Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Yeni Karbon Modeller

Yeni Karbon Modeller

Cannondale 2007

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 3.8.2006

Son yılların en aktif markalarından biri Cannondale. 2007 modelleri söz konusu olduğunda da Cannondale markasında birkaç tane son derece çarpıcı yenilik görüyoruz. Özellikle „kaçmakta olan karbon treni“ne Cannondale şahâne bir atlayış yapıyor. Etraflıca yeni modellere bakalım. Her modelin resminin altında büyük olarak kadro üzerinde yapılmış yenilikleri gösteren bir de teferruatlı çizim bulunuyor.

Rush Carbon SL

Son yıllarda en fazla yayılan sınıflardan biri olan maraton yarışları için tasarlanmış sınıfta Cannondale’in bisikleti Rush. Cannondale nispeten yeni bu serisine 2007’de bir de karbon model ekliyor. Rush Carbon SL önde ve arkada 110mm süspansiyon mesâfesine sahip, 69° alın açısı var. Kadronun yekpâre karbondan olması sayesinde alüminyum muâdiline göre 300g ağırlık tasarrufu sağlanmış. Alt borunun çapında genişletilmeye gidilmiş. Cannondale’in gerek esnemezlik gerekse hafiflik sağlamak için uyguladığı en çarpıcı yeniliklerinden biri gidon boğazı ile Lefty amortisörün şaft borusunu tek parça halinde üretmek. En üst Team modelinde yekpâre „hollowgram“ aynakollar, Lefty Speed Carbon SL ve SRAM X.0 donanımı var, toplam 4 model olacak. En güzel özelliklerden biri kadrolar ömür boyu garantili ve bisikletçiler için ağırlık sınırı yok.

Rush Carbon
       Rush Carbon

Rush Carbon Detaylar
       Rush Carbon Detaylar

Perp

“Gravity” sınıfında Gemini ve Judge serileri arasına Perp geliyor. Arka süspansiyon mesâfesi 180-200mm arasında ayarlanıyor ve Judge modelinde olduğu gibi üç kademeli ayara (yumuşak, verimli pedal çevrimi için sekmeyi önleyen ve yüksekten atlamalar için) sahip. Kadronun arka kısmı Judge ile aynı, 12mm sokma mil kullanılmış. Alın borusu 1.5 inç boyutunda, iki ayrı model olacak.

Perp
       Perp

Perp Detay
       Perp Detay

Prophet

Perp serisini fazla, Rush serisini yeteri kadar aktif bulmayanlar için yeni Prophet serisi var, ki bu da “enduro” sınıfına tekâbül ediyor. Prophet MX sınıfı artık üç modele sahip ve Fox ile Rock Shox süspansiyonları ile donatılmış. Ayarlanabilir iki geometri konumuna sahip Prophet MX serisinde arkada 140mm süspansiyon mesâfesi var. Prophet sınıfının alt serisi SL modelleri önde ve arkada 120mm’ye sahipler.

Prophet MX
       Prophet MX

Prophet SL
       Prophet SL

Taurine Carbon SL

Cannondale’in 2007’deki en önemli yeniliklerinden biri Taurine. Taurine Cannondale’in ilk karbon sabit kadrolu bisikleti. Cannondale 1250g’lık kadronun alüminyum muâdilinden (Optimo serisi) %20 daha esnemez olduğunu belirtiyor, alın borusunda dahilî bir HeadShok çatal yatağı da önde esnemezliği olumlu etkiliyor. Üst ve alt boruların çapları oldukça geniş, alt boru aynı zamanda „PowerPyramid“ adı verilen bir şekilde tasarlanmış ve bu şekilde de esnemezlik arttırılmış.

Parantez açalım: PowerPyramid ne demek? Alt boruda bu teknolojiyi Cannondale ilk defa 1999’da çıkardığı CAAD5 serisi kadrolarda kullanmıştı. PowerPyramid tasarımında alt borunun orta mil yatağına yaklaştıkça çapı artıyor ama duvar kalınlığı azalıyor.

Dönelim bisiklete: Üst çeki boruları Scalpel’dekilere benziyorlar. Uçlarda yassılaşıp ortalara doğru genişliyorlar, bu şekilde yatay düzlemde yüksek esnemezlik, dikey düzlemde konfor sağlamak mümkün olmuş. Ayrıca 2.4“ boyutuna kadar lastik serbestliği var. Yekpâre aynakol seti ve SRAM ile Shimano’dan oluşan 4 modeli bulunacak Taurine serisinin. Aynı karbon Rush modelinde olduğu gibi kadrolar ömür boyu garantili ve kullanıcı için ağırlık sınırlaması yok.

Taurine
       Taurine

Taurine Detaylar
       Taurine Detaylar

Caffeine

“Taurine bana fazla“ diyenler için Caffeine yeni alüminyum (6061-T6) sabit kadrolu model. „Hydroforming“ ile üretilen kadro Optimo serisi kadrolara göre 60g daha hafiflemiş ve %15 esnemezlik kazanmış. Alt boruda PowerPyramid tasarımını Caffeine’de de görüyoruz. Ayrıca sadece disk için üretiliyor kadrolar.

Caffeine Detaylar
       Caffeine Detaylar

Kaynaklar: Cannondale, Singletrackworld, Bikemagic, Dirty Pages (Detay resimleri. Metin üstüne geldiği için logoları silindi).

 

  Bu haber 5287 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015