Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Yeni Amortisör Modelleri

Yeni Amortisör Modelleri

Magura 2007

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 9.3.2006

Ülkemizde frenlerinin ötesinde pek kullanılmasa da aslında Magura markasının süspansiyon ürünleri de son derece kaliteli ürünler. Bilhassa isçilik kalitesi açısından göz dolduran Magura süspansiyonlarının geçmişi Rond markasına gidiyor. Magura tarafından 90’lı yılların sonlarında satın alındıktan sonra bir süre Magura-Rond adı altında çıkan, daha sonra sadece Magura olan süspansiyon serisinin 2007 ürünlerini Magura geçtiğimiz günlerde tanıttı. İsimlerini geleneksel olarak İskandinav tanrılarından alan parçalara beraber bakalım. Yeni modellerin teknolojilerini açıklarken haliyle MTBTR’deki yazılardan bağlantılar vereceğiz, hangi teknoloji ne işe yarar, nasıl çalışır, bu konuda yazılarda etraflıca anlatmıştık:

Wotan

Wotan modeli bir taraftan Rock Shox Pike, diğer taraftan Fox’un son derece başarılı bulunan 36 modeli (150mm mesafe) hedef alınarak yapılmış. 160mm süspansiyon mesafesine sahip model aynı Fox gibi 36mm’lik iç boru çapına sahip, Rock Shox Maxle 20mm’lik sokma mil uyumlu, hava ile çalışan bir model ve yaklaşık 2,2kg ağırlığı ile bu seviye için çok hafif.

Wotan
       Wotan

Amortisörün ilk göze çarpan özelliği DAD – Double Arch Design / Çift Köprü Tasarımı ile fazladan esnemezlik sağlanması. Bu sistem daha önce Magura’nın çok kısa bir süreliğine piyasaya sürülen ama teknik aksaklıklar nedeniyle hemen üretimi durdurulan Thor modelinde kullanılmıştı. Bu kısa ömürlü amortisör ilk çıktığında bunu 2003 Eurobike haberleri kapsamında duyurmuştuk.

Dönelim Wotan’a. Bu modelin bu kadar hafif olmasındaki önemli etkenlerden biri amortisörün dış borularının magnezyum alaşımından olması.

Teferruatı Değişken Mesâfeli Amortisörler yazımızda anlattığımız Flight Control uzaktan kumanda sistemine de sahip amortisör. Bu sistem sayesinde süspansiyon mesâfesi 40mm düşürülüyor, amortisör işlevselliğinden bir kayıp vermeden 120mm’lik bir hâle geliyor. Bu durumun bisikletin geometrisine etkisi de yukarıda bağlantısını verdiğimiz yazıda canlandırmalar ile etraflıca anlatılıyor.

Wotan Maxle
       Wotan Maxle

Bunun dışında amortisörün bir tarafında Magura’nın platform teknolojisi olan Albert Select ayarı bulunuyor. „Albert kim yahu?“ diye soracak olanları Yarış Amortisörleri Teknolojileri ve Süspansiyonda 2005 Teknolojileri yazılarımıza yönlendirelim. Resimdeki altın renkli düğme ile platformun seviyesi ayarlanıyor, mavi renkli ile platform devreye sokuluyor.

Wotan DAD / Düğmeler
       Wotan DAD / Düğmeler

Laurin

Laurin bayağı geniş bir kitleye hitap edecek. 85, 100 ve 120mm süspansiyon mesâfesi ile üretilecek olan model havalı, Albert Plus sistemine sahip, gidondan kumanda seçeneği var.

Laurin
       Laurin

Amortisör sıradan mandallı sisteme uyumlu ve Magura modellerinden alışık olduğumuz üstün bir işçilik örneği ile Disk Fren Soruları yazımızda belirttiğimiz disk fren alıcılarını törpüleme işlemine gerek bırakmayacak, pasa karşı dayanıklı disk fren ve tekerlek mili alıcılarına sahip; ağırlığı yaklaşık 1,72kg.

Laurin alıcılar
       Laurin alıcılar

Laurin modelinde de DAD teknolojisi kullanılmış. Aynı şekilde ağırlığın bu modelde de nispeten düşük olmasının nedeni dış boruların magnezyum alaşımlı olmaları. İç boruların çapı 32mm. Bu amortisörün son zamanlarda çok tutulan Rock Shox Reba modelleri hedef alınarak tasarlandığını tahmin etmek güç değil.

Her iki model de bu yazdan itibaren satışa sunulacaklar.

Kaynak: Magura / SingleTrack World

 

  Bu haber 5094 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015