Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Eylül . 2020  
Yeni Rota ve Nasıl Tur Kızı Olunur?

Yeni Rota ve Nasıl Tur Kızı Olunur?

Fransa Turu 2007

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 28.10.2006

Bu yıl eğri oturup doğru konuşmak gerekirse Fransa Turu berbattı. Dopingle başladı, daha beter bir dopingle bitti. Dolayısıyla 2007 yılında Tur’a yeniden hayat verecek bir takım yenilikler gerekiyor.

2007 yılının Fransa Turu yıllardır Tur’u organize eden Jean-Marie Leblanc’ın halefi Christian Prudhomme’un düzenleyeceği ikinci tur; ki geçen sene daha ilk Tur'undaki olaylardan sonra bu defa "sağlıklı" bir tur düzenlemek nasip olacak mı acaba? Tur 7 Temmuz’da Londra’dan başlayacak, bunu daha önce duyurmuştuk. 2007 Turu’nun en önemli amacı herhalde tamamen dopingden arınmış olmak. Floyd Landis’in durumu belli değil, eğer doping yaptığı yasal olarak kesinleşirse iki yıl spordan men edilecek.

Doping konusu haricinde geçtiğimiz yıllara oranla bir fark Reuters haber ajansının bildirdiğine göre ilk hafta sonunda bisikletçileri dağ etaplarına taşıyan “transfer gününün” iptal edilmesi olacak. Buna ek olarak ilk bireysel zamana karşı etap ikinci haftanın sonunda gerçekleşecek ve takımla zamana karşı etabı olmayacak.

Tur’un açılışı olan prolog Trafalgar Meydanı yakınından başlayacak. Ertesi gün bisikletçiler Londra’nın finansal merkezinden çıkıp Kent’e doğru yol alacak ve etabı Canterbury’de bitirecekler. Tur İngiltere’den çıktıktan sonra Belçika’ya kısaca uğrayacak, akabinde Burgund ve Alpler geliyor. Sonrasında Pirene silsilesi, ki Foix ve Loudenvielle arasında son derece zorlu bir etap Tur’un sonucu için belirleyici olacak. Tur’daki ikinci ve belirleyici zamana karşı etap 28 Temmuz’da Tur’un sondan ikinci günü Cognac ve Angouleme arasında yapılacak. Tur Paris’in dışında Marcoussis’da başlayacak ve geleneksel bir şekilde Sanzelize’de son bulacak olan etapla da bitecek.

Nasıl „Tur kızı“ olunuyor?

Bu arada Bicycling dergisi ilginç bir de makâle yayınladı, Tur’da kürsülerde etap birincilerine vs. bûse konduran kızların nasıl seçildiğine dair. Yazıyı kaleme (ya da klavyeye) alan Tur için seçilmiş bir kız. Dolayısıyla birinci ağızdan verilen ilginç bilgiler bunlar.

Yazıdaki bilgilere göre her yıl çoğunluğu manken olan 500 kız başvuruyor bu iş için. Bu 500 kızdan 50 tanesi mülâkâta alınıyor, içlerinden 4 tanesi sarı mayo için seçiliyorlar. Elbette kırmızı benekli ya da yeşil mayo için de seçilenler var.

Tur senede bir defa yapıldığı için düzenli bir iş olmuyor. Kızlar seçildikten sonra bir eğitim programına alınıyorlar, genelde çoğunluğu zâten fuar hostesliği vb. işlerle uğraşmış oluyor.

       

Etap sonlarında „sahne almak“ zorunda olduklarından onlar da Tur rotasını takip ediyorlar.

Bir kürsü güzeli olmanın en zor yanı –yazara göre- imajı sağlama almak. Elbette seyirciler kızların sürekli güzel, sürekli güler olmasını bekliyorlar, ki her zaman kolay bir şey değil(miş). Kızımız özellikle „dağ başı“ diyebileceğimiz yerlerde vitrin görüntüsünü sağlamanın zorluğundan yakınıyor, hele de bu yıl olduğu gibi hava çok sıcaksa.

Özellikle biz erkeklerin gizliden gizliye merak ettiği konular da var yazıda: Kızların bisikletçiler ile yanaklarından öpmek haricinde samimiyet kurmaları yasak. 2003’te bir hostes George Hincapie’nin hostesin şefine kıza verilmek üzere bir not vermesi üzerine organizasyondan atılmış. Sonra ne mi olmuş? Melanie Simonneau, organizasyondan kovulan hostes, Hincapie ile evlenmiş, hâlâ mutlu bir evlilikleri var.

Maalesef kızımız en iyi bûseyi veren bisikletçinin adını vermiyor. Sarı mayo içinde en şık duranın da ismini söylemiyor, çok kişisel bir yorummuş!

Kötü yola düşmüş kürsü güzeli

Bu bağlamda 2004’te çıkmış bir de kitap ismi verelim: “The Podium Girl Gone Bad – Behind the Podium Tales From the Tour de France” (Kötü Yola Düşmüş Kürsü Kızı – Fransa Turu’nun Kürsü Arkası Sırları), hepimizin bilip takip ettiği Cyclingnews.com sitesine Fransa Turu’ndan 4 sene boyunca haber yollayan, cyclingnews.com, lancearmstrong.com, active.com, thedailypeloton.com gibi sitelerde yazıları yayınlanmış, Lance Armstrong’un hayran sayfalarının yöneticisi gazeteci Sammarye Lewis’in Fransa Turu’nun geri planında olanları hafif yoldan çıkmış bir kız gözüyle dalga geçerek anlattığı bir kitap. Amazon’den edinilebilir.

       

Kaynak: Reuters / BBC / Bicycling

 

  Bu haber 4261 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015