Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Ekim . 2020  
Önde Totschnig Birinci, Arkada Mükemmel Rekabet

Önde Totschnig Birinci, Arkada Mükemmel Rekabet

05' Fransa Turu 14. Etap

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 16.7.2005

Fransa Turu’nun 14. etabına geldik. Bu etap 220,5km boyunca Agde-Ax-3-Domaines arasında sürecek. Dünkü geçiş etabından sonra bugün Pirene silsilesine gelmiş bulunuyoruz. Hava güneşli, 28°C.

Etabın ilk 80km’si düz. Akabinde 2 tane atak bölümü, 3 tane 4. kategoriden, 1 tane 3. kategoriden tırmanma bölümü var. Asil ondan sonra Hors Class tırmanma bölümü geliyor, Port de Pailheres. 15,2km boyunca ortalama %8 eğime sahip bir çıkış. Sonrasında dik bir iniş ve Ax-3-Domaines’deki bitiş istikametinde tekrar çıkış. Bu defa 1. kategoriden, 9,1km uzunluğunda ve ortalama %7,3 eğime sahip. Dolayısıyla Armstrong’u yakalamak istiyorsa T-Mobile takımı elemanlar bu etap biçilmiş kaftan. Öte yandan tam tersine Armstrong da geçtiğimiz Cumartesi günü olduğu gibi bir güç gösterisinde bulunabilir. Bunun yanında Rabobank takımından benekli mayoyu taşıyan Mickael Rasmussen de tehlikeli isimlerden.

Etap kesidi
       Etap kesidi

Etap başladıktan hemen sonra 212km kala 15 kişilik bir grubun atağını izliyoruz. Yaroslav Popovych (DSC), Daniele Nardello (TMO), Alesandre Moos (PHO), Oscar Pereiro Sio (PHO), Mauro Facci (FAS), Juan Manuel Garaté (SDV), Stefano Garzelli (LIQ), Silvain Chavanel (COF), Walter Beneteau (BTL), Georg Totschnig (GST), Baden Cooke (FDJ), Carlos da Cruz (FDJ), Philippe Gilbert (FDJ), Iker Camano (EUS) ve Yuriy Krivtsov (A2R). Ama Popovych tekrar kaptanının yanına dönüyor, onunla birlikte dönen 4 kişiyle beraber öndeki ekip 10 kişi kaldı.

210km kala Rabobank anında tepki gösterdi ve pelotonu çekmeye başladı. Görülen o ki Rasmussen’e benekli mayoyu sağlamak için bugün onlar da bayağı çalışacaklar.

205km var, öndeki grup tekrar farkı açmayı başardı. Bugün kopan ekipten Stefano Garzelli’nin doğum günü. Garzelli genel klasmanda 14 dakika 21 saniye farkla 26. Yine kopan ekipten Georg Totschnig 11 dakika 43 saniye farkla 22. Bunlar genel sıralamada en tehlikeli isimler.

200km kala fark 1 dakikayı aştı. 195km kala öndeki 10 kişi güzel bir imece ile farkı 1:45 dakikaya çıkarmayı başardılar.

190km var, aradaki fark giderek artıyor.

184km kala fark 2:25 dakika. 50. ve 78. km’lerde atak bölümleri var. Yeşil mayo çekişmesi yaşanabilir tekrar.

177km kala birinci atak bölümünden 5km önce fark 3 dakika 20 saniye.

175km var, öndeki 10 kişilik gruba bir bakalım: Georg Totschnig (GST), Daniele Nardello (TMO), Stefano Garzelli (LIQ), Alexandre Moos (PHO), Juan Manuel Garate (SDV), Walter Beneteau (BTL), Carlos da Cruz (FDJ), Philippe Gilbert (FDJ), Andrei Grivko (DOM) ve Yuriy Krivtsov (A2R). Fark neredeyse 4 dakika olacak.

50.km’deki atak bölümü geçildi: Sıralama Carlos da Cruz (FDJ – 6 puan/6 saniye), Philippe Gilbert (FDJ – 4/4) ve Andrei Grivko (DOM – 2/2).

Bu arada bugün de hız bayağı yüksek, ilk saatin sonunda ortalama 50,8km/s. Üstelik arkadan esen bir rüzgâr falan da yok.

164km kala öndeki grup farkı 4,5 dakikaya çıkarmış durumda.

155km var. Özellikle Juan Manuel Garate (SDV) kopan grupta tempoyu belirleyen isim. Garate İspanya şampiyonu ve Saunier Duval takımının kaptanı ama genel sıralamada 81. sırada ve Armstrong’un neredeyse 1 saat gerisinde.

145km ile ikinci ve son atak bölümüne az bir mesafe kala fark neredeyse 5,5 dakika olacak.

143km var, fark birden 7 dakikaya zıpladı. Buradan anlaşılıyor ki pelotonda bir anlaşmazlık var kimin pelotonu sürükleyeceği konusunda. Öndeki grupta Armstrong için tehlikeli biri olmamasının verdiği rehâvetle Discovery Channel bu yorucu rolü üstlenme istemiyor.

İkinci atak bölümü geçildi, sıralama birinci bölümle ayni.

135km var, günün ilk tepesine geldik, Col de Villerouge ortalama %3,6 eğime sahip ve 6,3km uzunluğunda. Pelotonla olan fark bu arada 8 dakikaya yaklaşıyor. Farkın bu şekilde açılmasından en fazla Totschnig kâr eder ama etabın en önemli kısımlarına daha çok var.

Birinci tırmanma bölümü de geçildi, sıralama Yuriy Krivtsov (A2R) . Juan Manuel Garate (SDV) ve Andrei Grivko (DOM). Kısa bir inişten sonra Col de Bedos’ya geliyoruz, burası da ortalama %4,4 eğime sahip ve sadece 3,3 km uzunluğunda.

İşin ilginci etabın ikinci saati de bitirildi ve ikinci saatin ortalaması 42,4km/s. Gayet hızlı bir etap izliyoruz yani. Üstüne üstlük tepeler de kopan grubu durduramıyorlar, fark 8 dakika 20 saniyeye çıkmış durumda.

İkinci tırmanma bölümü geçiliyor, Garate-Garzelli-Beneteau sırasıyla. çok kısa bir iniş, hemen sonrasında Col des Fourches geldi. 2,2km uzunluğunda, %4,5 ortalama eğim var.

Burası da geçildi, sıralama Garate-Beneteau-Grivko. Fark da giderek açılıyor, 8 dakika 45 saniye oldu.

112km kaldı, bir sonraki tepeye geldik, Col du Paradis 3. kategoriden, 5,8km uzunluğunda ve ortalama %4,1 eğime sahip.

Burası aşılırken sıralama: Garate-Totschnig-Grivko-Garzelli, puanlama 4-3-2-1.

100km kala fark neredeyse 9 dakika olacak! 95km kala Couiza’da beslenme bölümü var. Kopan ekibin 7km’si kaldı.

Geldik beslenme bölümüne, bu bölümde bisikletçiler ceplerini doldururken fark da arada 9 dakikanın üstüne çıkmış durumda.

80km kala mavi tren pelotonun önünde yer almaya başladı, herhalde fark ufaktan 10 dakika sınırına yaklaşmaya başlayınca tedirgin oldular (nihayet!).

75km var, Port de Pailheres gerçekten zor bir tırmanma bölümü ama atak için de yolun darlığı nedeniyle o kadar müsait değil. Pelotonun önünde Euskaltel takımı Discovery’ye yardım etmeye karar vermiş durumda.

66km kala pelotonun farkın 10 dakikaya yaklaştığını fark etmesi üzerine simdi 9,5 dakikada sabit bir fark söz konusu.

58km var, pelotonda su taşıyıcıların bugün çok yorulduğu bir gün, bu kadar sıcak havada onlara büyük is düşüyor tabii. Herkes kafasından aşağı suları boca ediyor. Yavaş yavaş Port de Pailheres yaklaşıyor bu arada.

Etabın sonuna 50km kala aradaki fark hâlâ sabit 9:40 dakikada.

44km kaldı, tırmanmaya başladık ve anında Georg Totschnig (GST) öne çıktı, takip etmekte zorlananlar var.

41km kala Moos (PHO) atak yapıyor, Garzelli ve Totschnig karşılık veriyorlar hemen.

40km kaldı, pelotonda T-Mobile öne geçti, anlaşılan Armstrong’u sıkıştırıp atağa kalkacaklar.

39km kaldı, Armstrong inanılmaz bir şekilde bütün yardımcılarını kaybediverdi bir anda. T-Mobile Klöden-Vinokourov ve Ullrich ile pelotonun önünde. Vinokourov atağa kalkıyor, Ullrich onu takip ediyor, Armstrong Ullrich’in arka tekerleğinde!

38km kaldı, büyük heyecan var. Peloton dağılmış durumda, Armstrong, Ullrich ve Vinokourov’un etrafında 8 bisikletçi var, Rasmussen de bu gruba dahil, Basso da.

Vinokourov arkadan gelip tekrar öne geçiyor, Basso anında karşılık verdi, Ullrich Armstrong’u bırakıp Basso’nun peşine takıldı, Armstrong takip etmiyor. Ullrich, Vinokourov, Basso ve Kashechkin dörtlüsü Armstrong’a ciddi şekilde saldırıyorlar.

37km kala Armstrong hızlı bir atak yaptı ve öndekileri tekrar yakaladı. Ullrich resmen formayı yırtmış durumda. Bu atak denemesinden sonra simdi biraz yavaşlandı, grup büyüyor ama Vinokourov geride kaldı birden. Ya biraz önce olduğu gibi arkadan gelip atak yapacak ya da bir sorun var. Önde Basso, Ullrich ve Armstrong birbirlerini kolluyorlar.

36km var, grup 7 kişiye çıktı. Basso tekrar kopma denemesi yapıyor, Ullrich ve Armstrong anında karşılık veriyorlar. Ayrıca Phonak’tan Landis de bu grupta. Bu arada Vinokourov yine zor durumda, birden 20 saniye kaybetti! Ullrich için çok kötü bir durum bu!

Rasmussen Ullrich ve Armstrong’un temposuna ayak uyduramıyor!! Ullrich ve Armstrong dışında o grupta güçlü olması beklenen Ivan Basso ve Floyd Landis var. Basso sürekli tempoyu yükseltiyor ama Ullrich ve Armstrong bırakmıyorlar.

35km kala Totschnig’in etrafındaki grupla olan fark 5 dakikaya inmiş durumda. Arkada Klöden de koptu! Tam anlamıyla muhteşem bir çekişme izliyoruz, Basso-Ullrich ve Armstrong karşı karşıya!!

Bu arada Vinokourov tükendi sanki, 1 dakika geriye düşüyor! Öndeki grup da tamamen dağıldı, en önde Totschnig ve Garzelli gözüküyorlar, Ullrich-Armstrong-Basso bu ekibin yaklaşık 5 dakika arkasında. Onları takip edebilen bir tek Floyd Landis var.

34km var, zirveye 5,5km kaldı, Totschnig önde Garzelli’yi geride bırakıyor, Garzelli bir seyirciden şişe aldı, Totschnig’i yakalamaya çalışıyor. Ama fark birden 20 saniyeye çıktı! Arkada Ullrich-Basso-Armstrong birbirlerini kollamaktalar, Landis de bu grubun temposunu hâlâ devam ettiriyor! Armstrong dörtlünün önüne geçti. Totschnig ile aralarındaki fark 4 dakika 40 saniye. Vinokourov ile Armstrong’un grubu arasında ise 45 saniye fark var.

33km var, Garzelli Totschnig’in 30 saniye gerisinde. Zirveye daha 4 km var. Moos Ullrich-Armstrong-Basso grubuna düştü bu arada, ama o tempoyu devam ettiremeyip aynen arkaya aktarıldı.

32km kala önden Nardello da Armstrong-Ullrich grubuna „düştü“ ve anında Ullrich’e destek olmaya başladı. Arkada Vinokourov Klöden ve Rasmussen’in de içinde bulunduğu grubu yakaladı, grupta Mancebo, Zubeldia ve Evans da bulunuyor.

32km var, Totschnig çok etkileyici bir şekilde tırmanıyor.

30km kala Avusturyalı Totschnig tepeye giden yolda son km.ye girmiş durumda, canini dişine takmış bir halde pedal çeviriyor.

29km var, Totschnig Port de Pailheres tırmanma bölümünü kazandı! Armstrong bu arada çokça takım arabasına gelmeye başladı, anlaşılan fazla sıvıya ihtiyaç duyuyor, haliyle takım arkadaşı da yok su taşıyacak. Ullrich için bu hava ideal.

Bu arada Leipheimer de Ullrich-Armstrong grubuna geldi. Garzelli’den sonra bu grup da geçidi aşıyor. Onların 30 saniye arkasından da Klöden ve grubu geliyor. Bu grubun 15 saniye arkasında Vinokourov var, bakalım Vinokourov inişte ne kadar fark kapayabilecek. İniş başladı.

Bu arada tırmanma bölümünde sıralama: Totschnig-Garzelli-Beneteau-Ullrich-Landis-Armstrong. İnişte kopan gruplar birleşecekler büyük ihtimalle.

Son 20km’ye yaklaşıyoruz. Klöden kaptanı ile arasındaki farkı kapamaya çalışıyor. Eğer Klöden ve Vinokourov da Ullrich’i yakalarsa son tırmanışta Armstrong için gene zor anlar söz konusu olabilir. Tekrar hatırlatalım, sonraki çıkış 9,1km uzunluğunda ve %7,3 ortalama eğime sahip. Totschnig Ullrich/Armstrong grubu ile arasındaki fark 4 dakikaya çıkarmış durumda.

Klöden Ullrich’i yakaladı, son 11km’ye giriyoruz, arada düz bir bölüm yok, inişten sonra hemen tırmanma başlıyor bu etapta. Bu arada Vinokourov takım arabaları ve motosikletlere takıldı. Ullrich/Armstrong grubu ile arasında 10 saniye var.

Son 10km’deyiz, Totschnig en yakın takipçisi Garzelli’nin 1 dakika 10 saniye önünde, bakalım etabı kurtarabilecek mi? Birinci çıkıştaki tempoyu tutturabilirse bu etap Avusturya’ya gidecek demektir.

9km kala Vinokourov da Ullrich’i yakaladı ve birkaç su şişesi getirmiş yanında. Armstrong gene yalnızları oynuyor. Neyse ki takım arabası yakında.

Vinokourov anında atağa kalktı. Ama işe yaramıyor. Klöden Ullrich’i çeken isim, Cadel Evans da Vinokourov ile birlikte koptu.

7km kaldı, Klöden Ullrich için tempoyu yüksek tutmaya devam ediyor, Zubeldia da geriye düştü. Bu arada önde Totschnig’in yorulmaya başladığına dair belirtiler var.

6km kala Basso tekrar atak yaptı ama Ullrich ve Armstrong anında karşılık verdiler. Rasmussen, Klöden ve Mancebo favorilerden kopuyorlar bu atakla birlikte. Buna karşın Landis ve Leipheimer öne çıktılar.

Son 4km’deyiz, Basso tempoyu arttırıyor, Landis ve Leipheimer de koptular. Armstrong, Basso ve Ullrich omuz omuza gidiyorlar. Armstrong bir ara atağa kalkar gibi yaptı ama Basso ve Ullrich bırakmadılar.

Bitişe 3km kala Totschnig’in farkı da eriyor, 2,5 dakikaya düştü bir anda. Armstrong ve grubu Stephano Garzelli’yi de solladılar, önlerinde sadece Totschnig kaldı, anlaşılan Armstrong etap birinciliğine göz dikmiş durumda. Totschnig ile fark hızla azalıyor, 2 dakika oldu bir anda, Totschnig direniyor!

2km var. Etabın sonunda hafif bir inişe dönüyor yol, dolayısıyla Totschnig oraya kadar kurtarabilirse etabı alabilir. Arkada ise Vinokourov gittikçe geriye düşüyor, bu turda podyumda yer almayacağı kesin diyebiliriz artık.

Son 1000m’ye girdik, Totschnig 90 saniye ile önde hâlâ ve daha önemlisi Ullrich kopuyor!!! Armstrong bunu gördü ve anında atağa kalktı, Basso Armstrong’un hemen arkasında!

Ve Totschnig Gerolsteiner için 14. etabı kazandı!!! Muhteşem bir yarış çıkardı gerçekten.

Armstrong ve Basso ikincilik için çekişiyorlar! Armstrong ikinci oldu ve bu sayede bir de zaman ödülü kazanmış durumda.

Ullrich 18 saniye farkla anca gelebiliyor. Vinokourov 3 dakikadan fazla bir farkla arkada, onun için bu tur bitti diyebiliriz.

14. Etap Sonucu

1 161 TOTSCHNIG Georg GST AUT
2 001 ARMSTRONG Lance DSC USA 00' 56"
3 021 BASSO Ivan CSC ITA 00' 58"
4 011 ULLRICH Jan TMO GER 01' 16"
5 164 LEIPHEIMER Levi GST USA 01' 31"
6 066 LANDIS Floyd PHO USA 01' 31"
7 031 MANCEBO Francisco IBA ESP 01' 47"
8 057 RASMUSSEN Mickael RAB DEN 01' 47"

13. Etap
12. Etap
11. Etap
10. Etap
9. Etap
8. Etap
7. Etap
6. Etap
5. Etap
4. Etap
3. Etap
2. Etap
1. Etap

MTBTR notu: Fransa Turu'nu, sonuçları, gelişmeleri, hiçbir yerde bulamayacağınız bilgi ve yorumları günü gününe MTBTR Forum'da 92. FRANSA TURU etaplar, yorumlar, bilgiler başlığı altında takip edebilir, aktif olarak sohbete iştirak edebilirsiniz.

Bütün bisikletçileri ve sınıflandırmaları kapsayan sıralama da 92. FRANSA TURU SIRALAMALAR başlığı altında her etap sonrasında güncelleniyor.

 

  Bu haber 3062 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015