Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
03 . Aralık . 2020  
MTBTR Canlı Yayında, Armstrong Birinci

MTBTR Canlı Yayında, Armstrong Birinci

05' Fransa Turu 20. Etap

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 23.7.2005

MTBTR olarak Türkiye’de bir ilke daha imza attık. 92. Fransa Turu’nun 55,5km’lik bireysel zamana karşı 20. etabını siz bisikletseverlere canlı olarak ilettik. Etabı MTBTR sayfasından izleyenlere çok teşekkür ediyoruz, umarız memnun kaldınız.

Fransa Turu’nun 20. ve sondan bir önceki etabına geldik. Bu etap bireysel zamana karşı etabı, St. Etienne’de ve 55,5km uzunluğunda. Yarın Paris’te Champs Elysées’de artık gelenekselleşmiş kitle atağı ile de 92. Fransa Turu bitecek.

Mayo sıralamalarında bugün bir değişiklik olması beklenmiyor, yalnız merakla beklenen bir genel sıralama değişimi var, o da Jan Ullrich’in (TMO) Mickael Rasmussen (RAB) ile arasındaki 2 dakika 13 saniyelik farkı kapayıp genel sıralamada üçüncülüğe çıkıp çıkmayacağı. Bugünkü etap turun birinci etabındaki düz profilin aksine inişli çıkışlı bir profil gösteriyor, bu Rasmussen için bir avantaj olabilir. Etabın 40,2.km’sinde Col de la Gachet ile 3. kategoriden bir tırmanış var, 5,7km uzunluğunda ve ortalama %4,5 eğime sahip. Öte yandan Ullrich’in en güçlü olduğu yarış sekli de herhalde zamana karşı etaplar. Öte yandan turun açılış etabında sadece 19km içinde Rasmussen 174. olarak bitirebilmiş ve bir gün önce geçirdiği kaza sonrası zayıf olma ihtimali bulunan Ullrich’ten 2 dakika 6 saniye fark yemişti.

20. Etap kesidi
       20. Etap kesidi

Bisikletçiler ikişer dakika ara ile yola çıkıyorlar, çıkış sırası sondan başa doğru, yani Ullrich ve Armstrong’un çıkmasına bayağı var. Sadece genel sıralamada ilk 20’de bulunan bisikletçiler ikişer değil üçer dakika ara ile çıkacaklar. Yani bir aksilik olmazsa Ullrich (TMO) 16:13’te, Rasmussen (RAB) 16:16’da, Basso (CSC) 16:19’da ve Armstrong (DSC) 16:22’de çıkacak.

Etapta 4 tane zaman ölçüm noktası bulunuyor, 17-35-40,2 ve 49,7.km’lerde.

Dün de belirttiğimiz gibi mayo sıralamalarında artık herhalde pek bir değişiklik olmayacak, maazallah başına yıldırım falan düşmezse Armstrong kariyerinin sonunda 7. Fransa Turu zaferini de kazanacak yarin.

Dolayısıyla ilk çıkış yapan İspanyol Iker Flores (EUS), Armstrong’un 4 saatten fazla gerisinde sonuncu sırada genel sıralamada.

17 bisikletçi şu anda etabı bitirmiş durumda. En iyi zamanı Davitamon Lotto takımından Belçikalı Johan Van Summeren yaptı.

Yalnız Fabian Cancallera (FAS) şu anda ara ölçümlerde önde gidiyor, biraz sonra sanırsak zirveye oturacak şimdiye kadar çıkan bisikletçiler içinde.

Cancallera 2 dakika ile Van Summeren’in önüne geçti. Dolayısıyla İsviçreli bisikletçi şu anda lider durumda. Ortalama hızı 44km/s. Herhalde bu zaman bayağı bir süre önde duracak.

Bouygues Telecom’dan Laurent Lefevre üçüncü sıraya çıktı, onun da Cancallera’ya 2 dakika civarında farkı var yalnız.

Arada yeşil mayonun taşıyıcısı Thor Hushovd (CA) en iyi sekizinci zamanı yapıyor!

Luke Roberts (CSC) 1 saat 15 dakika 33 saniye ile en iyi zamanı yaptı şimdiye kadar. Roberts’in velodromlarda kazandığı tecrübe kendini gösteriyor.

61 bisikletçi etabı bitirmiş durumda.

Discovery Channel’in lokomotiflerinden biri Pavel Padrnos 1 saat 17 dakika 39 saniye ile bitişe geliyor, bu şekilde 6. sırada.

T-Mobile’dan Tobias Steinhauser 1 dakika 53 saniye farkla bitirdi ve böylece Padrnos’u arkaya itip altıncılığa oturuyor.

Bu arada ardarda en iyi zamanlar geliyor. Sebastian Lang (GST) 35.km’deki ölçümde şimdiye kadarki en iyi zamanı yaptı ve Roberts’in 7 saniye önünde. Hemen arkasında Vladimir Karpets (IBA) 17.km’deki ölçümde kendisinden önceki herkesten neredeyse yarim dakika daha hızlı!

Bu arada Santiago Botero ilk 15km’de düşmesi nedeniyle bu etap onun için bir hüsran olmuş durumda.

Sebastian Lang (GST) 1 saat 15 dakika 12 saniye ile zirveye oturdu!

155 bisikletçiden 89’u etabı bitirdi, Lang Roberts’in 22 saniye önünde birinci durumda. Yalnız Karpets (IBA) yıldırım gibi geliyor, 35.km’deki ölçümde Lang’in 17 saniye önünde!

Ön tarafta Dario Cioni (LIQ) Sebastian Lang’in (GST) 25 saniye arkasında bitirip üçüncülüğe yerleşti.

Ve Vladimir Karpets (IBA) 21 saniye farkla bitişe geliyor, birinci sırada şu anda!

Beyaz mayonun taşıyıcısı Yaroslav Popovych (DSC) yola çıktı. Bu arada 17.km’deki ölçüm aletinden yeni bir en iyi zaman geliyor: Carlos Sastre (CSC) Karpets’in (IBA) 15 saniye önünde!

111 bisikletçi bitirmiş durumda. Son bitiren Roberto Heras (LSW), 4 dakikadan biraz fazla bir farkla 34. sıraya yerleşti. Geçtiğimiz etabı kazanan Oscar Pereiro Sio da şimdi çıktı.

Ve 17.km’deki ölçüm aletinden bir en iyi zaman daha: Bobby Julich (CSC) takım arkadaşı Carlos Sastre’nin 22 saniye önünde geçti ilk ölçüm noktasını!

Bu arada zamana karşı dünya şampiyonu Michael Rogers da (QST) etabı bitiriyor, ama iki dakika geride, 12. sırada. Ön tarafta Alexander Vinokourov (TMO) çıkış aldı. 17.km’deki ölçüm noktasını şu anda geçen George Hincapie (DSC) Julich’in (CSC) hemen arkasında ikinci sırada.

Cadel Evans (DVL) yola çıktı.

Carlos Sastre (CSC) 35.km’deki ölçüm noktasını Karpets (IBA) ile ayni anda geçti! Bakalım sonuna kadar devam ettirebilecek mi gidişatını yoksa bu yavaşlamaya başladığına mı işaret? Levi Leipheimer de (GST) çıktı bu arada.

Francisco Mancebo (IBA) da çıktı, artık ilk 5’e geldik sayılır.

Ve Jan Ullrich (TMO) yola çıkıyor! Bu arada Popovych (DSC) 17.km’deki ölçüm noktasından 40 saniye fark ile 5. olarak geçti.

Rasmussen de (RAB) çıkıyor! Bir kere daha tekrar edelim, Ullrich ile Rasmussen arasında 133 saniye fark var.

40,2.km’deki ölçüm noktasından Sastre (CSC) Karpets’in (IBA) 26 saniye önünde birinci olarak geçti. Bu farkı koruyabilirse sıralamada birinciliğe çıkabilir, kısa süreli de olsa.

Ivan Basso şu anda çıkış alıyor, etabın ortalarında Bobby Julich (CSC) 35.km’deki ölçüm noktasında Sastre’nin 46 saniye önünde, yani Sastre’nin olası birinciliği fazla sürmeyecek.

Ve Armstrong ile son bisikletçi de yola çıktı!! Hemen hatırlatalım, Armstrong’un şu anda bindiği bisiklet hakkında anasayfamızda detaylı bir yazı var!

Pereiro Sio (PHO) 17.km’den Julich’in 32 saniye gerisinde 4. sırada geçiyor. Aynı esnada George Hincapie (DSC) 35.km’de Julich’in 27 saniye gerisinde ikinci.

17.km’de Floyd Landis (PHO) Julich’in (CSC) sadece 5 saniye arkasında ikinci sırada, çok hızlı gidiyor!

128 bisikletçi etabı bitirmiş durumda, ilk 5’ten henüz kimse 17.km’ye ulaşmadı, en arkada Armstrong geliyor.

Ve iki en iyi zaman bir anda: 17.km’deki ölçüm noktasından Alexander Vinokourov (TMO) Bobby Julich’in (CSC) 12 saniye önünde geçti ve ilk sırada. 49,7.km’deki ölçüm noktasından ise Carlos Sastre (CSC) Karpets’in (IBA) 29 saniye önünde geçiyor. Anlaşılan önümüzdeki dakikalarda birincilik sürekli olarak değişecek!

Tabii Sastre’nin derecesi çok kısa süreli olacak, şu anda Bobby Julich 40,2.km’deki ölçüm noktasında Sastre’den 45 saniye daha hızlı!

17.km’de Cadel Evans da (DVL) Vinokourov’un 11 saniye arkasında ikinciliğe oturdu.

Hincapie (DSC) 40,2.km’deki istasyondan geçti, Julich’in 38 saniye arkasında, Sastre’nin 7 saniye önünde ikinci.

Beklendiği üzere Julich (CSC) 49,7.km’de Sastre (CSC) ile arasındaki farkı 53 saniyeye çıkardı. Bu arada 35.km’deki istasyondan Popovych (DSC) geçiyor, 1 dakika 4 saniye farkla 6. sırada.

Ve Ullrich 17.km’de birinci!!. Takım arkadaşı Vinokourov’un 12 saniye önünde gidiyor şu anda! Bakalım Rasmussen nasıl bir zamanla geçecek aynı noktadan!

Hincapie de (DSC) 49,7.km’den geçiyor, Julich’in 47saniye arkasında. Sastre bu arada son km’lerde bayağı zaman kaybetti, bitişte Karpets’i (IBA) yakalayamıyor, 5 saniye arkasından ikinci.

İnanılmaz birşey, Basso Ullrich’ten hızlı gidiyor. 17.km’deki istasyona Ivan Basso (CSC) Jan Ullrich’ten (TMO) 17 saniye daha çabuk ulaştı!!

Önde Bobby Julich (CSC) birinciliğe oturdu. Karpets’in (IBA) 1,5 dakikadan fazla önünde. Popovych (DSC) 40,2.km’deki istasyondan 5. olarak geçiyor.

Hincapie (DSC) etabı bitirdi, Julich’in 53 saniye arkasında ikinci sırada. Bu arada Armstrong da 17.km’yi geçiyor, Basso’nun 7 saniye arkasında, yani Armstrong da Ullrich’ten hızlı gidiyor!!

Bu arada bu isimlerle uğraşırken Rasmussen’i (RAB) ihmal ettik. Rasmussen ilk 17 km’de Ullrich’e 1:58 kaybetti. Toplam farkın 2:13 olduğu düşünülürse Ullrich karşısında hiç şansı yok demek bu. Yani Ullrich podyuma çıkmayı başarmış durumda diyebiliriz. Ama Armstrong ve Basso’nun hızları gerçekten çok etkileyici!

Bu yıl iki etap kazanan Oscar Pereiro Sio (PHO) 40,2.km’deki istasyonu 5. sırada geçti. Vinokourov (TMO) 35.km’de Julich (TMO) ile aynı zamanda.

Rasmussen’in hiç şansı kalmamıştı ama bayağı da aksiliklerle boğuşuyor: 3-4 defa bisikletten inmek zorunda kaldı, anlaşılan teknik bir sorun var, çünkü takım teknisyeni de uğraşıyor. İkinci defa bisikleti değiştirmek zorunda kaldı.

Bu arada 17.km’deki durumu verelim: Basso – Armstrong (+07) – Ullrich (+17) – Vinokourov (+29) – Evans (+40)

Arada Vinokourov 40,2.km’deki istasyondan da şimdiye kadarki en iyi zamanla geçiyor: Julich’in 18 saniye önünde. Yalnız Basso-Armstrong-Ullrich üçlüsü büyük ihtimalle daha hızlı geçecekler.

Ullrich şimdi 35.km’de Julich’ten 41 saniye daha hızlı geçti. Bakalım Basso ve Armstrong ile arasındaki farkta ne gibi değişiklikler olmuş?

Ve Basso Ullrich’e karşı zaman kaybediyor! 35.km’de Basso Ullrich’in 34 saniye gerisine düşmüş durumda, hızlı başladı ama devamı gelmedi. Bakalım Armstrong ne yapacak?

Vinokourov 49,7.km’den Julich’ten (CSC) 17 saniye daha hızlı geçiyor. Rasmussen ise hâlâ 35.km’ye ulaşabilmiş değil!

Armstrong hâlâ en hızlı giden bisikletçi!!. 35.km’de Ullrich’ten 19 saniye daha hızlı. Ullrich aynı anda 40,2.km’de birinci olarak geçti ama Armstrong bu tempoyu koruyabilirse bu etabı alabilir.

Rasmussen ise 35.km geçilirken Ullrich’in 5 dakikadan fazla gerisinde kalmış durumda!!

Vinokourov bu arada etabı bitirdi ve şimdilik birinci sırada ama tabii birazdan arkaya kayacak.

Basso şimdi 40,2.km’den geçiyor, Ullrich’in 29 saniye gerisinde. Aradaki tırmanma bölümünde fark azaldı ama Ullrich’i geçemeyecek bu etapta Basso.

Armstrong 40,2.km’deki istasyona da en kısa sürede ulasan bisikletçi, inanılmaz bir şekilde Ullrich’in 32 saniye önünde! Kariyerinin son Fransa Turu’nda nihayet bir etap birinciliğine gidiyor Armstrong!

Ullrich bu arada 49,7.km’de Vinokourov’dan 46 saniye daha hızlı! Rasmussen de aynı anda 40,2.km’deki istasyondan geçti. Ullrich ile arasındaki fark neredeyse 6 dakikaya çıkmış durumda. Bu durumda Francisco Mancebo da (IBA) genel sıralamada Rasmussen’in önüne geçiyor.

Ve Ullrich etabı bitirdi, birinci, ama kazanan Armstrong olacak.

Basso 49,2.km’deki istasyondan geçiyor, Ullrich’ten 1 dakika 15 saniye daha yavaş.

Armstrong da Basso’nun peşinden geçiyor son istasyondan. Ullrich’ten 35 saniye daha hızlı!

Basso da etabı bitiriyor, 4. sırada, Ullrich’in 1 dakika 31 saniye gerisinde! İki kişi kaldı, Armstrong ve Rasmussen. Armstrong etabı kazanacak, Rasmussen’in başına gelenler de pişmiş tavuğun başına gelmeyeceği için bayağı geride kaldı. 49,7.km’deki noktadan Armstrong’un 7 dakika 18 saniye gerisinden geçebildi.

Ve Armstrong 20. etabın galibi! 55,5km’lik etabı Ullrich’ten 23 saniye daha hızlı bitiriyor!

Rasmussen de Armstrong’un 7 dakika 47 saniye gerisinden 77. olarak bitiriyor etabı. Buna göre yarın çok büyük sürprizler olmazsa Jan Ullrich (TMO) podyumda.

20. Etap Sonucu
1 001 ARMSTRONG Lance USA DSC 01:11:46:030
2 011 ULLRICH Jan GER TMO 01:12:09:090 23"
3 019 VINOKOUROV Alexandre KAZ TMO 01:13:02:560 01' 17"
4 023 JULICH Bobby USA CSC 01:13:19:130 01' 33"
5 021 BASSO Ivan ITA CSC 01:13:40:330 01' 54"
6 066 LANDIS Floyd USA PHO 01:13:48:200 02' 02"
7 044 EVANS Cadel AUS DVL 01:13:52:020 02' 06"
8 004 HINCAPIE George USA DSC 01:14:11:930 02' 26"
9 031 MANCEBO Francisco ESP IBA 01:14:37:310 02' 51"
10 037 KARPETS Vladimir RUS IBA 01:14:51:670 03' 06"

19. Etap
18. Etap
17. Etap
16. Etap
15. Etap
14. Etap
13. Etap
12. Etap
11. Etap
10. Etap
9. Etap
8. Etap
7. Etap
6. Etap
5. Etap
4. Etap
3. Etap
2. Etap
1. Etap

MTBTR notu: Fransa Turu'nu, sonuçları, gelişmeleri, hiçbir yerde bulamayacağınız bilgi ve yorumları günü gününe MTBTR Forum'da 92. FRANSA TURU etaplar, yorumlar, bilgiler başlığı altında takip edebilir, aktif olarak sohbete iştirak edebilirsiniz.

Bütün bisikletçileri ve sınıflandırmaları kapsayan sıralama da 92. FRANSA TURU SIRALAMALAR başlığı altında her etap sonrasında güncelleniyor.

 

  Bu haber 2958 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015