Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Mart . 2021  
Mavic, Marzocchi, DT Swiss

Mavic, Marzocchi, DT Swiss

2007 - Varan 2

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 28.7.2006

Fransa Turu nedeniyle ara vermek zorunda kaldığımız 2007 dağ bisikleti yeniliklerine devam ediyoruz. Arada Floyd Landis’in dopingli çıkması (gerçi daha B örneğinden çıkacak sonucu bekliyoruz) tekrar bir kesintiye uğrattı haber zincirini. Neyse, bu sefer ki yazının konusu Mavic, Marzocchi ve DT Swiss.

Mavic 2007

Mavic'in 2007 yılındaki herhalde en önemli yeniliği şimdiye kadar üç sınıfa (XC Racing, Cross Mountain, Extreme MTB) ayırdığı dağ bisikleti ürünlerini artık dört sınıfa ayırması. Cross Mountain sınıfı Cross Mountain ve Enduro FR olarak ikiye bölündü. Mavic'e göre yeni Cross Mountain sınıfı uzun süreli turları içeriyor, Enduro FR ise inişe ağırlık veren sınıf. Artık bu amip gibi bölünerek artan sınıflardan da gına geldi desek yeridir.

Her halükârda ürün cephesinde bayağı güzel yenilikler var. Arazi sürüşü (XC) jantlarında değişen bir şey yok, XC717 ve XC717 disk aynı kalıyor, XM321 modelinin yeni ismi EN321 ve yeni Enduro FR kategorisine sokulmuş. Cross Mountain sınıfında XM719 kodlu yeni bir model var, orta-yüksek sınıf sağlam bir arazi sürüşü jantı, 460g ağırlığında, bildiğimiz XM719'un diskli modeli. Tepe inişi için olan modellerde de teknik değişiklik yok. Sadece görünümde, grafik işlemede bir takım yeniliklere gidilmiş.

Yalnız asıl yenilikler tekerlek setlerinde gerçekleşiyor, 2007 modelleri arasında 9 tane yeni ve/veya yenilenmiş set var. Modellere geçmeden önce belki bir iki teknolojik yeniliğe değinmekte fayda var. Mavic 2007 modellerinde „Isopulse“ adını verdiği bir teknoloji kullanmış. Bu sistemde arka tekerlekte çekiş sistemi tarafındaki teller radyal örülüler. Ayrıca „FTSL“ teknolojisi (göbek içinde çelik ekler) çekiş sisteminden kaynaklanan torkun büyük kısmını fren tarafına aktarıyor.

       

Arazi sürüşü sahasında Crossmax SL Disc, SLR ve SLR Disc olmak üzere üç modelle geliyor. Disk göbekleri isteğe bağlı olarak hem 6 vidalı, hem de centerlock sistemine sahipler. Bütün modeller iç lastiksiz (UST) uyumlu.

Crossmax SL Disc %10 daha esnemez ve 150g hafiflemiş, 1520g simdi. 24 tane yassı teli var gene, göbekler alüminyum ve titanyum miller ve gövdelere sahipler, göbek bileziği de esnemezliği arttırmak için büyütülmüş. Yatakların arasındaki mesâfe açılmış (gene esnemezlik için). Arka tekerlekte çekiş tarafı yeni geliştirilen Isopulse sistemi ile radyal örülmüş.

Crossmax SL Disc
       Crossmax SL Disc

Crossmax SLR en tepedeki model. V-fren için olanı seramik kaplama fren yüzeylerine sahip, bir set 1410g ağırlığında ve önde 18 radyal örülü tel, arkada da çekiş sistemi tarafında Isopulse ile radyal örülmüş 20 telden oluşuyor. Ön göbekte karbon kullanılmış. SLR Disc modeli disk frenden kaynaklanan tork nedeniyle önde ve arkada 24'er telle örülmüş, ağırlığı 1520g.

Crossmax SLR
       Crossmax SLR

Cross Mountain sınıfında giriş modeli Crossride yeni bir disk fren modeline sahip olmuş, Crossride Disc. 24 telli, dış eni 25mm'lik jantlar bayağı geniş lastikleri mümkün kılıyor, rulman yataklı göbekler var gene. Setin ağırlığı 1920g, ki giriş modeli için hiç fena değil.

CrosS
       CrosS

Crossland serisi yok artık, onun yerine Crosstrail serisi geliyor, iç lastiksiz uyumlu, V-fren ya da disk fren seçenekli. V-fren için olanları önde 18 arkada 20 telli ve 1700g, disk için olanlar önde ve arkada 24 telli ve 1815g.

Crosstrail
       Crosstrail

Crossmountain sınıfının üst bölümünde Crossmax ST modeli var. Bu model de V ve disk fren için üretilmiş, kezâ V-fren için önde 18 arkada 20 (1585g), disk fren için önde ve arkada 24 telli modeller (1660g), hepsi iç lastiksiz kullanıma hazır. Crossmountain sınıfındaki tekerleklerin hiç biri 10 ya da 20mm'lik sokma mil seçeneğine sahip değiller.

Crossmax ST V-fren
       Crossmax ST V-fren

Crossmax ST Disc
       Crossmax ST Disc

Enduro FR sınıfındaki yeni set Crossmax SX. 26mm dış ene sahip, iç lastiksiz kullanıma hazır, elbette V-fren modeli yok ve sadece 6 vidalı disk alımı var. Önde ve arkada 24'er telli, set 1920g ağırlığında, ki çok iyi bir değer. Dolayısıyla şimdiye kadar Crossmax’ı çok ince bulup da Deemax’ı çok kalın ve ağır bulanlar için ideal çözüm. Aşağıda DT Swiss’in ürününe de bakınca 2007’de “hafif enduro/FR” tekerlek setlerinin ürün yelpazelerine damga vuracağını söyleyebiliriz. Anlaşılan arazi sürüşünde hafifliğin sınırlarına gelindiği için artık yukarıdan hafifletilmeye başlandı ürünler.

MP3 sigorta diye bir de yeni düzenleme var Mavic’te, Türkiye’ye gelen ürünlerde de geçerli olması gerek. MP3 “Mavic Product Protection Plan” demek, bütün tekerlek setleri %10 fiyat artımı ile her türlü hasar (kaza sonucu olanlar dahil) ücretsiz olarak tamir ediliyor. Bu sigorta 2 yıl süreli ve bisiklet üzerinde gelen tekerlek setlerini de kapsıyor.

Marzocchi

Amortisör dünyasında da yenilikler var. Marzocchi’nin üst modelleri yeni ATA tekniği ile donatılmışlar, ATA „Air Travel Adjust“ demek ve Marzocchi’nin havalı amortisörlerindeki (havalıdan derken elbette fiyakalı değil, hava ile çalışan amortisörleri kastediyoruz) süspansiyon mesâfesinin değiştirilmesini sağlıyor.

Marzocchi „sağlamlık“ konusundaki güvenilirliğini zamanında tepe inişi sahası ilk oluşurken çıkardığı Z1 serisine borçlu. Dolayısıyla şimdi „Z1 10 years anniversary edition“ çıkartıyorlar bir tane, çelik yaylı, 150mm süspansiyon mesâfeli, ETA ile donatılmış.

Marzocchi Z1 10th Anniversary Edition
       Marzocchi Z1 10th Anniversary Edition

Fakat asıl ilgi çekici yenilikler arazi sürüşü sahasında, burada Marzocchi yeni teknolojiler getirip ağırlık tasarrufuna gitmiş. Yeni Corsa SL Worldcup ve XC 700 SL modelleri 1500g’in biraz üstündeler. Marzocchi de iç boruları esnemezlik için kalınlaştırarak 32mm’ye çıkarmış.

Marzocchi XC 700 SL
       Marzocchi XC 700 SL

Marzocchi Corsa Worldcup
       Marzocchi Corsa Worldcup

Corsa 80 ve 100mm’lik modellere sahip, ayrıca gidondan ayarlanabilen TST teknolojisi var (TST nedir diyenlere sayfanın altındaki bağlantıları hatırlatalım). XC SL modelinde ATA sayesinde süspansiyon mesâfesi 90-130mm arasında değiştiriliyor. Dolayısıyla bu amortisör sadece yarışçılar için değil, gezi bisikletçileri için de ilgi çekici olabilir.

ATA teknolojisi XC 700 SL yanında enduro modeli All Mountain SL1 (120-160mm değişim, 2150g) ve serbest sürüş modeli 66 SL 1’de de (140-180mm arası değişim, 2170g) kullanılmış.

Marzocchi All Mountain SL1
       Marzocchi All Mountain SL1

Marzocchi 66SL1
       Marzocchi 66SL1

Ayrıca arka süspansiyon için Roco R Air havalı amortisör çıkarmış Marzocchi. Bilerek ve isteyerek basit tutulmuş Roco Air’in montaj mesâfesi 165-200mm arasında değişen modelleri var.

Marzocchi bunun yanında ayni Rock Shox’un Maxle teknolojisine benzer bir teknoloji geliştirmiş, yalnız göbeği iki taraftan sıkıştırıyor Marzocchi modeli.

DT Swiss

2007 hakkında DT Swiss şimdiye kadar iki yeni ürün gösterdi. Bunlardan birincisi SSD190 arka amortisörün karbon gövdeli modeli. Karbon gövde sayesinde parça 50g daha hafiflemiş ve 150g’a düşmüş.

DT’nin en ilgi çekici ürünlerinden biri „EX 1750 N’duro“ ismini taşıyan tekerlek seti. Enduro isminin hakları korunduğu için N’Duro denmiş. Adından da anlaşılacağı gibi 1750g ağırlığında. Göbekler DT’nin 240s modellerine tekâbül ediyorlar, jantlar ise EX5.1d modellerine. İç genişliği 21mm, 20mm’lik sokma mile olanak tanıyan ve enduro sınıfına uygun daha hafif bir jant bulmak herhalde imkânsız gibi bir şey.

Kaynak: Singletrack, BIKE, Mountainbike

 

  Bu haber 5915 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015