Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Ocak . 2021  
Yeni Enduro, Futureshock, Flow Control Brain

Yeni Enduro, Futureshock, Flow Control Brain

Specialized 2007

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 21.8.2006

Specialized hakkında en önemli yeniliği geçtiğimiz haftalarda verdiğimiz 2007 yenilikleri haberinde (bkz. aşağıdaki bağlantı) vermiştik, yeni Enduro modeli. Bu ve Specialized’ın diğer 2007 yenilikleri hakkında biraz daha bilgi verelim.

Enduro

Yeni Enduro –sıkı durun- 12 kilonun altında, 150mm süspansiyon mesâfesi sunan bir bisiklet. Bu iki özellik bir arada imkânsız gibi duruyor, fakat gerçek. Specialized bu yönde bir açıklama yapmasa da bu bisiklet ile hedef alınan en önemli marka Scott. Scott’un geçtiğimiz yıl çıkardığı Ransom serisi ile çektiği ilgiye cevap diyebiliriz Specialized’ın Enduro modeli için.

Enduro kadrolar
       Enduro kadrolar

Enduro’nun „tube-to-tube“ teknolojisi ile üretilmiş karbon kadrosu dikine duran süspansiyon öğesi dahil olarak sadece 2450g ağırlığında, alüminyum modelde 250g daha geliyor. Enduro serisinin S-Works ve Pro Carbon modellerinde karbon kadro var, daha alt modeller SL Pro, SL Expert ve SL Comp Specialized’ın bildik M5 alüminyum kadrosuna sahipler. Toplam ağırlığı 12kg altına indirmek için bâzı noktalara dikkat edilmiş tabii. Kadronun hafifliğinin yanında arka süspansiyon kaldıracı magnezyumdan, tekerlek setleri özellikle Specialized için tasarlanmış DT4.3 jantlarından oluşuyorlar, fren olarak Magura Marta SL kullanılmış, ilk defa Specialized Enduro için kullanım sahası doğrultusunda önde 203mm’lik disk ile. Ek olarak E-tipi ön attırıcıyı normalde orta mile bağlayan metal kısım bırakılmış, ön attırıcı için yeni bir ayak tasarlanmış. Arka süspansiyon sadece 250g ağırlığında, yani sadece kadro 2200g. Daha önceki haberimizde de belirttiğimiz gibi Specialized’ın kendi ürettiği amortisör-gidon boğazı birimi 2.2 kg ağırlığında. Bu ağırlık aslında 150mm’lik bir amortisör için çok şahâne sayılmasa da (daha hafif tek köprülü Manitou ve Rock Shox modelleri var) gayet iyi. Gidon boğazı elbette ergonomiyi belirleyen bir unsur, bu yüzden Specialized burada üç ayrı boy sunacak müşterilere. Ayrıca amortisör mesâfesi çıkışlarda bisikletin geometrisini değiştirmek için 40mm düşürülebiliyor.

Süspansiyon sistemi Specialized tarafından özel olarak tasarlanmış, AFR özelliğine sahip (bir kısaltma daha). AFR „Active Functional Response“ demek, „etkin işlevsel tepki“ diyebiliriz herhalde. Specialized’ın “Futureshock” adını verdiği ön amortisörde sol bacakta 150mm boyunca mümkün olduğunca doğrusal bir tepki sağlamayı amaçlayan (havalı süspansiyonların progresif özelliğini bertâraf etmek için yani, bu konuda Temel Amortisör Terimleri yazımızın bağlantısı sayfanın altında) büyük bir hava kartuşu var. Tepme kontrol mekanizması sağ bacakta yer alıyor ve “Spike valve” adı verilen bir ventil sistemi ile donatılmış. Arka amortisörde de bulunan “Spike valve” inişlerde sert ve hızlı darbelerde tepme kontrol mekanizmasının içinden akan ve normalde sabit olan yağ miktarını arttırarak amortisörün tepkisini anında gelen darbelere uyduruyor.

Bütün enduro modelleri
       Bütün enduro modelleri

Bisikletin bir zaafı çift köprülü amortisör sayesinde kısıtlanan gidon çevirme serbestliği. Tam düz konumdan itibaren sağa ve sola 50°’den fazla dönmüyor gidon, bu da haliyle dar dönüşlerde bir sorun demek.

Kadronun tasarımı konusunda belirtilecek bir iki nokta da kadronun aşağı doğru akan organik görüntüsünün sadece görsel nedenlere dayanmadığı. Ancak bu sayede bisikletin ağırlık merkezini istenen ölçüde yere yaklaştırmak, sele borusunu indirmeyi sağlamak ve kadronun orta kısmında bir şişe için yer açmak mümkün olmuş.

Bu arada şimdiye kadarki Enduro modeli SX olarak üretilmeye devam edecek ve tamamen serbest sürüş istikâmetinde donatılacak.

Bu kadar büyük yenilik olunca haliyle ürün yelpâzesinin diğer kısımlarına fazla bir şey kalmıyor. Yarışa yönelik Epic serisi ile tur serisi Stumpjumper modellerinde ufak tefek değişikliklerin dışında yeni bir şey yok. Kadroda biraz oynamalar var. En büyük değişiklik „Brain“ arka süspansiyonda. O taraflara da bir göz atalım:

Yeni Brain

Brain süspansiyon öğesindeki yenilikleri anlamak için önce şimdiye kadarki Brain teknolojisini tekrar hatırlamak gerek. Fox tarafından üretilen şimdiye kadarki Brain modeli aşağıdan darbe gelinceye kadar sistemi kapalı tutan bir ventil içeriyordu (Blow-Off-Ventil). Süspansiyon öğesi çalışmaya başladıktan sonra yağ akımı anında tekrar kesilmesin diye ikinci bir ventil yağ akımını açık tutuyor, böylece darbenin geldiği engel geçilene kadar amortisör çalışıyor, ancak ondan sonra Blow-Off ventili yay ile iterek amortisörün yağ akımını kesiyor, yani tekrar kapıyordu. Uzun lafın kısası amortisörün tepme kontrolü ventil aracılığı ile sağlanıyordu.

Yeni Brain serisini Specialized Fox’tan ayrılmış, kendi üretiyor. Bu serinin ismi “Flow Control Brain”. Çünkü artık tepme kontrolü yay-ventil sistemi ile değil, yağ akımının basıncı ile gerçekleşecek. Bunun artısı gecen yılki modellerde Brain sisteminin açılıp kapanmasının hissedilmesinin bu yılki modellerde olmaması. Yani tam olarak amortisörün ne zaman çalışıp ne zaman çalışmadığı artık duyulmuyor.

Flow Control Brain teknolojisi ile en son Specialized’ın sporcuları Christoph Sauser, ki millî takımımızın gittiği Alpago’da da birinci oldu, ve Liam Killeen bu sezon şimdiden bayağı başarılılar. Sauser –ne kadarı reklam, herkes kendi karar versin- başarısında sürekli Flow Control Brain’in payı olduğunu vurgulayıp duruyor. Tabii Sauser’in Epic’inin bayağı üst sınıf donanımlı olduğunu söylemenin gereği yok, yarıştığı Epic 9kg, antrenman bisikleti olarak kullandığı 9kg’ın altında.

Stumpjumper FSR

Karbon kadrosu 2006’da çıktığında, (bkz. aşağıdaki yazı bağlantısı) bayağı ilgi çekmişti Stumpjumper’ın. 2007 modelde arkada süspansiyon mesâfesi 120mm (2006’da 130mm’ydı), önde yeni Fox Talas amortisörü 140mm’ye sahip. Fox Talas yeni, çünkü Pro-Tune teknolojisine sahip, bu sayede ön amortisör arka süspansiyon ile tam uyum içinde çalışıyor ve önde de arkada olduğu gibi amortisörün ne zaman çalışıp ne zaman kendini kitledigi hissedilmiyor.

Stumpjumer FSR kadro
       Stumpjumer FSR kadro

Stumpjumper FSR
       Stumpjumper FSR

Epic

Tamamen arazi sürüşü yarışlarına yönelik bir çift süspansiyonlu bisiklet Epic. 2007 modelinde de en önemli yenilik yeni Brain teknolojisi, önde ve arkada 100mm süspansiyon mesâfesi var. Üst modelde tamamen 2007 XTR kullanılmış.

Epic karbon kadro
       Epic karbon kadro

Epic
       Epic

Demo serisi

İniş ve serbest sürüş sınıfı bisikletlerin yer aldığı Demo serisinin ilk resimleri internete düştüğünde size bunları göstermiştik (bir kere daha bkz. aşağıda bağlantı). Serbest sürüş türü bisiklet isteyenler için şimdi Rock Shox’un gidon serbestliğini arttıran tek köprülü, 185mm’lik ve 1,5 inç şaft ölçüsünde Totem modeline sahip Demo 7 var. Havada akrobasi hareketlerine imkân tanımak için bisikletin çeki boruları oldukça kısa tutulmuş, 422mm, ayrıca geometri de hafif dikleştirilmiş.

Demo kadro
       Demo kadro

İniş için olan Demo modeli Demo 8. Bu modelde geometri daha yatık, tekerlek mesâfesi daha uzun ve arkada 213mm’lik süspansiyon mesâfesi var. Her iki modelde de Specialized yarımşar kilo tasarrufa gitmeyi başarabilmiş.

Demo modelleri
       Demo modelleri

 

  Bu haber 7913 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015