Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Eylül . 2020  
B Örneği A Örneği ile aynı

B Örneği A Örneği ile aynı

Landis Kesin Dopingli

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 5.8.2006

Fransa Turu’nu bu yıl kazanan Floyd Landis’in testosteron ile doping yaptığı kesinleşti gibi. Bugün (Cumartesi) Landis’in B örneğinin sonuçları geldi, Fransa Turu’nun laboratuarı diyebileceğimiz Paris yakınlarındaki Chatenay-Malabry’den gelen sonuçlara göre B örneğindeki sonuç beklendiği gibi A örneği ile ayni.

Phonak takımı sonuç açıklanır açıklanmaz Landis’i kovdu. Hukûkî işlemlerden sonra Landis’in Tur zaferinin elinden alınması da söz konusu. Ayrıca iki yıl yarışlardan, 4 yıl da en iyi takımların yarıştığı ProTour serisinden men edilebilir.

B örneğinin de doping göstermesine karşın Landis suçsuz olduğu konusunda ısrar ediyor ve kesinlikle testosteron dahil yasak maddeler almadığını, Tur’daki en güçlü bisikletçi olduğunu ve bu yüzden kazandığını söylüyor internet sayfasında.

İşin bisiklet sporu açısından önemli yanlarından biri eğer Landis’in derecesi elinden alınırsa tarihte ilk defa bir Fransa Turu birincisinin dopingden yakalanıp Tur birinciliğini kaybetmesi olması. Ayrıca birinciye verilen 450.000 Avro’luk ödülü de geri vermek zorunda kalacak. Yeni birinci Illes Baleares takımından Oscar Pereiro olacak.

Yeri gelmişken bir de Landis’in testosteron değeri konusuna değinelim: İnsanlarda testosteron takviyesi yapılıp yapılmadığı vücuttaki testosteron ile epitestosteron oranlarına bakılarak ölçülüyor. Normal bir insanda bu 1:1, yer yer nadir de olsa 2:1 olabiliyor. Profesyonel sporcuların normal değerlerle ölçülemeyeceğini düşünen WADA zâten doping sinirini 4:1 olarak koymuş, Landis’te ise bu değer 11:1 çıktı, ayrıca Landis’teki testosteronun sentetik olduğu, yani vücut tarafından üretilmediği de belirlendi.

Şimdi ne olacak? Landis’in B örneğinin sonucuna itiraz için 10 gün vakti var. Ondan sonra sonuç mahkemeye gidecek. Landis’in avukatı Howard Jacobs önde gelen doktor ve bilim adamlari ile Landis’in Tur’da yasa dışı maddeler kullanmadığını kanıtlayacaklarını belirtiyor.

Bu sabah UCI’nin Anti-Doping-Komisyonu’nun sonuçları açıklamasından sonra Amerikan Bisiklet Federasyonu Landis hakkında bir soruşturma başlatacak. Üç hafta içinde Amerikan Anti-Doping_Kurumu (USASDA) her iki tarafı da dinleyip (UCI ve Landis) bir karar verecek. Landis bu kararı Uluslararası Spor Mahkemesi’nde (CAS) temyize gidebilir. Dolayısıyla Landis’in avukatlarından Jose-Maria Buxeda bugün açıklanan kararın uzun bir sürecin başlangıcı olduğunu, en erken Aralık 2006-Ocak 2007 gibi nihâî bir sonuç beklediklerini söylüyor.

Olay böyle ama Landis’in suçsuzluğuna da inanan kalmadı gibi. Buxeda „Landis’in testinin neden pozitif sonuç verdiğini bulmak bize düşüyor“ diyor. Phonak basta dediğimiz gibi Landis’i sonucun açıklanmasının hemen ardından „dahilî ahlâk kurallarına uymadığı için“ takımdan attı. Fransa Turu yöneticisi Christian Prudhomme da AP haber ajansına „Landis bizim için artık 2006 Fransa Turu’nun birincisi değil“ açıklaması yaptı ancak nihâî şekilde Landis’in birinciliğinin elinden alınmasının UCI yetkisinde olduğunu belirtti.

UCI’nin avukatı Philippe Verbiest ise Landis’in mahkeme kararı ile kesin bir karar verilene, yani sucu ispat edilene kadar Fransa Turu birincisi sayılacağını söyledi.

 

  Bu haber 2999 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015