Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
Genel Özet, Yeni Albümler

Genel Özet, Yeni Albümler

EUROBIKE'ın Ardından

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 12.9.2006
Eurobike fuarının sonundan yaklaşık 10 gün sonra bütün fuar izlenimlerini kapsayan yazılarımızı bitirmeyi başardık. Eurobike’tan sizlere sıcağı sıcağına 500’ün üzerinde fotoğraf göndermiştik, haliyle o hengâmede bu fotoğrafların açıklamaları eksik kalmıştı. MTBTR olarak Eurobike hakkında en geniş fotoğraf arşivine yer veren kuruluş olmanın dışında aynı zamanda bu beş Eurobike yazımız ile Eurobike konusunda en geniş metinlere de sahip olan kuruluş olduk.

Laf dağılmadan bir noktaya değinelim, fuar kapsamında çektiğimiz fotoğrafları bölümlere göre toparlayıp yeni albümlere koyduk, bunlarla birlikte makâlelerin bağlantılarını da verelim.

ALBÜMLER

Bisiklet ve kadrolar

Amortisörler

Çekiş sistemi

Frenler

Kadro donanımı, giyim, kask, gözlük

Tekerlek setleri

MAKÂLELER

Bisiklet ve kadrolar

Amortisörler

Çekiş sistemi, frenler, tekerlek setleri

Özel bisikletler

Kadro donanımı, giyim, kask, gözlük

Yazıları yazmaya başlayınca fark ettik ki öyle iki kelimede halledilecek yazılar değil. Bir-iki yerli ve pek çok yabancı sayfanın yaptığı gibi en yeni ve göze çarpan 5-6 ürün seçilip bunlar hakkında ikişer paragraf metin veya normal bir makâle boyutlarında Eurobike yazısı yazabilirdik. Diğer yolu seçip bu derece kapsamlı bir Eurobike bülteni oluşturmamızın en önemli nedeni, 10-15 dükkân ve birkaç bin meraklıdan oluşan Türk dağ bisikleti piyasasında mümkün olduğu kadar fazla markaya, mümkün olduğu kadar fazla ürüne yer vermek ve bu sayede insanların belki hayatlarında göremeyecekleri, ismini duymadıkları ürünleri görüp öğrenmelerini sağlayarak piyasanın büyümesine yardımcı olmak. Kim bilir, pek çok bisiklet sever bu fuar yazılarında bâzı markalarla ilk defa tanışacak, yeni rüyalara yelken açacak.

Katalog incelerken
       Katalog incelerken

       

Gidiş

Eurobike’a gitme fikri yaz başında doğdu. Sonradan farkettik ki yaz başında bu tarz bir işe kalkışmak bayağı meşakkatliydi. Uzun sure kalacak yer aradık, bulamadık. Telefondaki ses sürekli olarak „yok, yok“ deyip duruyordu. Biz de en sonunda fuar organizasyonun fuar alanının arkasında açtığı kamp alanına kaldık, iyi de oldu. En büyük avantajı kişi başı 5 Avro gibi son derece düşük bir meblağa kalmak, ayrıca fuar alanının hemen yanında olmak, yani yolda zaman kaybetmemek oldu. Havanın da güzel olması sayesinde oldukça neşeli 4 gün geçirdik çadırda. İlk gün gelip sizlere fuarın kuruluşundan resimleri aktardığımızda çadır alanında dördüncüydük, ikinci günden itibâren çadırları saymayı bıraktık.

Ha unutmadan, gidiş ve gelişimiz trenle oldu. Yaklaşık 8 saat süren yolda bayağı uzun süreyi yemekli vagonda bir şeyler atıştırıp pencereden etrafı seyredip „tren romantizmi“nin tadını çıkararak vakit geçirdik.

Bizim cadir
       Bizim cadir

Cadir alani
       Cadir alani

Fuar

Fuar hakkında aşağı yukarı bilgiyi daha önce verdik. Eurobike bu yıl Interbike ve Taipei Cycle’ı geride bırakarak dünyanın en büyük bisiklet fuarı oldu. 38 ülkeden 826 marka ürününü tanıttı, 69 ülkeden 30.000 ziyâretçi geldi 4 gün içinde. 32 ülkeden akredite binin üzerinde basın mensubu vardı (ikisi MTBTR olarak bizdik).

Fuarı açıkçası rahat gezme imkânı bulamadık, bunu belirtmek gerek. İlk gün kapılar açılır açılmaz içeriye hücum ederek fotoğraf çekmeye başladık. MTBTR’nin bugüne kadar gösterdiği kaliteye uygun bir sonuç almak istiyorduk, ki aldık da. Elimizde gitmeden bir hafta önce „stratejik planlar“ doğrultusunda ilk gün boyunca bisikletlere ve kadrolara, ikinci gün çekiş sistemleri, amortisörler ve frenlere, üçüncü gün de kalan donanım ve elektronik ile giyim ürünlerine yoğunlaşmaya çalıştık. Gerçi plan bir nebze sarktı ama olur o kadar, sonuçta plandaki bütün markaları ziyâret etmeyi başardık. İtiraf etmeliyiz ki daha ziyâret edilebilecek bayağı marka vardı. Sanırız bu tarz bir fuar için aslında kısıtlı sayıda belirli ürün incelenmek istenmiyorsa 1 hafta gibi bir zaman ideal. Onun altı insanda stres yaratıyor.

Bir de elbette her markadan topladığımız basın dosyalarına değinmek gerek. „Normal“ ziyâretçiler çok çok bir katalog alırken basın kartı sahiplerine markalar büyük dosyalar veriyorlar. Biz o hızda gezerken elbette 1-2 saat içinde basın dosyalarını topladığımız çanta giderek ağırlaşıyor, öğlene doğru artık çekilmez oluyordu. Bu nedenle günde iki defa topladığımız katalog ve dosyaları boşaltmamız gerekiyordu. Son gün bir tartıda toparladığımız katalog ve CD’lerin toplam ağırlığının 70 kiloyu aştığını görünce bizde şafak attı. Katalogların büyük kısmından dağ bisikleti harici bölümleri elemek zorunda kaldık, buna rağmen yaklaşık 35 kiloluk bir ek yükle döndük. Sanırız şimdi biraz daha iyi anlaşılmıştır yazıların 10 gün neden sürdüğü.

Her gün sabah 8’de basın odasında bilgisayar başına geçip sayfayı inceledik. Gelen birkaç olumlu tepki bizi mutlu etti. 9’dan itibaren fuara girip akşam 17:00’ye kadar fuarda gezdik, akşam tekrar basın odasından çektiğimiz fotoğrafları sizlere ulaştırdık.

Basin odasinda haber yetistirmeye calisirken
       Basin odasinda haber yetistirmeye calisirken

Basin odasinda haber yetistirmeye calisirken
       Basin odasinda haber yetistirmeye calisirken

Fuar boyunca Türkiye’deki bisiklet dünyasından değişik isimlerle görüşme fırsatı bulduk. Bu hem fikir alışverişinde bulunmak için, hem de tanışmak için önemli bir fırsattı. Pek çok konuda hemfikir olduğumuzu görüp sevindik. Geleceğe yönelik projeler hakkında konuştuk.

MTBTR bu fuar ile uluslararası camiada tanınan ve ilgi ile izlenen Türk dağ bisikleti magazini olduğunu bir kere daha kanıtladı, ayrıca izlenilirlik oranını arttırdı. Bizi şaşkınlığa uğratacak şekilde bâzı büyük markaların temsilcilerinin sayfamızdan haberdâr olduklarını öğrendik. Diğerleri Türkiye’de bu derece ciddî seviyede kapsamlı yayın yapan bir magazin bulunması karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Ünlü markaların yöneticileri ile Türk pazarı hakkında bayağı konuştuk, bir taraftan Türkiye’nin reklamını yaparken diğer taraftan onların ilgisinden mutlu olduk.

Hai
       Hai

Fuar sonrasında da çektiğimiz resimler başta Almanya ve Avusturya olmak üzere Fransa ve İtalya’da da çeşitli forumlarda son derece ilgi ile izlendi, hâlâ izleniyor. MTBTR bu yönüyle gerçekten yurtdışında da yakından takip edilen bir sayfa olma özelliğine sahip. Bu durum karşısında bir taraftan gururlanırken diğer taraftan kendi ülkemizde yer yer nasıl gülünç, komik muâmelelere maruz kaldığımızı düşünüp dudaklarımıza müstehzî bir gülümseme yerleşmedi desek yalan olur.

Eurobike Awards

Eurobike kapsamında her yıl belirli ürünlere ödüller veriliyor, Eurobike Awards. 5 altın ve 5 gümüş ödülü kazanan ürünler bu yıl aşağıdakiler oldu:

 • Bisikletle mobilite kategorisinde Koga Tesia elektrikli bisiklet altın ödül,
 • Bisikletle mobilite kategorisinde Cannondale Vintage 8 Ultra şehir bisikleti altın ödül,
 • Giyim kategorisinde GORE Bikewear Trikot Race altın ödül,
 • Donanım kategorisinde yeni Shimano XTR serisi altın ödül,
 • Donanım kategorisinde gezi bisikletleri için tasarlanmış Shimano Alfine grubu altın ödül,
 • Bisikletle mobilite kategorisinde Dahon’un Glide P7 ve P8 modelleri gümüş ödül,
 • Bisiklet bilgisayarı, far ve nabız saatleri kategorisinde Knog firmasının Toad farı gümüş ödül,
 • Donanım kategorisinde Suntour’un Vboxx gezi bisikleti şanzımanı gümüş ödül
 • Donanım kategorisinde SRAM DoubleTap vites kolu gümüş ödül
 • Donanım kategorisinde Selle Royal Respiro sele gümüş ödül.

  Cannondale Vintage 8
         Cannondale Vintage 8

  Gore Bikewear
         Gore Bikewear

  Shimano Alfine
         Shimano Alfine

  Shimano XTR
         Shimano XTR

  Limar kask güzeli
         Limar kask güzeli

  Kelly
         Kelly's bodypaint

  Ne ariyorsa?
         Ne ariyorsa?

  Moda gösterisi
         Moda gösterisi

         

  Ögleden sonra yaris
         Ögleden sonra yaris

  Fuardan sonra

  2 Eylül Cumartesi akşamı fuar ticarî ziyâretçiler ve basın için son buldu. Elbette kartlarımız Pazar günü için de geçerliydi, ancak halk gününde beklenen yığınları düşündükçe açıkçası en mantıklı şey pılıyı pırtıyı toplayıp kaçmaktı. Ertesi sabah taksi ile fuar sahasından uzaklaşırken her yöne uzayan araba kuyruklarını görünce bu kararın doğruluğunu anladık.

  Cumartesi akşamı “has müşteri” sayılabilecek bizim için bayağı kapsamlı bir parti düzenlendi fuar alanında. Aşağıdaki rock konseri, bol yiyecek-içecek ortamında kamerayı tehlikeye atmamak için cep telefonu ile çekilmiş videolardan yaşanan hengâmeyi biraz olsun hissetmek mümkün. Ben de bu bağlamda İstanbul’daki Guns’n Roses konserinden uzun yıllar sonra ilk defa bir rock konseri esnasında kız arkadaş omuzlama fantezisini gerçekleştirdim. Cep telefonu ile çekildiği için bayağı ufak olan videolarda görüntünün yer yer fazlasıyla titremesi ve kulağa gelen çığlıklardan da belli olduğu üzere omuzlarımdaki yük Nirvana şarkıları sırasında zıplamama engel olmadı. Gerçi ilerleyen yaş itibâriyle ertesi sabah sırtımda hafif bir sızı hissetsem de buna değdiğini söylemeliyim.

  Video 1

  Video 2

  Video 3

  Fuarın yanında asıl şehir olan Bodensee kıyısındaki Friedrichshafen’da da az vakit geçirmedik. Tipik, düzenli ve temiz ufak bir Alman şehri, nispeten rüzgârlı bir havası var. Fazlasıyla fuar ekonomisine dayansa da diğer endüstri sahalarında da önde gelen firmalar var. Elbette burada da gurbetçi vatandaşlarımızın kitaplara konu olacak aşk hikâyelerini her boş alanda okumak mümkün.

  Ne denilebilir ki...
         Ne denilebilir ki...

  Rüzgârli Friedrichshafen
         Rüzgârli Friedrichshafen

  Dönüş

  Dönüş yolu hakkında söylenebilecek fazla bir şey yok. Bu sefer zaman kazanmak için yemekli vagon yerine diz üstü bilgisayarda çalışarak geçti yol. Bir de katalogların getirdiği ek ağırlık maalesef biraz zorluk çıkardı.

  Son söz ve teşekkür

  4 günlük bir serüven son derece yorucu ama bir o kadar da güzel geçti. İşin güzel kısmının tadını çıkardık, sizlere de yansıttık, umarız MTBTR’nin fuar boyunca ve sonrasında yapmış olduğu yayından memnun kalmışsınızdır. Fuar bir taraftan Türkiye’nin dünyada nerede durduğunu, dünya ile mukâyese edilince ufacık piyasasında ne gibi dar kafalarla mücâdele ettiğini gösterdi. Fakat diğer taraftan da Eurobike önümüzde ne kadar çok potansiyel olduğunun, bu ülkenin özel anlamda dağ bisikleti, genel anlamda bisiklet konusunda ufak hesaplar peşinde koşmayıp gerçekten geleceğe yatırım yapıldığı takdirde nasıl inanılmaz başarılara imzâ atacağının bir göstergesiydi.

  Fuar boyunda sürekli elinde kâğıt kalem peşimden gelen, çektiğim yüzlerce fotoğrafı teker teker not alan, çadırın içinde biraz olsun düzeni mümkün kılan, gece üşüdüğüm zaman kafama şalını saran (bere almayı unutmuşum), yorulunca hiç sesini çıkarmayan çadır resimlerinde modelliği üstlenen Melikeme ne kadar teşekkür etsem az.

  Nereye yazmistim bunu?
         Nereye yazmistim bunu?

  Ayrıca şimdi bizim sayfamızda, biz bizeyken belki biraz gülünç kaçabilir ama her akşam bilgisayar başında geçtiğimde teknik destekte bulunan, Photoshop konusunda tanıdığım en uzman insan Alptekin’e ve bu tarz bir sayfanın altyapısını hâlâ çözemediğim ama her yeni özelliğine denk geldiğimde şaşkınlıkla izlememe ve bu resimleri siz okuyuculara bu derece güzel bir şekilde ulaştırmamıza imkân sağlayan Doğu’ya çok teşekkürler. İyi ki varsınız, iyi ki bu ekip bir arada, iyi ki MTBTR büyüyerek yayın hayatına devam ediyor.

  Son olarak da elbette siz okuyucularımıza teşekkürler. Bu kadar fotoğraf, bu kadar yazı hep sizin için. Sizlerden gelen olumlu tepkiler, yorumlar, mesajlar en büyük desteğimiz.

  BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN!

  Not: 7-8-9-10-11-12-15-16 numaralı fotoğraflar Eurobike organizasyonundan alındı. Diğerleri bizim.

 •  

    Bu haber 10024 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015