Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Ekim . 2020  
Lance Armstrong ve Fransa Turu

Lance Armstrong ve Fransa Turu

6. Tur Hayal mi... Ya 7.'si?

Emre Yıldırım   mtbtr.com © 31.7.2003
Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük bisiklet yarışçısı olarak kabul edilen, 5 kez Fransa Bisiklet Turu’nu kazanma başarısını gösteren Eddy Merckx, Lance Armstrong’un bu seneki 5. şampiyonluğundan sonra gelecek sene 6. birinciliğini kazanabileceğini belirtti.
       

1969, 1970, 1971, 1972 ve 1974 yıllarında 5 kez turda birinci olan Merckx, Le Parisien gazetesine verdiği demeçte Armstrong’un turu 7. kez kazanmasının bile onu şaşırtmayacağını dile getirirken, eğer sadece bu yarışa konsantre olabilirse 6.’dan sonra 7. turun hiç te uzak bir ihtimal olmadığını sözlerine ekledi. Merckx demecinde “Kendisini nasıl hazırlaması gerektiğini artık çok iyi biliyor. Tecrübesi ve yeteneğiyle 6. turu kazanması mümkün” diyen Merckx, çok sıcak geçen 2003 yılı turunda, bu hava şartlarında bisikletçilerin ne kadar büyük zorluk çektiğini bildiğini ve buna rağmen Armstrong’un çok akıllıca bir yarış çıkardığını söyledi. Yarış boyunca en büyük rakibi Jan Ullrich’e karşı yaklaşık 2 dakika kaybeden Armstrong’un kritik zamana karşı yarışta (time trial) susuz kalmasına rağmen tüm gücünü yeniden toplamasını bildiğini ve yarış boyunca karşılaştığı tüm kazalardan ve sıcak havadan kendisini koruyabildiğini belirten Merckx, Armstrong’un bu başarısının çok önemli olduğunu ve gelecek yıllarda da ondan aynı başarıları görebileceğimizi sözlerine ekledi.
       

31 yaşındaki Armstrong, geçtiğimiz hafta sona eren Fransa Turunu kazanarak bu yarışı 5 kez kazanan fransız Jacques Anquetil ve Bernard Hinault, İspanyol Miguel Indurain ile kendisinden önce 5 kez üst üste turu kazanan Eddy Merckx’ün bulunduğu şöhretler grubuna dahil olmuştu.

Bundan 7 yıl önce yakalandığı testis kanseri sonrası hastalığın en ilerlemiş safhasından yeniden sağlığına kavuşarak üst üste 5 kez bu büyük başarıyı göstermek, sıradan bir bisiklet kariyerinin ötesinde şüphesiz olağanüstü bir başarıydı ve Armstrong bu başarının ne kadar tarihi değeri olduğunu bildiğini söylüyordu.
       

Hinault gibi bir bisikletçinin bunca yıldan sonra podyuma gelip "Kulübümüze hoşgeldin" demesi müthiş bir duyguydu diyen ünlü yarışçı, hedefinin 6. şampiyonluk olduğunu ve bunun için hala yeterince istek duyduğunu söylüyordu.

"Gelecek sene Fransa Turu'na yeniden katılacağım ve amacım tabii ki 2.’lik olmayacak" diyen Armstrong çok iyi bir hazırlık geçirip turu ilk kazandığım dönemdeki fiziksel durumuna gelmeye çalışacağını dile getirdi. Armstrong Hinault ve Indurain gibi 5. şampiyonluğunu 31 yaşında kazanırken, Anquetil bu başarıyı elde ettiğinde 30, Merckx ise 29 yaşlarında idi.

Armstrong acaba 1903 yılında Maurice Garin’in 32 yaşında başardığı gibi 6. şampiyonluğunu kazanabilecek mi?

Armstrong’un bu soruya cevabı şöyle: “Bu yılki yarışta kendimi 31 yaşından daha yaşlı hissettiğim anlar oldu ancak yine de bu seviyedeki bir atlet ve bu tür bir spor için 32-33 hatta 34 yaşlarının çok geç olmadığını düşünüyorum.”

Turu kazanan en yaşlı sporcu, 1922 ylında Firmin Lambot olmuştu ve 36 yaşındaydı.
       

Her durumda, Amerikalı ünlü yarışçının pes etmediği açık. Amacı ise kariyerini çok daha büyük bir başarı ile bitirmek. Armstrong “Biliyorum ki böyle bir başarı hemen hemen her atletin rüyasıdır. Çoğu zaman atletler vücutlarının kabul etmediği kadar çok sahnede kalmak isterler. Umarım ben de gelecekte sporu bırakmak için doğru zamanı seçebilirim. 12 yıldır kariyerimi sürdürüyorum ve artık çok fazla zamanımın kalmadığını biliyorum. Ancak gelecek sene tura katıldığımda mutlaka yine iddialı olacağım.”

Şu anda 2003 yılı bisiklet sezonunu noktalamayı amaçlayan yarışçı, Fransa turunu ilk kazandığı yıldan beri katılmadığı ve yakında gerçekleşecek olan dünya şampiyonasına katılmayı da yine düşünmüyor. “Bu tur benim için çok stresli geçti ve çok yoruldum. Biraz kenara çekilip dinlenmek ve gelecek sezon zamanı geldiğinde yeniden bisiklete konsantre olmak istiyorum” diyen Armstrong’u bekleyen daha bir çok başarı var anlaşılan.

Ayrıca Armstrong dün (30 Temmuz 2003) Avusturya Graz’da katıldığı 55 turdan oluşan 37 millik kriteryum yarışında 1 saat 34 dakika 40 saniyelik derecesi ile birinciliği elde etmiş. Anlaşılan formda iken şampiyon birkaç yarış daha araya sıkıştırmayı uygun görmüş.

Bisikletle kalın

MTBTR

Kaynak :
www.velonews.com

 

  Bu haber 3099 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015