Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Ocak . 2021  
Guerini Birinci, Yarın Zamana Karşı

Guerini Birinci, Yarın Zamana Karşı

05' Fransa Turu 19. Etap

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 22.7.2005
Geldik Fransa Turu’nun 19. etabına. Son 3 etaba da girmiş oluyoruz böylece. Bugünkü etap Issoire – Le Puy-en-Velay arasında, 153,5km uzunluğunda ve bu turun en kısa etabı. Bugün 5 tane tırmanma bölümü var. Côte des Gerbaudias (23.km’de, 4. kategori), Côte St-Eloy-la-Glacière (38,5.km, 3. kategori), Col des Pradeaux (67.km, 2. kategori), Côte des Terrasses (96.km, 4. kategori) ve Côte de Malaveille (107,5.km, 4. kategori). Ayrıca arada iki tane atak bölümü var, 55,5.km’de Ambert’de ve 123,5.km’de Bellevue-la-Montagne’da.

19. Etap kesidi
       19. Etap kesidi

Hava 27°C, güneşli. Turun başındaki 189 bisikletçiden 155 bisikletçi kaldı geriye. Bakalım Paris’e ulasana kadar ne kadar fire verilecek. Bugün nispeten rehâvet içinde gecen bir atak da izleyebiliriz, çünkü yarın bireysel zamana karşı etabı var, genel sıralamada son derece önem taşıyan bu etaptan önce bisikletçiler kendilerini fazla zorlamamak isteyebilirler.

Biraz açık konuşmak gerekirse bu yılki Fransa Turu’nun son çeyreği bayağı sıkıcı geçti diyebiliriz. Armstrong’un kazanacağının belli olması, dünden itibaren Rasmussen’in benekli mayoyu kaybetmek için matematiksel bir şansı kalmaması, Yaroslav Popovych’in de üç aşağı beş yukarı beyaz mayoyu alacağının kesinleşmesiyle geriye bir tek yeşil mayo kaldı. Orada birinci Thor Hushovd, ama iki güçlü sprinter, Robbie McEwen ve Stuart O’Grady’nin hâlâ şansları var. Ama artık ufaktan hareketlenmeleri gerekiyor.

Etabın başlamasından hemen sonra Alexandre Moos (PHO) atağa kalkıyor, ama başaramadı. 10km bile geçmeden bu sefer Egoi Martinez (EUS) atakta. O da kopamıyor pelotondan.

143km kala T-Mobile takımından Stephan Schreck kopmak istiyor, o da muvaffak olamadı.

137km kala Angel Vicioso (LSW) ve Daniele Righi (Lampre Caffita) biraz olsun peloton ile aralarına mesafe koymayı başaran ilk isimler.Ama onlar da Francaise des Jeux (FDJ) takımının sürüklediği peloton tarafından yakalanıyorlar.

Peloton ufaktan günün ilk tırmanma bölümüne geliyor. Côte des Gerbaudias gerçi 6km uzunluğunda ama sadece %3,1 eğime sahip, nispeten rahat çıkılacak bir yer yani.

133km kala Roberto Heras pelotondan birkaç yüz metre öne çıktı. Heras bu tur başlamadan önce gerçekten ismi çok gecen biriydi, ama şu anda 45. sırada maalesef. Zaten anında peloton tarafından tekrar yutuluyor.

131km kala zirveden hemen önce Ronny Scholz (GST) ve Christophe Moreau (CA) atağa kalkıyorlar.

Ve zirve asildi, sıralama: ): 1. Christophe MOREAU (Crédit Agricole) 3 Puan, 2. Ronny SCHOLZ (Gerolsteiner) 2, 3. Bradley McGEE (Francaise des Jeux) 1.

Zirveden sonraki kısa inişte pelotondan kopmalar oluyor. Özellikle ilk kopanlar genel sıralamada iddiası olan isimler: George Hincapie, Christophe Moreau, Jörg Jaksche, Bobby Julich ve Haimar Zubeldia, bunların hepsi ilk 20’deler.

125km var, Jan Ullrich, Stefano Garzelli, Iban Mayo, Mario Aerts, ve Paolo Savoldelli de bu gruba dahil oldular.

Ama peloton Côte de St-Eloy-la-Glacière’e çıkışta tekrar farkı kapıyor. Bu tırmanış 11,3km uzunluğunda, yani bayağı uzun ama %3,2 eğim ile o kadar dik değil. Dolayısıyla eğim bir önceki çıkışla aynı sayılır, ama uzunluk neredeyse iki kati olduğu için bir önceki çıkış (Gerbaudias) 4. kategoriden, bu çıkış (Glacière) 3. kategoriden sayılıyor.

Bu arada Sandy Casar (FDJ) ve Guiseppe Guerini tırmanışta bir atak başlatıyor ve kopmayı başarıyorlar. Hemen arkalarından Oscar Pereiro Sio da onları yakalıyor.

121km kala pelotonun önünde lokomotiflik görevini Cofidis üstlenmiş durumda. Herşeyden önce Stuart O’Grady’nin yeşil mayo sıralamasında ilerlemesi için olsa gerek.

116km kala, zirvenin hemen altında Arvesen ve Garate pelotondan fırladılar, şimdi Franco Pellizotti de (LIQ) pelotondan kopuyor ve Arvesen ile Garate’yi solluyor.

İkinci tırmanma bölümü geçildi, sıralama: 1. Oscar PEREIRO SIO (Phonak) 4 Puan, 2. Giuseppe GUERINI (T-Mobile) 3, 3. Sandy CASAR (Francaise des Jeux) 2, 4. Franco Pellizotti (Liquiditas Bianchi) 1.

108km var, duruma bir göz atalım, en önde Pereiro Sio (PHO), Guerini (TMO), Casar (FDJ) varlar, Pellizotti de (LIQ) onları yakaladı ve pelotonun 30 saniye önünde bir dörtlü oluşturdular.

104km kala Ambert’in arkasındaki uzun inişte bu dörtlü farkı açıyor, onlar ile peloton arasında 10 kişilik bir takip grubu oluştu.

100km var, biz de bu 10 kişilik gruba bakalım bu arada: Pereiro Sio, Guerini, Casar ve Pellizotti: José Azevedo (Discovery Channel), Kurt-Asle Arvesen (CSC), Juan Antonio Flecha (Fassa Bortolo), Sylvain Chavanel (Cofidis), Salvatore Commesso (Lampre Caffita), Carlos da Cruz (Francaise des Jeux), Alessandro Bertolini (Domina Vacanze), Pieter Weening (Rabobank), Bert Grabsch (Phonak) ve Nicolas Portal (AG2R).

Peloton ile bu onlu arasındaki fark gittikçe açılıyor ama onlu ile öndeki dörtlü arasındaki fark sabit.

98km kala Pradeaux’nun eteğinde ilk atak bölümü geçiliyor, sıralama elbette öndeki dörtlünün isimlerinden ibaret: : 1. Oscar PEREIRO SIO (Phonak) 6 Puan, 2. Franco PELLIZOTTI (Liquigas Bianchi) 4, 3. Giuseppe GUERINI (T-Mobile) 2.

96km var, öndeki dörtlü Col des Pradeaux’ya tırmanmaya başladılar. Burası 2. kategorideki son tırmanış bu yılki turda. 11,4km uzunluğunda, %5,6 eğime sahip.

92km kala Salvatore Commesso 10 kişilik takip grubundan kopmayı deniyor, bu arada pelotonun farkı da 4 dakikaya çıktı.

Col des Pradeaux’nun zirvesine 1 dakika kala öndeki dörtlü gayet güzel bir imece içindeler ama takip eden onlu için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Halbuki on kişi güzel çalışsalar öndekileri rahatlıkla yakalarlar.

86km var, çıkışta pelotonun arkasından ilk kopan Denis Menchov (RAB). Menchov da bu turda kendisinden bayağı çok şey beklenen biriydi, ama şu anda Armstrong’un neredeyse 2,5 saat gerisinde 86. sırada.

Menchov arkadan koparken öndeki 10 kişilik takip grubu da dağıldı, geriye 6 kişi kaldı: Azevedo, Arvesen, Weening, Grabsch, da Cruz ve Portal. Kopanlar ise Flecha, Chavanel, Bertolini. Salvatore Commesso ise hâlâ öndeki dörtlü ile arkadaki takip grubu arasında.

derken 79km kala Commesso da inişte takip grubu tarafından yakalanıyor. Bu arada peloton da öndekilerden 4 dakika sonra zirveye ulaştı. Onlar zirveyi geçerken Pereiro Sio ve grubu da St-Anthème’deki beslenme bölümüne geldiler. 74km var etabın bitmesine.

Bu arada peloton da 4,5 dakika geride, yarış da bayağı tekdüze bir hal aldı, o yüzden biz kendi kendimize biraz konuşalım, düşünelim, 4,5 dakikalık fark kapanmayacak birşey değil. Ama yarın bireysel zamana karşı etabı var, bugün pelotonun önüne lokomotiflik yapacak şekilde çıkıp kim kendini yorar? Hele öndeki toplam 15 kişi içinde genel sıralamada ilk 5 için tehlikeli bir isim yokken. Cevap: Kimse, dolayısıyla ileriye dönük bir kehânet denemesinde bulunalım: Etap birincisi pelotondan kopmayı başaran bu 15 kişi arasından çıkacak. bakalım hakli çıkacak miyiz, yoksa peloton, daha doğrusu yeşil mayo için Cofidis ve Davitamon Lotto takımları öndekileri yakalamak için etabın son üçte birinde biraz tempoyu arttıracak mi? Ne de olsa 92. Fransa Turu’nun şimdiki durumunda kala kala biraz heyecanla beklenecek tek çekişme yeşil mayo için olacak.

Bu arada beslenme bölümü de geçildi, 68km kaldı. Öndeki dörtlü takip eden onludan 2 dakika önde. Arka tarafta da Col des Pradeaux’ya tırmanırken pelotondan kopanların hepsi iniş bölümünde tekrar pelotonu yakaladılar.

Yani 65km kala yarış durumu şu şekilde: Önde Pereiri Sio etrafındaki dörtlü, onların 2 dakika 10 saniye gerisinde Azevedo etrafındaki onlu, onların da yaklaşık 5 dakika gerisinde peloton.

62km kala nihayet peloton da kıpırdamaya başladı. Yukarıdaki hesaba göre 2:10 + 5 = 7:10 dakikadan fazla bir farkla, ki şu anda bu fark 7,5 dakikaya çıkmış durumda, Oscar Pereiro Sio genel sıralamada 7. sıraya çıkacak, Alexander Vinokourov’u geçecek, bu da takım sıralaması için iyi birşey değil.

58km kaldı, öndeki dörtlü Côte des Terrasses’a tırmanmaya başladılar. Bu tırmanış 2,9km uzunluğunda ve %3,7 ortalama eğime sahip. Yani aslında bir tepe sayılabilir.

Côte des Terrasses de asildi, sıralama: 1. Oscar PEREIRO SIO (Phonak) 3 Puan, 2. Giuseppe GUERINI (T-Mobile) 2, 3. Franco PELLIZOTTI (Liquigas Bianchi) 1.

Son 50km’ye yaklaşırken pelotonun öndeki dörtlüden farkı neredeyse 9 dakika olacak. Yani yukarıda peloton kıpırdanmaya başladı yazmıştık ama bir gözlemden ziyade temenniymiş maalesef. Pereiro Sio bu şekilde biterse 13. sıradan 7. sıraya atlayacak, Cadel Evans (DVL) ile Levi Leipheimer (GST) arasına.

Bu arada pelotonun önünde Illles Baleares takımı kendini gösterdi. Pereiro Sio 7. sıraya atlayacak dedik, ona en yakın 5. sırada şu anda IBA takımından Francisco Mancebo var, muhtemelen Illes Baleares takımı Pereiro Sio ile peloton arasındaki farkı en azından Mancebo’nun beşinciliği tehlikeye girmeyecek kadar azaltmaya çalışıyor.

47km var, öndeki dörtlü yavaştan günün son tırmanma bölümüne geliyorlar. Côte de Malaveille 2,9km uzunluğunda ve ortalama %5 eğime sahip.

Buraya gelmeden yarisin durumunu da hatırlatalım: En önde Oscar Pereiro Sio (PHO), Giuseppe Guerini (TMO), Sandy Casar (FDJ) ve Franco Pellizotti (LIQ) var. onların 2 dakika 15 saniye gerisinden on kişilik takip grubu geliyor: José Azevedo (DSC), Kurt-Asle Arvesen (CSC), Juan Antonio Flecha (FAS), Sylvain Chavanel (COF), Salvatore Commesso (LAM), Carlos da Cruz (FDJ), Alessandro Bertolini (DOM), Pieter Weening (RAB), Bert Grabsch (PHO) ve Nicolas Portal (AG2R). Bu on kişilik grubun da yaklaşık 6,5 dakika arkasında peloton var.

Günün son tırmanma bölümü de geçildi: 1. Oscar PEREIRO SIO (Phonak) 3 Puan, 2. Sandy CASAR (Francaise des Jeux) 2, 3. Giuseppe GUERINI (T-Mobile) 1. Pereiro Sio bugün bütün tırmanma bölümlerindeki puanları topladı ama Rasmussen’in benekli mayoyu kaybetmesi artık matematiksel olarak mümkün olmadığından pek kıymet-i harbiyesi yok bu puanların.

Bu arada 42km kala belki peloton değil ama 10 kişilik takip grubu hızını arttırmış gibi duruyor. Öndeki dörtlü ile aralarındaki fark 1,5 dakikaya indi, yalnız bu hızdan olsa gerek üç kişi fire vermiş grup, 7 kişiye inmiş.

Kimler düşmüş, şimdi belli oldu: da Bertolini, da Cruz ve Portal.

37km kaldı bitmesine, öndeki dörtlünün genel sıralamadaki yerlerine bakalım: Pereiro Sio yukarıda da dedik, 13. sırada. Guerini 24. sırada. Casar 30., Pellizotti 49. sırada. Etap bu şekilde biterse, yani bu dörtlü pelotonun böyle 7,5 dakika önünde bitirebilirse sıralama değişecek: Pereiro Sio 13’ten 7.-8.’lige çıkacak, Guerini ilk 20’ye girebilir, Casar 28., Pellizotti ise 46. sıraya çıkacaklar. Yani Pereiro Sio için aradaki farkı korumak ve bu etabı kazanmak cidden önemli. Hoş bugün etabı kazanacağım diye yorulup yarın bireysel zamana karşı etapta dakikalarca fark yemek de yazık olur. Tam anlamıyla bir aşağı tükürsem-yukarı tükürsem durumu yani.

123,5.km’de Bellevue-la-Montagne’daki atak bölümü de geçildi: 1. Oscar PEREIRO SIO (Phonak) 6 Puan, 2. Giuseppe GUERINI (T-Mobile) 4, 3. Franco PELLIZOTTI (Liquigas Bianchi) 2. Pereiro Sio 16. etaptan sonra bu turdaki ikinci etap birinciliğine mi gidiyor?

28km kala pelotonun önünde hâlâ Illes Belears takımı var, yukarıda dediğimiz gibi Mancebo’nun sıralamasını güvene almaya çalışıyorlar. Ayrıca Davitamon Lotto da Cadel Evans’in yedinciliği için öne çıkmaya başladı. Armstrong hemen bu iki ekibin arkasında pelotonun önünde. Onun hemen arkasında da T-Mobile var.

Son 25km’ye girdik. Öndeki dörtlü için güzel birşey: Bundan sonrası neredeyse tamamen yokuş aşağı.

Son 20km’ye girerken öndeki dörtlü ile takip grubu arasında tam ters yönde görüntüler yaşanıyor: Öndeki dörtlü çok güzel bir arada çalışma örneği veriyor, arkadaki takip grubu ise birliği bırakıp kopanlara sahne. Chavanel ve Commesso atağa kalkmayı deniyorlar, halbûki beraber kalsalar son 20km içinde öndeki dörtlüyü yakalamaları daha kolay.

Son 10km’ye giriyoruz neredeyse. Yukarıda dediğimiz kesinleşti, bu etabın birincisi öndeki dörtlüden biri olacak.

Son 5km’ye girildiğinde iniş bölümü bitti, şimdi birkaç kavsak var, etap sonunda kısa bir kısımda yine yokuş yukarı çıkılacak. Dörtlü içinde sürekli olarak çekme isini başka biri üstleniyor, gerçekten bitişe bu kadar yaklaşana kadar böyle grup çalışması takdire şâyan.

1,5km kala Giuseppe Guerini atağını başlattı.

Son 1000m diğerleri Guerini’yi takip edemiyorlar.

Ve Guerini kazandı! İkinci Sandy Casar, üçüncü Franco Pellizotti, dördüncü Pereiro Sio.

Bakalım arkası ne kadar dakika farkla gelecek!

Guerini’nin 4,5 dakika arkasından peloton geliyor. 14.’lük için Robbie McEwen ile Thor Hushovd arasındaki çekişmeyi McEwen kazandı. Stuart O’Grady 16. olarak hemen arkalarında.

Buna göre yarınki bireysel zamana karşı etabı olan 20. etaptan önce mayolarda hiçbir değişiklik yok. Armstrong sarı, Rasmussen benekli, Hushovd yeşil, Popovych de beyaz mayoyu taşıyacaklar.

19. Etap Sonucu
1 012 GUERINI Giuseppe TMO ITA
2 172 CASAR Sandy FDJ FRA 00' 10"
3 119 PELLIZOTTI Franco LIQ ITA 00' 10"
4 068 PEREIRO SIO Oscar PHO ESP 00' 12"
5 153 COMMESSO Salvatore LAM ITA 02' 43"
6 022 ARVESEN Kurt-Asle CSC NOR 02' 48"
7 208 PORTAL Nicolas A2R FRA 02' 48"
8 062 GRABSCH Bert PHO GER 02' 48"
9 124 CHAVANEL Sylvain COF FRA 02' 48"

18. Etap
17. Etap
16. Etap
15. Etap
14. Etap
13. Etap
12. Etap
11. Etap
10. Etap
9. Etap
8. Etap
7. Etap
6. Etap
5. Etap
4. Etap
3. Etap
2. Etap
1. Etap

MTBTR notu: Fransa Turu'nu, sonuçları, gelişmeleri, hiçbir yerde bulamayacağınız bilgi ve yorumları günü gününe MTBTR Forum'da 92. FRANSA TURU etaplar, yorumlar, bilgiler başlığı altında takip edebilir, aktif olarak sohbete iştirak edebilirsiniz.

Bütün bisikletçileri ve sınıflandırmaları kapsayan sıralama da 92. FRANSA TURU SIRALAMALAR başlığı altında her etap sonrasında güncelleniyor.

 

  Bu haber 3152 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015