Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
Belgrad Ormanı'ndaki Çevre Kirliliği

Belgrad Ormanı'ndaki Çevre Kirliliği

Ormanımızı Temiz Tutalım!

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 19.7.2006
Geçtiğimiz dönemlerde MTBTR olarak Belgrad Ormanı ile ilgili bir takım uyarılar, bisiklete binerken karşılaştığımız, ormanda olmasını hazmedemediğiz moloz dökümü, yolların araç geçişine daha müsait hale getirmesi gibi ormanı tahrip edebilecek gelişmelere karşı çıkmış ve buradan sizlere duyurmuştuk.

Şimdiki tehlike biraz daha farklı! Ormanı paylaştığımız bazı bilinçsiz insanların açtığı çevre kirliği söz konusu.

Bir grup ormanı kullanan sporcu bu kirliğe dur demek için örgütleniyor. Sözü daha fazla uzatmadan İOG ‘den arkadaşım Hikmet’e bırakıyorum.

Merhaba Arkadaşlar; Büyük bir çoğunluğu ilgilendirdiği için ve yeni oluşturulan konsorsiyum ile ilgili bilgilendirme amacı ile bu mesaj sizlere ulaşmaktadır. Belgrad Ormanlarında spor yapan bir çok arkadaşımız bulunmakta. Yoğun ve periyodik olarak kullandığımız antrenman, yarışma alanlarımızın ortak kullanım sakinleri havaların iyi olduğu günlerde hali ile piknikçiler. Konu aslında antrenman yaptığımız alanlarda bulunan çöpler ve bunların tam olarak toplanmaması. Hali ile beraberinde getirdiği sağlıksız ortam. Sporcu grubu olarak bunları nasıl yok edebiliriz - kısıtlayabiliriz düşüncesi ile başta DAG ve 8:30K grubu ile Maratoncular grubu toplanıp ön çalışmalar yaptı. Arkasından İOG olarak bizlerde bu gruba katıldık ve yapılan düzenli toplantılar sonucunda az laf ama çok iş üretim mantığını kullanarak neler yapabiliriz ile ilgili kısa eylem planları çıkarttık. Son toplantı da resmi kanallara İstanbul Valisi Muammer GÜLER' e ve Orman ve Çevre Bakanı Osman PEPE' ye ulaşabilme ve destek alabilme imkanlarının doğduğunu görünce biz bu çöp işine kalıcı çözümler bulabiliriz dedik. Yanımızda bu konuya duyarlı ve bizlerle Belgrad ormanlarını paylaşan arkadaşlarımızı da yanımıza alalım dedik. Sonuçta ne kadar büyük ve etkili sivil toplum örgütü olursak gücümüz o kadar büyük olur ve destekleyenler daha ciddi yaklaşır dedik ve bu duyuruyu sizlere yapmaya karar verdik.

Sizlerden beklentimiz nelerdir?

Aşağıdaki eylem planlarını gerçekleştirmek amacı ile çalışma grupları, aktivite grupları oluşturuldu. Bireysel veya grup olarak hangi konularda görevli olmak istersiniz? Kalabalık olmamak kaydı ile toplantılara katılmanızı ve düşüncelerinizi paylaşmanızı, alternatif önerilerle gelmenizi diliyoruz. Ayrıca haberleşme grubuna üye olmak istiyorsanız özellikle hangi çalışma grubunda olmak istediğinizi ve aktif olarak ne tip iş gücünde yardımcı olacağınızı belirten kısa bir açıklama ile; OrmanimiziTemizTutalim- subscribe@yahoogroups.com adresine mesaj atarak haberleşme grubuna üye olmanızı bekliyoruz.

Az laf çok iş dedik ve neler planladık?

Kısa vadeli olarak: a. Belediyenin ve idarenin de desteği alınarak, ormana sefer düzenleyen İETT otobüslerinde ve/veya orman girişlerinde, öncelikle toplu taşıma araçlarına yönelik olarak çöp torbası, broşür dağıtılabilir, bilgilendirme yapılabilir, bilgilendirme yazıları asılabilir. b. Stand kurulabilir. Orman içi kirlenme öncesi ve sonrası resimler çekilerek sergilenebilir. c. Medya duyurusu yapılabilir d. Ziyaretçiler ve piknikçilerle beraber çöp toplama 'etkinlikleri' düzenlenebilir. Bu etkinliklerin amacı, görevi çöp toplamak olup da bunu yerine getirmeyen kişilerin işlerini onların yerine yapmak değildir. Sadece piknikçilere 'kendi çöplerini toplamak, bulundukları alanı temiz bırakmak, çöpleri çöp kutularına atmak, mümkünse şehre geri götürerek orada bertaraf etmek' vb. konularda ön ayak olmaktır. e. Ormanın tek elden yönetilmesi vb. konularda imza kampanyası. f. Çocuklarla çöp toplama, çevre bilincini geliştirme amaçlı , 'Çöp toplayalım' dan ziyade çöp atmayalım konusunda çalışma. g. Ormanda çevre bilincini aşılamak amaçlı tiyatro, gösteri, pandomim, vb aktiviteler gerçekleştirmek

Uzun vadeli ve kalıcı çözümler için: a. Yetişecek yeni nesle çöpleri çevreye atmamaları ve çöp üretimini azaltıcı yöntemleri öğreterek ileride temiz bir toplum oluşması için ön ayak olmak. Bunun için çöp üretimin azaltılması ve toplanılması, ayrıştırılması, vb konularda eğitimlerin düzenli verilmesi için eğitim planlarına dahil edilmesini sağlamak. Okul aile birlikleri ile beraber okullarda sempozyumların yapılması.

Çevre ve Orman Müdürlüğü web sitesi

Çevre Eğitim Projesi

Kanunlar, Yönetmelikler ve Genelgeler

 

  Bu haber 3987 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015