Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Ekim . 2020  
Pereiro Sio Bu Sefer Kazandı

Pereiro Sio Bu Sefer Kazandı

05' Fransa Turu 16. Etap

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 19.7.2005
Fransa Turu’nun son haftasındayız. Bugünkü 16. etap da adam gibi dağ içeren son etap. 180,5km uzunluğunda olan bu etapla beraber bisikletçiler Pirene silsilesinden çıkıyorlar. Bugünün en önemli tırmanışları Hors kategorisindeki Col d’Aubisque ve 1. kategorideki Col de Marie´Blanque. Aubisque 16,5km uzunluğunda ve %7 ortalama eğime sahip, Marie-Blanque ise 9,3km uzunluğunda ve ortalama %7,7 eğiminde. Ayrıca bugün 50,5. ve 161.km’lerde 3. ve 4. kategorilerden iki tırmanma bulunuyor, 27. ve 140,5.km’lerde ise iki tane atak bölümü var.

16. Etap Kesidi
       16. Etap Kesidi
Hava geçen haftaya oranla biraz soğudu. Sıcaklık 20°C civarında, Col d’Aubisque’te 15°C’ye kadar düşüyor. Bugün 156 kişi yarışıyor, yani Pazar günü resmî protokolde (MTBTR Forum’da) yer alanların dışında iki kişi daha yarışı bırakmış. Bunlar Magnus Backstedt (LIQ) ve Gianluca Bortolami (LAM).

Daha etabın başında bayağı atak girişimi var, 175km kala Yaroslav Popovych (DSC), Patrick Sinkewitz (QST), Stephane Auge (COF), Alexandre Moos (PHO), Angel Vicioso (LSW), Salvatore Commesso (LAM), Xabier Zandio (IBA) ve Luke Roberts (CSC) pelotonun 13 saniye önündeler. Yalnız peloton farkı çabuk kapıyor.

169km kala pelotonda bir düşüş olayı, Klöden de (TMO) düsenler arasında ama kimsede birşey yok, herkes kalktı ve devam ediyor. Yalnız pelotondan kopanlar oldu bu nedenle, Alexandre Vinokourov (TMO), Thor Hushovd (C.A) ve Levi Leipheimer (GST).

163km kala yeni bir atak başladı. Bobby Julich (CSC), Juan Antonio Flecha (FAS), David Canada (SCV), Alberto Contador (LSW), Marcos Serrano (LSW), Franco Pellozotti (LIQ) ve Stephane Goubert (A2R) pelotondan ayrılıyorlar. Bu arada arkada da Leipheimer, Vinokourov ve Hushovd pelotonu yakaladılar tekrar.

158km var, peloton kopanları yakaladı tekrar. Anlaşılan 27.km’deki atak bölümüne kadar kimse kopamayacak.

Atak bölümü: Philippe Gilbert (FDJ) 6 Puan, Ludovic Turpin (A2R) 4 Puan ve Juan Antonio Flecha (FAS) 2 Puan.

Bu atak bölümünü fırsat bilen 11 kişilik bir ekip pelotondan kopuyorlar. 148km kala aradaki fark neredeyse 2 dakikaya çıkıyor. um Cadel Evans (DVL), Cedric Vasseur (COF), Jörg Ludewig (DOM), Xabier Zandio (IBA), Ludovic Turpin (A2R), Juan Antonio Flecha (FAS), Jerome Pineau (BTL), Philippe Gilbert (FDJ), Fred Rodriguez (DVL), Chris Horner (SDV) ve Anthony Geslin (BTL). Cadel Evans bu 11 kişi arasında en iyi sıralamada olan, Armstrong’un sadece 13 dakika gerisinde.

5km içinde fark 3:11’e çıktı, anlaşılan peloton şimdilik telaşlanacak birşey görmüyor.

134km kala fark 4 dakikayı geçmiş durumda. Kopan grup Col d’Ichere ile günün 3. kategoriden ilk tırmanmasına başlıyorlar, bu tırmanma %6,2 eğimde ve 4,4km uzunluğunda. Bu arada pelotondan Marcos Serrano (LSW) da kopuyor ve öndeki grupla peloton arasında bir yerde gitmeye başlıyor. Ayrıca pelotonun arkasında Santiago Botero (PHO) sorun yaşıyor bayağı.

Tepe asildi: Sıralama: Pineau (BTL)-Ludewig (DOM)-Horner (SDV) ve Rodriguez (DVL).

Peloton öndeki ekipten 5 dakika 10 saniye sonra tepeye ulaşıyor. Birazdan Col de Marie-Blanque’a tırmanılacak. Bu arada Serrano da öndeki grubu yakalayamadı, pelotonla kopan ekip arasında tek başına kaldı. Bu şekilde devam ederse pelotona geri dönmek zorunda kalabilir.

115km var, Col de Marie-Blanque’a tırmanmak da kolay değil, özellikle tepenin üst kısmında eğim %11’e kadar çıkıyor. Peloton bu arada 6,5 dakika geride kaldı. Orada önde Discovery Channel’i görüyoruz, elbette kafalarının bir kenarında kopan ekipte Cadel Evans olduğu bulunuyor, farkı kontrol için öndeler. 112km kala Leipheimer tekrar pelotona döndü, Vinokourov ve Pereiro Sio da pelotondalar gene. Armstrong Hincapie tarafından zirveye çekiliyor. Öndeki on kişi Serrano’nun (LSW) 2:15 dakika, pelotonun da 4:29 dakika önündeler.

Tepeye 1km kala Pereiro Sio tekrar atağa kalkıyor. Armstrong pelotonda kendini geri bıraktı, anlaşılan kendi takımını bir araya toplamaya çalışıyor.

110km kala pelotonun önünde Vinokourov’un içinde bulunduğu grubun hızlanması sayesinde öndeki ekiple olan fark onlar tepeye ulaştıklarında 4:13’e indi. Armstrong zirveye 3 dakika 42 saniye sonra geliyor önde kopan onludan.

Col de Marie-Blanque’da tırmanma bölümünde sıralama: Ludewig (DOM-15puan), Geslin (FDJ-9puan), Zandio (IBA-11puan), Gilberd (FDJ-9puan), Evans (DVL-8puan) seklinde. Marie-Blanque’in tepesine gelince favoriler grubu 12 kişiden ibaret kaldılar: Armstrong, Hincapie (DSC), Ullrich, Klöden, Guerini (TMO), Basso, Julich (CSC), Mancebo (IBA), Rasmussen (RAB), Landis (PHO), Heras (LSW) ve Leipheimer (GST).

Son 100km’deyiz iniş esnasında grup tekrar 40-50 kişiye çıkıyor, gelenler arasında Popovych de (DSC) var.

Beslenme bölümüne öndeki ekip Serrano’nun 1:38 dakika, pelotonun da 4:10 önünde geliyorlar.

Geldik Col d’Ausbique’ye. Burada 16,5km içinde 1200m irtifa kazanılıyor, yani bu turun gerçekten en zorlu tırmanışlarından biri. Tur tarihinde bu arada 71. defa rota içinde Aubisque, şimdiye kadar başka hiçbir dağın „erişemediği“ bir değer bu. Tırmanışın başı %4,8 ile nispeten hafif, ortadan itibaren %10’a çıkıyor eğim. Öndeki ekip burada kesin kopacak.

88km kala daha tırmanmanın başında Ludovic Turpin’in (A2R) ön lastiği patlıyor ama tekerleği değiştirmesine rağmen yine ekibi yakaladı, Fred Rodriguez (DVL) ise anında gruptan koptu. Pelotonda Discovery Channel tempoyu belirleyen ekip.

85km var, Vinokourov (TMO) tekrar atağa kalkıyor, Discovery Channel tepki vermedi.

83km kala Vinokourov pelotonla arasındaki farkı 1 dakikaya çıkarmayı başardı. Öndeki ekip hâlâ 10 kişi ile tırmanıyor.

81km kala ilk defa Roberto Heras’tan (LSW) bu turda bir atak görüyoruz, pelotondan kopuyor.

80km kala Steinhauser (TMO) atağa kalkıyor pelotondan, ondan hemen sonra Klöden (TMO) ve Julich (CSC) takip ediyorlar ama Discovery ikisini bırakmıyor.

79km kala tırmanışın ortasında öndeki onludan Cadel Evans birden fırladı! Arkada Sastre (CSC) Steinhauser’i yakalıyor.

78km kala Discovery Channel dağıldı, araya Klöden ve Ullrich (TMO) giriyorlar. Bu arada Steinhauser de tekrar bıraktı atağı, Ullrich’in yanına döndü.

77km kala T-Mobile’in atağı da sona eriyor, Hincapie tekrar Armstrong’un önünde tempoyu yapan isim.

Ullrich atağa kalkıyor, Basso hemen arkasına yapıştı! Basso’yu Sastre yukarı çekiyor, Ullrich ve Armstrong’un etrafında takım arkadaşlarından eser yok!

75km var, önde Heras Vinokourov’u yakaladı, „Heras bütün tur boyunca bugünü mü bekledi“ Diye sorası geliyor insanin.

Genel duruma bir bakalım, bayağı karıştı çünkü: En önde 25 saniye farkla tek başına Cadel Evans var, onun arkasından Jörg Ludewig çevresinde 9 kişilik bir grup geliyor. Onların arkasından Serrano, Pereiro Sio ve Mazzoleni bir dakika fark ile geliyorlar. Vinokourov ve Heras ise bu üçlü ve Ullrich ile Armstrong’un etrafındaki grup arasında yer alıyorlar.

74km kala Armstrong ve Ullrich’in etrafındaki grup tekrar kalabalıklaşmaya başladı. Bu arada Evans’in zirveye ulaşmasına 1,5km kaldı, bu şekilde devam ederse bu bölümü kazanacak. arkasında bayağı karışık duruyor herşey.

72km kala Ullrich tekrar atağa kalkıyor. Bu arada grup da Vinokourov ve Heras’i yakaladı. Armstrong takipçilerin başında.

Cadel Evans geçidi bayağı bir farkla aştı! 40 saniye arkasından ilk gecen Oscar Pereiro Sio. Onun arkasından Mazzoleni ve Zandio geliyor. Simdi inişte bu kopmuş grupçuklar bir araya gelirler. Armstrong ve Ullrich etrafındaki grup 4 dakika arkadan geliyor.

Son 70km inişteki bir basamak ve 4. sınıf bir tırmanma dışında hem yokuş aşağı, bir de 140,5.km’de atak bölümü var. tırmanma bölümünde Evans-Pereiro Sio-Mazzoleni-Zandio seklinde gerçekleşti sıralama.

60km kala inişteki basamağa gelirken sari mayo çevresindeki grup da büyüyor, bu grup Evans’in 5,5 dakika arkasında.

55km kala Pereiro Sio Evans’i solladı, Mazzoleni ve Zandio da Evans’i yakaladılar.

53km kala Pereiro Sio’nun bisikletinde bir arıza var, durmak zorunda kalıyor! Zandio önde giden Mazzoleni-Evans ikilisinin arkasında. Bu arada Pereiro Sio da arızayı giderdi takipte.

49km var, önde bir dörtlü oluştu, Evans, Pereiro Sio, Mazzoleni ve Zandio. İniş bölümünde öndekiler Armstrong ve etrafındaki grupla aralarındaki farkı tekrar 5 dakika 40 saniyeye çıkarmayı başardılar.

45km kala fark 6 dakikayı aşıyor. Böyle giderse özellikle Evans genel sıralamada bayağı öne atlayacak.

140,5.km’deki günün ikinci atak bölümü de geçildi, sıralama Pereiro Sio (PHO)-Cadel Evans (DVL)-Xabier Zandio (IBA).

38km kala ana grupta T-Mobile ve Gerolsteiner liderliği üstleniyorlar, ne de olsa kaçanlar arasında Cadel Evans ilk 10’da bir pozisyon demek.

30km kala aradaki fark 6:42’den 6:12’ye indi, Gerolsteiner ve T-Mobile’in çalışması işe yarıyor yani.

21km kaldı, öndeki dörtlü Cote de Pardies-Pietat’ya ulaştı, burası 2,6km uzunluğunda ve %5,2 eğime sahip. Bu dörtlü içinde Oscar Pereiro Sio Pazar günü George Hincapie’ye kaptırmıştı etap birinciliğini. Lampre-Caffita takımının kaptanı Eddy Mazzoleni de güçlü bir isim. Xabier Zandio rüzgâra çıkmıyor. Şimdilik genel sıralama için çalışan bir tek Cadel Evans var.

20km kala öndeki dörtlü ile sarı mayo arasındaki zaman 5 dakikanın altına inmiş durumda. Tırmanma bölümünde sıralama: Pereiro Sio-Evans-Zandio şeklinde.

11km var, T-Mobile icin önde Oscar Sevilla ve Guiseppe Guerini calisiyorlar. Öndeki grup ile fark 4:26 dakikaya indi.

Öndeki 4’lü son 10km’ye girdi. Hiz da yükseldi haliyle.

6km kala fark 3 dakika 51 saniyeye indi.

4,5km kala Evans bu dörtlü icinde genel siralama konusunda bir amaci olan tek kisi. Digerleri etap sıralamasının peşindeler.

2,5km kala ana gruptan Ludewig, Geslin ve Gilbert fırlıyorlar ama öndekileri yakalamalarına imkân yok, onlar geldiler sayılır bitişe.

Ve Oscar Pereiro Sio etabı kazanıyor, ikinci Xabier Zandio, üçüncü Eddy Mazzoleni. Cadel Evans sadece 4. olabildi ve böylece zaman ödülünü kaçırdı.

Ana grup da bitişi geçiyor, oradaki atağı Laurent Brochard kazandı.

16. Etap Sıralaması
1 068 PEREIRO SIO Oscar PHO ESP
2 039 ZANDIO Xabier IBA ESP 00' 00"
3 151 MAZZOLENI Eddy LAM ITA 00' 00"
4 044 EVANS Cadel DVL AUS 00' 00"
5 176 GILBERT Philippe FDJ BEL 02' 25"
6 145 GESLIN Anthony BTL FRA 02' 25"
7 187 LUDEWIG Jorg DOM GER 02' 25"
8 075 FLECHA Juan Antonio FAS ESP 02' 25"
9 209 TURPIN Ludovic A2R FRA 02' 25"
10 128 VASSEUR Cédric COF FRA 02' 25"

15. Etap
14. Etap
13. Etap
12. Etap
11. Etap
10. Etap
9. Etap
8. Etap
7. Etap
6. Etap
5. Etap
4. Etap
3. Etap
2. Etap
1. Etap

MTBTR notu: Fransa Turu'nu, sonuçları, gelişmeleri, hiçbir yerde bulamayacağınız bilgi ve yorumları günü gününe MTBTR Forum'da 92. FRANSA TURU etaplar, yorumlar, bilgiler başlığı altında takip edebilir, aktif olarak sohbete iştirak edebilirsiniz.

Bütün bisikletçileri ve sınıflandırmaları kapsayan sıralama da 92. FRANSA TURU SIRALAMALAR başlığı altında her etap sonrasında güncelleniyor.

 

  Bu haber 3151 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015