Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Savoldelli Birinci, Armstrong Zafere Doğru

Savoldelli Birinci, Armstrong Zafere Doğru

05' Fransa Turu 17. Etap

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 20.7.2005

Fransa Turu’nun en uzun etabı bugünkü 17. etap. 239,5km’lik bu etap Pau’dan Toulouse’un güneyinden Revel’e gidiyor, oldukça inişli çıkışlı, fazla zorluk içermeyen bir etap. İki tane atak bölümü var, birincisi 44,5.km’de ikincisi 198.km’de.

Tırmanma bölümlerine bakacak olursak, 22,5.km’de Côte de Baleix bulunuyor, üçüncü kategori, 88,5.km’de Côte de Betbèze (4. kategori), 159,5.km’de Côte de Capens (4. kategori) ve 232,5.km’de Côte de Saint-Ferréol (3. kategori). Dolayısıyla bugünkü etap ataklar için oldukça müsait bir etap.

17. Etap Kesidi
       17. Etap Kesidi

Etabın başlamasıyla birlikte ataklar da kendini gösteriyor. Mayo durumuna bakalım bu arada: Lance Armstrong elbette sari mayoda. Thor Hushovd yeşil mayoyu taşıyor ama en yakın takipçisi Stuart O’Grady sadece 14 puan arkasında. Mickael Rasmussen benekli mayoda nispeten rahat. Kezâ beyaz mayoda Yaroslav Popovych’in de durumu tehlikede değil.

231km var, pelotonun hızı oldukça yüksek, dolayısıyla ilk kilometrelerde atak denemeleri fazla basarili olamadılar. Andreas Klöden’in dünkü düşüşte bileğinden sakatlandığını yazmıştık, bugün bir sargı ile yarışıyor.

derken 222km kala Klöden yarışı bırakıyor maalesef.

Bu arada ilk tırmanma bölümünden geçiyoruz, Bobby Julich (CSC-4puan), Alexandre Moos (PHO-3puan), Joseba Beloki (LSW-2puan) şeklinde sıralama.

216km var, Floyd Landis (PHO) arada atağa kalkıyor. bakalım peloton bırakacak mi, çünkü Landis genel sıralamada 8. sırada.

209km kala Landis tekrar pelotona düştü. Onun yerine Pierrich Fedrigo ve Kurt-Asle Arversen atağa kalkıyorlar.

205km kala bu ikilinin peşinden Erik Dekker de gidiyor. Onun hemen arkasından Carlos da Cruz geliyor.

201km var, 13 kişilik bir ekip öndeki bu dörtlüyü yakalıyor ve 17 kişilik bir grup oluşturuyorlar. Kimler var bakalım: José Luis Rubiera (DSC), Paolo Savoldelli (DSC), Oscar Sevilla (TMO), Kurt-Asle Arvesen (CSC), Erik Dekker (RAB), Allan Davis (LSW), Sébastien Hinault (C.A), Dario Cioni (LIQ), Stéphane Augé (COF), Bram Tankink (QST), Mauro Facci (FAS), Pierrick Fedrigo (BTL), Daniele Righi (LAM), Carlos da Cruz (FDJ), Thomas Lövkvist (FDJ), Andrey Grivko (DOM), Samuel Dumoulin (AG2R) ve Simons Gerrans (AG2R).

198km kala bu 17’li grubun pelotonla farkı 1 dakikaya çıktı.

İlk atak bölümünü de geçiyoruz bu arada, sıralama 1. Carlos da CRUZ (Francaise des Jeux) 6 Puan, 2. Allan DAVIS (Liberty Seguros Würth) 4, 3. Stéphane AUGÉ (Cofidis) 2.

192km kala birinci saat bitiyor. Bu etapta şimdiye kadarki ortalama hız 47,3km/s.

Son 184km. Önde giden grup içinde T-Mobile takımından Oscar Sevilla genel sıralamadaki en iyi bisikletçi, Armstrong’un 38 dakika arkasında 25. sırada.

182km kala peloton ile öndeki grup arasındaki fark 5 dakikayı geçiyor. Öyle ya da böyle eğer etap sonuna doğru bu ekip yakalanıp da bir kitle atağı olmazsa bayağı tekdüze bir etap olacağa benzer.

Son 20km içinde değişen birşey yok, sadece öndeki ekip farkı açıyor giderek. Aradaki fark 163km kala 9 dakika oldu.

156km var. Yarisin temposu inişli çıkışlı parkur dolayısıyla ikinci saatte biraz yavaşladı, ortalama hız 41,8km/s’e düştü.

Côte de Betbèze’deki tırmanma bölümü geçiliyor: 1. Andriy GRIVKO (Domina Vacanze) 3 Puan, 2. Samuel Dumoulin (AG2R) 2, 3. Daniele RIGHI (Lampre Caffita) 1.

147km kala pelotonda hâlâ bir kıpırdanma yok, dolayısıyla öndeki ekiple olan fark da açılıyor. Önde kim vardı tekrar bir bakalım: José Luis Rubiera (DSC), Paolo Savoldelli (DSC), Oscar Sevilla (TMO), Kurt-Asle Arvesen (CSC), Erik Dekker (RAB), Allan Davis (LSW), Sébastien Hinault (C.A), Dario Cioni (LIQ), Stéphane Augé (COF), Bram Tankink (QST), Pierrick Fedrigo (BTL), Daniele Righi (LAM), Carlos da Cruz (FDJ), Thomas Lövkvist (FDJ), Andrey Grivko (DOM), Samuel Dumoulin (AG2R) ve Simons Gerrans (AG2R).

137km kala fark 12 dakikayı geçti!

127km kala değişen birşey yok, başka bir konuya eğilelim: Pelotondan bugünkü etap birinciliği konusunda bir hareket gelmiyor ama pelotonun etap sonundaki sıralaması da önemli. çünkü bu etabın ilk 25’i atak sıralamasında puan alacaklar. Dolayısıyla 18. olan, yani pelotonun en önünde olan kişi 8 puan alacak. Yani yeşil mayo sıralamasında basa güreşen Hoshuvd, McEwen ve O’Grady için önemli bir nokta.

Onar km arayla fark da sürekli açılıyor. 117km kala peloton ile öndeki 17’li arasında 16 dakika var.

105km kaldı, öndeki ekiptekiler Pouy-de-Touges’daki beslenme bölümüne geldiler.

17. etabın son 100km’sine giriyoruz. Öndeki ekip hâlâ 18 dakika önde.

81km var, bugünkü etap sonunda bu arada takım sıralaması da değişebilir. Andreas Klöden (TMO) çıktığı için ve Discovery Channel öndeki 17 kişi arasında iki isme sahip olduğu için bugün takımlar sıralamasında öne geçebilir.

80km kala Côte de Capens (4. kategori) geçiliyor: 1. Andriy GRIVKO (Domina Vacanze) 3 Puan, 2. Carlos da CRUZ (Francaise des Jeux) 2, 3. Samuel Dumoulin (AG2R) 1.

Son 72km’ye girerken aradaki fark 21 dakikaya çıkmış durumda. Bugün peloton cidden bayağı dinleniyor.

59km kaldı, fark 23 dakika. Bu aralarda artık pelotondan da hareketlenmeler başlamalı çünkü 23 dakikalık bir farkla öndeki grup içindekiler arasında genel sıralamada bayağı öne atlayacaklar var. Oscar Sevilla (TMO) mesela bu durumda 25. sıradan 14. sıraya atlayacak.

52km kala peloton nihayet biraz hızlanmaya karar verdi. Önde Crédit Agricole lokomotiflik görevini üstleniyor, hemen arkalarında Lance Armstrong var. Crédit Agricole’nin iki tane amacı var: Birincisi genel sıralamada Christophe Moreau’nun yerini korumak (10. sırada) ve ikincisi Thor Hushovd’un etap sonunda pelotonun önünde bitirmesi, yani 18. olması, ki yeşil mayo için değerli 8 puanı alabilsin.

50km kala öndeki grup arasında da ataklar başladı, ilk fırlayan Erik Dekker, hemen arkasından Bram Tankink geliyor. Dekker gene arkaya düştü bu arada.

10km içinde önde bir sekizli oluştu: Paolo Savoldelli (DSC), Oscar Sevilla (TMO), Kurt-Asle Arvesen (CSC), Sébastien Hinault (C.A), Bram Tankink (QST), Daniele Righi (LAM), Andrey Grivko (DOM) ve Simons Gerrans (AG2R). Onların arkasında dokuzlu: José Luis Rubiera (DSC), Erik Dekker (RAB), Allan Davis (LSW), Dario Cioni (LIQ), Stéphane Augé (COF), Pierrick Fedrigo (BTL), Carlos da Cruz (FDJ), Thomas Lövkvist (FDJ) ve Samuel Dumoulin (AG2R).

Bu arada Gardouch’daki atak bölümü de geçildi, sıralama: 1. Simons Gerrans (AG2R) 6 Puan, 2. Oscar SEVILLA (T-Mobile) 4, 3. Sébastien HINAULT (Crédit Agricole) 2.

28km kala peloton hızını kesti, aradaki fark 23 dakikaya çıktı tekrar.

23km var, öndeki sekizli arkalarındaki dokuzludan 1,5 dakika önde gidiyorlar. Son 20km işaretini geçerlerken peloton ile aralarındaki fark 24 dakikaya çıkmış durumda.

16km kala peloton bir hemzemin geçide gelmişken yol kapandı, son bisikletçiler de aradan sıyrıldılar ama takım arabaları diğer tarafta kaldılar!

Son 10km, önde devam eden sekizli Côte de Saint-Ferréol’e tırmanmaya başladılar, 2,7km uzunluğunda ve ortalama eğim %5,1. Arada sürekli olarak Tankink-Savoldelli-Grivko-Hinault arasındaki çekişmeleri izliyoruz.

3km kala Savoldelli önde devam ediyor, hemen arkasında Hinault var. Arvesen ve Gerrans da onların biraz arkasındalar.

2km kala Paolo Savoldelli atağa kalkıyor, Hinault şaşırdı.

Son 1000m içinde Kurt-Asle Arvesen de fırladı!

Etabı Savoldelli kazanıyor. Bu yıl ki Giro galibi Savoldelli’den gerçekten çok iyi bir etap izledik. Arversen çok erken öne çıktı ve Savoldelli rüzgâr siperinden çıktığında karşılık veremedi.

Bu arada arkada yarış hâlâ devam ediyor tabii. Oscar Sevilla 50 saniye farkla bitişe geldi. Peloton daha devam ediyor.

Pelotonun arka tarafında düşüş var! Geslin, Mourey ve White yerde gözüken isimler. Hepsi devam edebiliyorlar yarışa neyse ki.

Son tırmanmada da peloton nispeten saldırgan bir sürüş içinde. Popovych Armstrong’u yukarı çekiyor, Ullrich, Rasmussen ve Basso onları takip ediyorlar.

Armstrong çevresinde bir grup oluştu, Hincapie, Popovych, Armstrong, Ullrich, Vinokourov, Basso, Mancebi, Rasmussen, Leipheimer, Mazzoleni ve Brochard bu gruba dahiller. Daha bitişe 3km yolları var.

Armstrong ve Ullrich etrafındaki grup 22 dakika 27 saniyelik bir farkla bitiriyorlar etabı. Onların arkasından gelen Cadel Evans ve Floyd Landis’in grubu 20 saniye daha kaybediyor.

17. Etap Sonucu
1 009 SAVOLDELLI Paolo DSC ITA
2 022 ARVESEN Kurt-Asle CSC NOR 00' 00"
3 205 GERRANS Simons A2R AUS 00' 08"
4 105 HINAULT Sébastien C.A FRA 00' 11"
5 185 GRIVKO Andriy DOM UKR 00' 24"
6 017 SEVILLA Oscar TMO ESP 00' 51"
7 137 TANKINK Bram QST NED 00' 51"
8 157 RIGHI Daniele LAM ITA 00' 53"
9 204 DUMOULIN Samuel A2R FRA 03' 14"
10 094 DAVIS Allan LSW AUS 03' 14"

16. Etap
15. Etap
14. Etap
13. Etap
12. Etap
11. Etap
10. Etap
9. Etap
8. Etap
7. Etap
6. Etap
5. Etap
4. Etap
3. Etap
2. Etap
1. Etap

MTBTR notu: Fransa Turu'nu, sonuçları, gelişmeleri, hiçbir yerde bulamayacağınız bilgi ve yorumları günü gününe MTBTR Forum'da 92. FRANSA TURU etaplar, yorumlar, bilgiler başlığı altında takip edebilir, aktif olarak sohbete iştirak edebilirsiniz.

Bütün bisikletçileri ve sınıflandırmaları kapsayan sıralama da 92. FRANSA TURU SIRALAMALAR başlığı altında her etap sonrasında güncelleniyor.

 

  Bu haber 3318 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015