kala fark 4 dakika. Ama Hoshuvd’un Madeleine’in zirvesine kadar bu farkı götürmesi bayağı düşük bir ihtimal. Ama olmaz olmaz dememek lazım, hedefi yeşil mayo. Eğer bu farkı çıkarıp Tom Boonen’in önünde kalabilirse bugün yeşil mayoyu alma şansı da var. aralarındaki fark su anda sadece 5 puan çünkü. Sprint bölümünden birinci gecen 6 puan alıyor. Birinci Hushovd, ikinci Dumoulin geçseler, üçüncü de pelotonun önünden biri geçse yeşil mayo Hushovd’da.

140km var, öndeki ikili tırmanmaya başladı, fark 7 dakika.

139km kala pelotondan ilk tırmanma atakları da başladı. Oscar Pereiri Sio (PHO) ve Pietro Caucchioli (CA) kopmaya çalışıyorlar.

138km kaldı, Vinokourov (TMO) atağa kalkıyor! Bir km içinde Pereiro ve Caucchioli’yi yakaladı.

135km kala durum su: En önde ikili Hushovd ve Dumoulin varlar, onların arkasında sekiz kişilik bir grup geliyor, en arkadan da peloton. Bu sekiz kişilik grupta iyi tırmanıcılar var, bir bakalım: Vinokourov (TMO), Mancebo (IBA), Botero (PHO), Pereiro (PHO), Horner (SDV), Heras (LSW), Cauccholi (CA) ve Martinez (EUS). Ayrıca önde Dumoulin tempoyu gidemedi ve Hushovd’dan koptu.

134km kala pelotonun önünde Discovery takımı yerini aldı. Bu arada Discovery mavi formaları nedeniyle „Blue Train“ olarak anılıyor. Mancebo-Vino grubu ile aradaki farkı 30 saniyeye indirdiler.

130km kaldı, zirveye 12km var. Pelotonun temposu mavi tren önderliğinde bayağı yüksek. Joseba Beloki (LSW) pelotondan kopmak üzere.

129km kala beyaz mayoyu taşıyan Alejandro Valverde’yi görüyoruz (IBA). Ya teknik bir sorunu var ya da dünkü muhteşem performansının faturasını bugün ödüyor.

128km var, sorun başka yerdeymiş, doktorun arabasının yanında kısa bir tedavi gördükten sonra Valverde tekrar pelotona dönüyor.

127km kala Roberto Heras (LSW) Mancebo ve Vinokourov’un grubundan kopuyor. Hushovd’un temposuna ayak uyduramayan Dumoulin de bu arada bu grup tarafından yakalandı. Simdi duruma bir bakalım: Hushovd 1,5 dakika önde tek başına, onun arkasından Vinokourov (TMO), Mancebo (IBA), Botero (PHO), Horner (SDV), Caucchioli (CA) ve Martinez (EUS) geliyorlar. onların da bir dakika arkasından Lance Armstrong ve peloton.

126km kaldı, zirveye gelen son 7km’de mavi tren Armstrong’u çekiyor. Hemen arkalarında Jan Ullrich (TMO) ve Mickael Rasmussen (RAB) var. Bu arada Vinokourov’un grubu Hushovd’u yakaladı, Hushovd bayağı bitkin duruyor.

125-123km kala Crédit Agricole’nin önde giden iki elemanı da kopuyorlar. Önce Pietro Caucchioli, sonra Hushovd Vinokourov’u takip edemediler.

121km kala kopan ekipte altı kişi var, Vinokourov, Mancebo, Botero, Pereiro, Horner ve Martinez. Peloton ile aralarındaki fark 30 saniyeden biraz fazla.

Zirveden hemen önce bir defa daha hızlanıyorlar, Horner ve Mancebo da koptular.

120km kala mavi tren ile öndeki grup arasındaki fark 30 saniye, yani Armstrong ve ekibi bütün olayı kontrol altında tutuyor.

119km kala önden kopan Mancebo ve Horner peloton tarafından yutuldu. Aradaki fark 25 saniyeye indi.

118km Martinez de önden koptu, önde üç kişi kalmış durumda, Vinokourov, Pereiro ve Botero.

Tepeye geliyoruz, Santiago Botero (PHO) Vinokourov’u (TMO) solladı son atağı ile ve geçidi birinci geçti!.

116km, Pereiro (PHO) düştü!! İnişte sağ virajda aşağı uçtu, inşallah fazla derin değildir.

114km neyse ki birşey olmamış, takibe devam ediyor.

108km, tırmanma etabının sıralamasına bakalım: 1. Santiago Botero (PHO-20puan), 2. Alexandre Vinokourov (TMO-18puan), 3. Oscar Pereiro (PHO-16puan), 4.Egoi Martinez (EUS-14puan), 5. Christophe Moreau (CA-12puan), 6. Mickael Rasmussen (RAB-10puan).

100km kala Lance Armstrong’un (DSC) grubu ile aradaki fark 1 dakikadan biraz fazla.

96km var, önümüzdeki 50km boyunca tırmanış bulunuyor.

90km kala Vinokourov (TMO), Botero (PHO), Pereiro (PHO) ve Martinez (EUS) farkı ufak ufak açmaya devam ediyorlar, 1,5 dakikayı geçti.

87km kaldı, hemen sıralamalara bir bakalım. Botero 11. sırada, Armstrong’un 5 dakika 22 saniye gerisinde. Genel ve özel sıralamalar MTBTR Forum’da yer alıyorlar, bağlantılar bu haberin sonunda her zamanki gibi.

85km var, ufaktan Télégraphe’in eteğine geliniyor, burada bir de atak bölümü var ama bu öndeki dörtlüden kimse yeşil mayo derdinde değil.

80km kaldı, peloton ile öndeki dörtlü arasındaki fark sabit 1,5 dakika.

76km kaldı, dörtlü atak bölümünü geçti, Vinokourov birinci olarak geçti ama kimsenin ilgilendiği yok, tesadüfen o öndeydi, o geçti gibi bir görüntü çıktı ortaya. Yine de sıralamayı söyleyelim: Vinokourov (TMO-6puan), Martinez (EUS-4puan), Pereiro (PHO-3puan)

71km kaldı, son tırmanışın eteğinde mavi tren çok iyi takım isi çıkarıyor. Armstrong’un yanında Azevedo, Beltran, Hincapie, Popovych, Rubiero ve Noval ile tam 6 tane neferi var. İkinci sırada T-Mobile geliyor, Ullrich, Guerini, Kessler ve Klöden ile.

69km var, Botero ve Martinez dörtlüden kopuyorlar, Vinokourov ve Pereiro aldı başını gidiyor. Pardon Botero tekrar arayı kapayabildi.

68km kala durum: Vinokourov, Pereiro ve Botero Egoi Martinez’in 40 saniye önündeler, onunla peloton arasında da 1 dakika fark var.

67km kaldı, Martinez peloton tarafından yutuldu. Bu arada Fasso Bortolo’dan Kim Kirchen yarışı bırakmış.

64km kala aradaki fark 2:45 dakika. Elbette etabın sonunda 40km’lik bir iniş var ama Bu etabın sonucu daha ziyade 133.km’ye kadar olan tırmanma bölümünde belirlenecek.

110.km’deki tırmanma bölümü de geçildi, sıralama Botero (PHO-15puan), Vinokourov (TMO-13puan), Pereiro (PHO-11puan). Benekli mayoyu taşıyan Rasmussen (RAB) 5. olarak geçiyor, gayet rahat durumda.

58km kala Armstrong ve Rasmussen’in öndeki grupla farkı 3:20 dakika.

56km var, daha 16km tırmanılacak, ortalama eğim burada %6,9.

53km kala fark 3,5 dakika ama mavi tren hızlanmaya başladı, anlaşılan Vinokourov’a karşı dün kazanılan farkı kaybetmek istemiyorlar.

52km var, Oscar Pereiro Sio (PHO) öndeki gruptan kopuyor!

51km var, zirveye de 11km kaldı. Vinokourov ve Botero ile Armstrong arasındaki fark 3 dakikaya indi. bakalım Armstrong tekrar atağa kalkacak mi dünkü gibi. Vinokourov ile arasındaki genel klasman farkı 6 dakika 32 saniye.

47km var, Vinokourov bayağı rahat gözüküyor, Botero 20 saniye gerisinde. 7km içinde zirveye ulaşmış olacak.

45km kala mavi trenin çektiği peloton Pereiro’yu yuttu. Bu arada pelotonda Klöden (TMO) zorlanıyor gibi duruyor. Armstrong’un etrafında 4 neferi var hâlâ.

43km var, mavi tren önde çok iyi takım çalışması yapıyor. Zirveye 3km kala Armstrong’un yanında hâlâ 4 takım arkadaşı var.

42km kala Vinokourov ile Armstrong arasındaki fark 3 dakikanın altına indi. 40km’lik iniş bölümünde bakalım ne olacak…

40km var, Vinokourov „turun çatısına“ çıkan ilk bisikletçi. Bu sayede 5.000 Euro ödül de almış durumda. bakalım buradan devam edip etabı alabilecek mi.

39km kaldı Vinokourov için, Botero da tepeyi aştı. Rasmussen de üçüncü olarak geçiyor, son derece rahat bir şekilde benekli mayoya devam.

32km, iniş oldukça hızlı gidiyor ve Vinokourov birinci inişte olduğu gibi burada da yeteri kadar hızlı değil. Botero anında farkı 17 saniyeye indirdi, bunu da kapayacağı kesin. Peloton Botero’nun 2 dakika 10 saniye arkasında. Bu şekilde devam ederse Vinokourov’un atak birinciliği bile tehlikede.

31km kaldı, Botero kaptırmış gidiyor, Vinokourov’u solladı!

27km var, öndeki ikilinin hızı 80km/s.

Çok yüksek tempo var, 21km kala arkadan kovalayanlar nispeten temkinli, Vinokourov ve Botero’ya bıraktılar gibi duruyor etabı, görülen o ki düşme ihtimalinin yüksek olduğu bu bölümlerde fazla delice bir hareket yapmak istemiyorlar.

16km var, Botero ve Vinokourov beraber önde gidiyorlar.

14km var, güzel bir tesadüf söz konusu bu arada: Briancon en son 5 yıl önce bir etap sonunda yer almış, ve 5 yıl önce Briancon’da etap birinciliğini kazanan adam Santiago Botero. Yani bugün 5 yıl önce yaptığını tekrarlayabilir.

11km var, Vinokourov’un bisikletindeki verici sallanmaya başladı, arka tekerleğe girerse büyük sorun olabilir!

8km kala T-Mobile takım arabası yaklaşıyor ve Jan Ullrich’in ağabeyi Stefan vericiyi söküyor.

5km kaldı, öndeki ikilinin farkı 2 dakikanın altına indi, ama etabı ikisinden birinin kazanacağı kesin.

3km var, öndeki ikili 140km’dir beraber. Bakalım son ataktan kim galip çıkacak.

2km kaldı, Vinokourov Botero’nun rüzgâr siperinde.

Ve Vinokourov Kolombiyalı bisikletçiyi son 200m’de geçip kazanıyor. Bu Vinokourov’un 2003’ten sonraki ikinci tur etabı birinciliği. Alexandre Vinokourov (T-Mobile) birinci, Santiago Botero (Phonak) ikinci. Buna göre Armstrong hâlâ sarı mayoda, Rasmussen benekli mayoda, Boonen de yeşil mayoda devam ediyorlar.

Arkadan gelen gruptaki atağı Christophe Moreau (CA) kazandı, bu grubun yediği fark sadece 1 dakika 15 saniye, yani Armstrong-Vinokourov arasındaki genel sıralamadaki fark 4:47 dakika, Ullrich 4:02 gerisinde.

11. Etap Sonucu

1 019 VINOKOUROV Alexandre TMO KAZ
2 061 BOTERO Santiago PHO COL 00' 00"
3 101 MOREAU Christophe C.A FRA 01' 15"
4 023 JULICH Bobby CSC USA 01' 15"
5 151 MAZZOLENI Eddy LAM ITA 01' 15"
6 001 ARMSTRONG Lance DSC USA 01' 15"
7 044 EVANS Cadel DVL AUS 01' 15"
8 164 LEIPHEIMER Levi GST USA 01' 15"
9 057 RASMUSSEN Mickael RAB DEN 01' 15"
10 161 TOTSCHNIG Georg GST AUT 01' 15"
11 038 VALVERDE Alejandro IBA ESP 01' 15"
12 007 POPOVYCH Yaroslav DSC UKR 01' 15"
13 021 BASSO Ivan CSC ITA 01' 15"
14 135 ROGERS Michael QST AUS 01' 15"
15 011 ULLRICH Jan TMO GER 01' 15"

10. Etap
9. Etap
8. Etap
7. Etap
6. Etap
5. Etap
4. Etap
3. Etap
2. Etap
1. Etap

MTBTR notu: Fransa Turu'nu, sonuçları, gelişmeleri, hiçbir yerde bulamayacağınız bilgi ve yorumları günü gününe MTBTR Forum'da 92. FRANSA TURU etaplar, yorumlar, bilgiler başlığı altında takip edebilir, aktif olarak sohbete iştirak edebilirsiniz.

Bütün bisikletçileri ve sınıflandırmaları kapsayan sıralama da 92. FRANSA TURU SIRALAMALAR başlığı altında her etap sonrasında güncelleniyor.

 

  Bu haber 3332 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015