Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
Hincapie Birinci, Armstrong "Sarı"da Devam

Hincapie Birinci, Armstrong "Sarı"da Devam

05' Fransa Turu 15. Etap

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 17.7.2005
Fransa Turu’nun 15. etabındayız. Etap Lézat-sur-Lèze’den St-Lary-Soulan Pla-d’Adet’ye kadar 205,5km. Etap kısa bir bölümde İspanya’ya girip tekrar Fransa’ya dönüyor. Bugünkü etap turun en zor etabı sayılıyor. İlk 75km içinde sadece 37.km’de Clermont’da ve 69,5.km’de Argein’da iki tane atak bölümü var. Asil etabı güç kılanlar tırmanma bölümleri, altı tane, sırasıyla bakalım:

Col du Portet d’Aspet, 85.km’de, 2. kategori
Col de Mente, 100,5.km’de, 1. kategori
Col du Portillon, 137,5.km’de, 1. kategori
Col de Peyresourde, 162.km’de, 1. kategori
Col de Val-Louron Azet, 182,5.km’de, 1. kategori

ve etabın bitişi, St-Lary-Soulan, Hors kategori.

15. Etap kesidi
       15. Etap kesidi

Fransa Turu’nun başından beri 29 bisikletçi turu bıraktı, bugün 160 kişi yarışıyor. Armstrong en yakın takipçisi Rasmussen’in 1 dakika 41 saniye önünde. Zamana karşı etapta daha tehlikeli olan Basso ve Ullrich 2:46 ve 4:34 dakika arkasındalar. Armstrong bugünü aşabilirse 7. zaferine pek de birşey kalmamış demektir. Benekli mayo Rasmussen’de kalacak herhalde, en yakın takipçisi Christophe Moreau dün bayağı zorlandı. Yeşil mayo hâlâ Norveçli Thor Hushovd’da, beyaz mayo ise görüldüğü kadarıyla Paris’e kadar Yaroslav Popovych’te kalacak. Herşey yolunda gittiği takdirde Discovery Channel Paris’te iki mayo birden taşıyabilir yani.

Etabın başlamasından 5km sonra ilk atak yapıldı, 12 bisikletçi kopmaya çalışıyorlar ama tekrar yakalandılar.

198km kala Laurent Brochard kopma denemesi yapıyor, akabinde 10km boyunca sürekli ataklar izliyoruz, Santiago Botero, Egoi Martinez, Marcos Serrano, Alberto Contador ve daha başkaları pelotondan kopmaya çalışıyorlar. Ama sonuçta 180km kala hepsi yakalandılar tekrar.

180km kala pelotonda da ilginç bir görüntü var: Peloton ikiye bölünmüş durumda, arkadaki ekipte Andreas Klöden, Levi Lepheimer, Roberto Heras, Thor Hushovd var.

178km kala Michael Boogerd (RAB) tek başına atağa kalktı. Peşinden 13 kişi geliyor. Clermont’daki ilk atak bölümünü kovalayan bu 14 kişiye bakalım: George Hincapie (DSC), Oscar Sevilla (TMO), Michael Boogerd (RAB), Erik Dekker (RAB), Karsten Kroon (RAB), Oscar Pereiro Sio (PHO), Rubens Bertogliati (SDV), Allan Davis (LSW), Pietro Caucchioli (C.A), Laurent Brochard (BTL), Jérôme Pineau (BTL), Alessandro Bertolini (DOM), Iker Camano (EUS) ve Mikel Astarloza (AG2R)

Ve birinci atak bölümü geçildi, sıralama: 1. Allan DAVIS (Liberty Seguros Würth) 6 Puan, 2. Pietro CAUCCHIOLI (Crédit Agricole) 4 Puan, 3. Mikel Astarloza (AG2R) 2 Puan.

166km kala Boogerd’in atağından 10km sonra kopan ekip ile peloton arasındaki fark 4,5 dakikaya çıkmış durumda. Anlaşılan bu ekip ilk tırmanma bölümüne kadar önde kalacak. Ekipte genel sıralamada en önde bulunan Oscar Pereiro Sio, Armstrong’un 24 dakika gerisinde 24. sırada bulunuyor.

Öndeki ekip etabın ilk saatinde 46,8km aşmış durumda, gayet hızlı gidiyorlar, peloton ile aralarındaki fark da 7 dakikayı geçti.

149km var, fark 10 dakikaya açılmış durumda, kimler var hatırlatalım: Hincapie, Sevilla, Boogerd, Dekker, Kroon, Pereiro Sio, Bertogliati, Davis, Caucchioli, Brochard, Pineau, Bertolini, Camano ve Astarloza.

144km kaldı. Öndeki ekibin farkı bu kadar açabilmesinin nedeni içinde bu etabı kazanabilecek kimse olmaması. Dolayısıyla peloton rahat davranıyor. Bu arada günün ikinci atak bölümüne yaklaşıyoruz. Bu ekipte Avustralyalı Allan Davis bir sprinter, dolayısıyla o basarili olabilir.

136km var, Argein’daki atak bölümü geçildi, sıralama: 1. Alessandro BERTOLINI (Domina Vacanze) 6 Puan, 2. Pietro CAUCCHIOLI (Crédit Agricole) 4 Puan, 3. Allan DAVIS (Liberty Seguros Würth) 2 Puan.

134km kala fark 13 dakikaya büyümüş durumda! 132km kala 14 dakika 25 saniye oldu. Ama birazdan ilk çıkışlara geliyoruz, fark da erir.

Ve 127km kala öndeki ekip Col du Portet’ye tırmanmaya başladı. 5,9km uzunluğunda bu çıkış ve ortalama %6,9 eğime sahip, bugünün en kolay tırmanışı.

120km kala kopan grubun önünde üç tane Rabobank elemanı var: Dekker, Boogerr ve Kroon. Anlaşılan bu bir taktik, tırmanmalarda mümkün olduğu kadar puan toplayıp Rasmussen’e benekli mayoda rakip olabileceklerin az puan almalarını sağlayacaklar.

Col du Portet d’Aspet sıralaması: Dekker (RAB-10puan), Caucchiolu (CA-9puan), Boogerd (RAB-8puan).

115km kala öndeki ekiptekiler Portet d’Aspet’den iniyorlar. Bundan 10 yıl önce burada İtalyan Fabio Casartelli düşerek ölmüştü.

113km var, peloton ile öndeki ekip arasında tam bir dağlık bölüm oldu. Peloton Portet d’Aspet’ye tırmanırken öndeki 14 kişi de Col de Mente’ye tırmanıyorlar. Bu ikinci dağ 7km uzunluğunda ve ortalama %8,6 eğime sahip. Bu arada pelotonun önünde mavi tren yerini aldı ve tempoyu arttırdılar. Bunun hemen etkisi kendini pelotonun arkasında gösteriyor: Marc Wauters ve Thomas Voeckler zorlanan isimler.

111km kala kötü haber: Bir zamanların gerçekten çok iyi tırmanma ustası Joseba Beloki de henüz etabın birinci dağında geri kaldı.

110km kala pelotondan kopan kopana: Bradley McGee, Denis Menchov ve Laszlo Bodrogi de tempoya ayak uyduramıyorlar.

108km var, peloton ile öndeki grup arasındaki fark giderek açılıyor. Biraz spekülasyon yapalım, yukarıda dedik, kopan ekipte en iyi durumda olan Oscar Pereiro Sio diye. Eğer fark şimdi olduğu üzere 18 dakikada kalırsa etap sonuna kadar, Oscar 24. sıradan 9. sıraya atlayacak, Klöden ile Vinokourov arasına. Tabii simdi bu tarz şeyler konuşmak için çok erken. Pelotonun başında ise mavi tren ortalarında Armstrong ile devam ediyor.

105km kala pelotonda Discovery Channel’in arkasında Phonak takımı belirmeye başladı. Floyd Landis ve Santiago Botero öne çıkan isimler.

Col de Menté de geçildi. sıralama: 1. Erik DEKKER (Rabobank) 15 Puan, 2. Karsten KROON (Rabobank) 13 Puan, 3. Michael BOOGERD (Rabobank) 11 Puan. yukarıda belirttiğimiz taktik burada da devam ediyor, dikkat edelim, bütün puanları toplayanlar Rabobank takımından, yani Rasmussen’in benekli mayosunun tehlikeye girmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar.

94km var, öndeki ekip St-Béat’da beslenme bölümüne geldiler. 14 kişiler hâlâ, tekrar hatırlatalım hangi isimler: Hincapie, Sevilla, Boogerd, Dekker, Kroon, Pereiro Sio, Bertogliati, Davis, Caucchioli, Brochard, Pineau, Bertolini, Camano ve Astarloza. Bu ekip halen pelotonun 18 dakika önündeler.

85km kala Thomas Voeckler inişte arka tekerleğinde bir sorun yaşıyor ve takım arabasını beklemek durumunda.

83km var, öndeki grup İspanya sınırını geçti, 15km içinde tekrar Fransa’ya dönecekler.

81km kala pelotonda cidden bir rehâvet söz konusu. Discovery Channel gerekenden fazlasını yapmıyor. Armstrong’a genel sıralamada tehlikeli olacak olanları içeren CSC ve T-Mobile takımlarından da bir çalışma göremiyoruz.

78km kala öndeki grup ile aradaki fark neredeyse 19 dakika olacak. Beloki ve etrafındakiler de pelotonun 4 dakikadan fazla gerisindeler.

74km var, Col du Portillon’a tırmanmaya başladılar öndekiler. 8,4km uzunluğunda bu çıkışta %7,3 eğim var. Bu arada arkada Ivan Basso’nun arka tekerleğinde bir arıza var.

72km kala öndeki gruptan ilk kopan Erik Dekker oluyor. Arkada da Ivan Basso pelotona döndü.

71km kala önden Astarloza ve Pineau da kopuyorlar. Pelotonda CSC öne çıkmaya başladı.

70km kala öndeki grupta da 10 kişi kaldılar: Hincapie, Sevilla, Boogerd, Kroon, Pereiro Sio, Davis, Caucchioli, Brochard, Bertolini ve Camano.

Son 69km, pelotonda Discovery ve CSC beraber çalışıyorlar, öndeki ekiple de fark en sonunda 18 dakikanın altına indi.

Bu arada önde Col du Portillon geçildi, sıralama ): 1. Karsten KROON (Rabobank) 15 Puan, 2. Michael BOOGERD (Rabobank) 13 Puan, 3. Oscar PEREIRO SIO (Phonak) 11 Puan. Rabobank ayni taktikle devam ediyor.

63km var, pelotondaki yüksek hız en sonunda ikiye böldü grubu. Dünkü etabı kazanan Georg Totschnig de ikinci grupta.

60km kala David Herrero’nun (EUS) yarışı bıraktığı haberi geliyor. Bu arada öndeki ekip birazdan Col de Peyresourde’e tırmanmaya başlayacak. Burası 13km uzunluğunda ve %7 eğime sahip.

53km kala öndeki ekipte sadece 7 kişi kaldı: Hincapie, Sevilla, Boogerd, Pereiro Sio, Caucchioli, Brochard ve Camano.

52km kala Camano da kopuyor, 6 kişi kaldılar. Peloton ile aradaki fark 16 dakikaya inecek yakında.

Son 50km’ye giriyoruz ufaktan. Öndeki altılıda yorulma alâmetleri kendini göstermeye başladı. Peloton da onların aksine gittikçe hızlanıyor. T-Mobile’dan Matthias Kessler’i önde görüyoruz, onun yanında CSC ve Discovery pelotonu çekiyorlar. Bu arada peloton peloton diyoruz, burada da topu topu 20-25 kişi kaldı, geri kalanlar arkadan koptular. Pelotonda kimler var bakalım: Armstrong, Popovych, Azevedo, Rubiera, Ullrich, Klöden, Vinokourouv, Sastre, Basso, Landis, Leipheimer, Rasmussen, Mazzoleni, Moreau, Piepoli, Moreau, Kasheckhin, Horner, Mancebo, Contador, Jaksche ve Evans. Önde kopanlarla fark 14 dakika civarına indi.

Bu arada daha önce bahsetmiştik Cadel Evans’in dağ bisikletinde dünya şampiyonu olduğundan. Bu turda da çok iyi bir iş çıkarıyor, genelde ön planda yer alan bisikletçilerden değil ama genel sıralamada Armstrong’un 9 dakika 14 saniye arkasında 12. sırada ve kendi takımının (Davitamon-Lotto) genel sıralamada en iyi bisikletçisi. Tabii Davitamon Lotto’nun genel sıralamada bir iddiası yok, Robbie McEwen’in yeşil mayoyu alması için çalışıyorlar.

47km kala fark 14 dakikanın altına indi. Pelotonda Discovery’den Azevedo, Rubiera ve Popovych kaptanlarını Col de Peyresourde’un zirvesine çekiyorlar.

45km kaldı, Armstrong’un grubundan kopmalar yaşanıyor hâlâ. Carlos Sastre, Jörg Jaksche, Christophe Moreau, Alberto Contador ve Cadel Evans tempoya ayak uyduramıyorlar, Evans’a nazar değdirdik resmen!

Öndeki 6 kişi bu arada Col de Peyresourde’u da aştılar. sıralama 1. Laurent BROCHARD (Bouygues Télécom) 15 Puan, 2. Michael BOOGERD (Rabobank) 13 Puan, 3. Oscar PEREIRO SIO (Phonak) 11 Puan.

Etabın bitmesine 41km kaldı. Önümüzde daha 1 tane birinci kategori tırmanma ve etap sonundaki Hors sınıfı tırmanma var. Armstrong’un etrafında da topu topu 17 kişi kaldı, kim bunlar bir bakalım: Lance Armstrong, José Azevedo, Yaroslav Popovych, José Luis Rubiera, Jan Ullrich, Andreas Klöden, Alexandre Vinokourov, Ivan Basso, Francisco Mancebo, Mickael Rasmussen, Floyd Landis, Christopher Horner, Leonardo Piepoli, Christophe Moreau, Andrey Kashechkin, Eddy Mazzoleni ve Levi Leipheimer. Görüldüğü üzere bugün Discovery kaptanlarını yalnız bırakmıyorlar.

34km kala bir tur bırakma haberi daha geliyor: QuickStep’ten Wilfried Cretskens bu yıl havlu attı. Bu Quickstep’in bu yıl verdiği 4. fire.

32km kala Cadel Evans ve Jörg Jaksche tekrar pelotonu yakaladılar, yani Armstrong ve etrafındakiler 19 kişiye çıktı.

30km kala öndeki altılı günün sondan ikinci tırmanmasına geldiler. Col de Val-Louron Azet 7,4km uzunluğunda ve ortalama %8,3 eğime sahip.

27km var, öndeki ekip eğer Col de Val Louron Azet’ye kadar farkı korumayı başarabilirse o ekipten çıkacak herhalde etap birincisi. Bu arada Contador, Fedrigo, Ludewig, Sastre ve Julich tekrar pelotonu yakalayan isimler ama Fedrigo, Klöden ve Julich anında tekrar kopuyorlar.

26km var, Jörg Ludewig, Savoldelli, Zubeldia ve Contador da geride kalıyor.

25km kala Vinokourov Armstrong grubunun önüne geçti, Moreau, Horner, Evans, Rubiera, Rasmussen kopan isimler.

Basso atağa kalkıyor!!! Armstrong ve Ullrich Basso’yu takip ediyorlar.

24km var, Basso ve Armstrong Ullrich’i geride bırakıyorlar, Vinokouroc Ullrich’in de arkasında. Ullrich tekrar toparlandı ama. Bu arada Ullrich’in Paris’te ilk üçe girmesi için Rasmussen ile bayağı bir fark kapaması gerekiyor.

23km kala öndeki ekip Val-Louron Azet’nin zirvesine ulaştılar neredeyse. Duruma bakalım biz de: En önde Pereiro Sio etrafında 6 kişilik bir grup var, onların 8 dakika gerisinden Armstrong-Ullrich-Basso üçlüsü geliyor. onların yaklaşık 35 saniye arkasında da Rasmussen, Landis, Vinokourov, Mancebo, Piepoli ve Leipheimer’den oluşan bir altılı var.

23km var, Col de Val-Louron Azet’de sıralama: 1. Laurent BROCHARD (Bouygues Télécom) 15 Puan, 2. Oscar PEREIRO SIO (Phonak) 13 Puan, 3. Michael BOOGERD (Rabobank) 11 Puan.

Öndeki altılı bugünkü etabın son inişindeler, birazdan günün en zor tırmanmasına başlayacaklar.

16km var, Ullrich, Basso ve Armstrong da son inişteler artık.

Bu arada Rasmussen son geçitte Basso’nun 1 dakika 10 saniye arkasında, yani genel sıralamada ona geçilmiş durumda.

12km kala son tırmanmanın hemen öncesinde Brochard atağa kalktı ama diğer 5 kişi anında yakaladılar.

Son 10 kilometreye girdik. Öndeki altılı son tırmanışa başladılar. Bugünün en zor tırmanışı, 10,3km uzunluğunda ve %8,3 eğim var.

9km kala Oscar Sevilla atağa kalkıyor! Adaşı Oscar Pereiro Sio hemen karşılık verdi, üstelik Sevilla’yi da solladı!

Son 8km, Brochard, Caucchioli ve Sevilla geride kaldılar, Pereiro Sio, Hincapie ve Boogerd üçlüsü ön grubu oluşturdu. Bunlardan tırmanma açısından en iyisi Pereiro Sio diyebiliriz. Bu şekilde devam ederse bu etabı kazanabilir!

Son 7km, Armstrong-Ullrich-Basso üçlüsünün arkasında Bertogliati ve Pineau da takılıyorlar. Ivan Basso tekrar atağa kalktı!!! Armstrong hemen farkı kapıyor ama Ullrich bu sefer geride kaldı!

Son 6km’de yarış durumu: Pereiro Sio, Hincapie ve Boogerd üçlüsünden biri etabı kazanacak. Basso ve Armstrong onların 6 dakika arkasından geliyorlar, Ullrich onların da 20 saniye gerisinde. Rasmussen, Vinokourov, Mancebi, Landis’in bulunduğu ekip daha arkadan geliyor.

5km kala Ullrich Armstrong ve Basso’ya yaklaşmaya başladı tekrar dişini sıkıp. Bakalım yakalayabilecek mi?

Son 4km! Caucchioli atağa kalkıyor ama Pereiro Sio anında karşılık verdi. Hincapie takip edebildi ama Boogerd ve Caucchioli kopuyorlar!

3km var, Hincapie ve Pereiro Sio beraber en öndeler. Armstrong ve Basso onların 5,5 dakika arkasında. Ullrich 20 saniye farkı kapayamadı. Rasmussen ve etrafındakiler bir dakika geriden geliyorlar.

Son 2km’de Hincapie seleden kalkmadan Pereiro Sio’nun arka tekerleğinde devam ediyor. Pereiro Sio ile karşılaştırıldığında çok iyi bir performans gösterdi, ne de olsa tırmanma etaplarıyla arası olmayan biri Hincapie.

Son 1000m’de Pereiro Sio ve Hincapie öndeler.

300m kala Hincapie hâlâ Pereiro Sio’nun arkasında selede.

Son 200m Hincapie ayağa kalktı, Pereiro Sio da atak yapıyor!!!

Son 100m Hincapie İspanyol bisikletçiyi solladı!!!

Ve Hincapie Fransa Turu’nun en zor etabını kazanıyor! İkinci Oscar Pereiro Sio, üçüncü Pietro Caucchioli, dördüncü Michael Boogerd!!

Bu arada Basso ve Armstrong hâlâ yan yanalar, Ullrich onların arkasında Sevilla’ya kendini çektiriyor.

Son 300m’de Basso Armstrong’un önünde kalıyor, bu durumu koruyup etabı 5:03 dakika farkla 5. bitiriyor, Armstrong altıncı.

Armstrong sarı mayoda kaldı, Rasmussen benekli mayoda devam ediyor. Genel sıralamalar her zaman olduğu gibi MTBTR Forumu’nda yer alacak.

Asıl önemli olan simdi Ullrich ve Rasmussen’in pozisyonları, bakalım Armstrong karşısında ne kadar zaman kaybedecekler, Ullrich Rasmussen’e karşı ne kadar zaman kazanacak?

6 dakika 26 saniye farkla Sevilla ve Ullrich bitiş çizgisini geçiyorlar. Rasmussen Ullrich’in 3 saniye arkasından bitiriyor. Ivan Basso bu şekilde genel sıralamada Rasmussen’i geçip ikinciliğe çıktı, Rasmussen üçüncü, Ullrich dördüncü kalıyor.

15. Etap Sonucu

1 004 HINCAPIE George DSC USA
2 068 PEREIRO SIO Oscar PHO ESP 00' 06"
3 103 CAUCCHIOLI Pietro C.A ITA 00' 38"
4 052 BOOGERD Michael RAB NED 00' 57"
5 143 BROCHARD Laurent BTL FRA 02' 19"
6 021 BASSO Ivan CSC ITA 05' 04"
7 001 ARMSTRONG Lance DSC USA 05' 04"
8 017 SEVILLA Oscar TMO ESP 06' 28"
9 011 ULLRICH Jan TMO GER 06' 28"
10 057 RASMUSSEN Mickael RAB DEN 06' 32"
11 031 MANCEBO Francisco IBA ESP 06' 32"
12 019 VINOKOUROV Alexandre TMO KAZ 07' 33

14. Etap
13. Etap
12. Etap
11. Etap
10. Etap
9. Etap
8. Etap
7. Etap
6. Etap
5. Etap
4. Etap
3. Etap
2. Etap
1. Etap

MTBTR notu: Fransa Turu'nu, sonuçları, gelişmeleri, hiçbir yerde bulamayacağınız bilgi ve yorumları günü gününe MTBTR Forum'da 92. FRANSA TURU etaplar, yorumlar, bilgiler başlığı altında takip edebilir, aktif olarak sohbete iştirak edebilirsiniz.

Bütün bisikletçileri ve sınıflandırmaları kapsayan sıralama da 92. FRANSA TURU SIRALAMALAR başlığı altında her etap sonrasında güncelleniyor.

 

  Bu haber 3287 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015