Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Aralık . 2020  
Hafif ve Siyah

Hafif ve Siyah

FRM 2007

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 17.11.2006

FRM markasını dağ ve yol bisikletinde ürettikleri (çok) hafif, kaliteli ve üst sınıf ürünleri ile tanıyoruz. 2007 ürün yelpazesinde FRM’in çok ilgi çekici parçalar var, bakmakta fayda olduğunu düşündük. Neden derseniz, FRM 2007 yılında Black Hole (Kara delik) adı altında özel bir seri çıkarıyor. Haliyle isimden de anlaşılacağı üzere serideki ürünler karbondan.

Yıl içinde Black Hole serisi sele borusu ve aynakol seti ile genişleyecek, şimdilik FRM sadece sele, yol bisikleti kadrosu ve yol bisikleti için bir de gidon boğazı piyasaya sürmüş durumda.

Black Hole sele

Black Hole selesi daha önce çıkmış olan Becker-Carbon ya da AX-Lightness modellerinden esinlenilerek tek parça karbondan ve çerçevesiz olarak tasarlanmış, böylece daha konforlu olacağı düşünülmüş. Bu haliyle elbette son derece hafif (64g), ama azamî 75 kiloluk bisikletçiler için diyor FRM. Sele borusuna takılacak kısım selenin alt/iç kısmında olacak şekilde tasarlanmış.

       

Black Hole gidon boğazı

Yol bisikleti için tasarlanmış olan gidon boğazı yekpâre karbondan (monokok) kalıp kullanılarak üretilmiş. Amortisörün şaft borusu ve gidon ile olan bağlantı (31.8mm) sele borularından aşinâ olduğumuz kelepçeler ile gerçekleşiyor. Bu sayede ağırlık düşürülmüş. Kısa boylarda 90g’a kadar inen boğazın 100mm’deki ağırlığı da 99g. Ayrıca gidon boğazı yarış koşullarında test edilmiş.

       

Black Hole yol bisikleti kadrosu

Yol bisikleti kadrosu olması nedeniyle fazla detaya girmenin belki de gereği yok. Fakat kadronun en önemli yeniliği olan yatakların kadroya dahil edilmiş olmaları nedeniyle bu kadrodan bahsetmeli. Bu sayede 25mm (Shimano, Campa) ve 30mm’lik (THM Clavicula, ki bu aynakolu daha önce tanıtmıştık) bütün aynakollarla kullanılabiliyor. Bu da fazladan 40-50g’lık bir ağırlık tasarrufu demek. Sock Layer Tubing (SLT) yöntemi ile üretilen ve bu nedenle boru birleşimi vs. gibi bir izlenim vermeyip tamamen akıcı, organik bir görünüşe sahip olan kadro küçük boyda (S) 940g ağırlığında.

       

Bunların dışında da FRM’in 2007 ürün yelpâzesi karbon tekerlek setleri (1200g’lık), yeni alüminyum tekerlek setleri (1280g), yol bisikleti için sele boruları (135g)vb. çok ilgi çekici ürünler içeriyor. Fakat biraz da dağ bisikleti tarafına bakalım şimdi.

AIR-WAY 85 SSV & AIR-WAY 110 SSV STABLE PLATFORM TYPE

FRM’in AirWay amortisörü piyasada bulunan en hafif amortisörlerden. Bu dinamik kilitleme (Dynamic Lockout, DLO) özelliğine sahip amortisör platform sistemi ile donatılıyor 2007 yılında. Dinamik kilitte aşağıdan gelen darbelere açılan amortisörün hassaslığından ödün vermesi nedeniyle düşünülen bu çarede yeni platform (SSV) konforu arttırıyor. Ek olarak çapları 28’den 30mm’ye çıkan iç borular, seçeneğe bağlı 85 ve 110mm süspansiyon mesâfesi ile birlikte FRM’in hafif amortisörü hafifliğin zaaflarını bertaraf etmeye çalışmış. Bu şekilde kilitli ama aşağıdan gelen darbelere çalışan amortisör haliyle bile Air-Way 85 SSV BiCarbon Ti. 1.190g, Air-Way 110 SSV BiCarbon Ti. 1.350gr ağırlığında, ki bu mesâfede bir amortisör için çok çok iyi bir rakam. KTM takımından bisikletçiler ile Yeni Zelanda ve Avusturya’da yarışlarda yapılan denemeler sonucunda KTM takımı tamamen FRM amortisörlerine geçmeye karar vermiş, bu da ek bir bilgi.

AIR-WAY 85 SSV
       AIR-WAY 85 SSV

AIR-WAY 110 SSV
       AIR-WAY 110 SSV

RF440 sabit çatallar

Son zamanlarda dağ bisikletinde sabit çatal konusunda da bir talep artışı var. Eurobike yazılarımızda bu konuda karbonla da ilintili olarak size örnekler sunmuştuk. FRM de bu sahada etkin markalardan. RF440 çatal serisinde alt borular amortisörler ile aynı, sadece daha uzunlar, çatalların montaj boyu 440mm, fakat farklı boylarda ısmarlanabiliyorlar. RF440 BiCarbon (karbon şaft borusu) disk modelinde 520g, V-fren modelinde ise ağırlığında.

RF440 Carbon
       RF440 Carbon

RF440 BiCarbon
       RF440 BiCarbon

Kaynak: FRM

Eurobike’ta sabit çatalları konu alan yazımızı (Pace, Ritchey) burada okuyabilirsiniz.

Konuyla ilgili detayli fotograflar da burada bulunuyor.

 

  Bu haber 4372 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015