Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
19 . Eylül . 2020  
Pereiro da Dopingli Çıktı

Pereiro da Dopingli Çıktı

Fransa Turu’nda İşler Karışıyor

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 19.1.2007

2006 yılının Fransa Turu akabindeki olaylar hâlâ sonuçlanmadı. Landis inatla doping yapmadığında ısrar ediyor, avukatları ile bir test hatası olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. BBC’ye verdiği son demeçte gecen yılki turdan sonra olaylar yüzünden adam gibi sevinemediğini, bu yıl Tur’a tekrar katılıp ikinci defa birincilik alarak bu sefer tam teşekküllü bir kutlama yapacağını belirtmiş.

Pereiro da mı dopingli?

Landis’in dopingli olmasının yasal olarak da kesinleşmesinden sonra Fransa Turu birincisi resmî olarak İspanyol Oscar Pereiro olacaktı, bunu daha önce de defalarca yazdık. Öte yandan Cuma günü Le Monde’da çıkacak bir bilgiyi bugünden veren Eurosport ve Velonews sitelerindeki ortak habere göre 2006 Fransa Turu’nda Pereiro da dopingli çıkmış. Pereiro’nun 17 Temmuz’daki 14. etap ile 19 Temmuz’daki 16. etapta doping sayılan astım ilacı salbutamol kullandığı belirlenmiş. Her kontrolden sonra da bu ilacı kullanmasının terapi nedeniyle istisnâya tâbî olduğunu belirtmiş, yalnız o zamandan beri astım ilacı kullanmasını gerektirecek tıbbî bir kanıt göstermemiş. Fransa Turu’nun organizasyonu 25 Ocak’a kadar beklemeyi düşünüyor. Fransız Anti-Doping Kurumu Pereiro’ya bugüne kadar üç tane yazı gönderip tıbbî bir teşhis kanıtı istemiş astım hastalığı konusunda. Yani bu demek ki hâlâ adam gibi bir resmi sıralama oluşamadı bu 2006 Tur’undan sonra.

Ullrich ne yapıyor?

Arada bir haber de Jan Ullrich’ten verelim: Bonn savcılığının talebi üzerine Ullrich’in DNA’sı (2006’da verdiği tükürük numûnesi) İspanyol doktor Fuentes etrafında yapılan „Operation Puerto“ operasyonunda toplanan kan torbalarının üzerinde ismi olandaki kanla karşılaştırılacak ve bu şekilde torbadaki kanın gerçekten Ullrich’e ait olup olmadığı belirlenecek. Ullrich Ocak sonuna kadar DNA’sının bu şekilde kullanılmasına itiraz edebilir. Söylentilere göre avukatları ancak son anda bir hamle yapmayı planlıyorlar.

İşin ilginç yani şu: Bonn savcılığı Almanya’daki yasa gereği DNA karşılaştırmasının sonucunu öyle alenen basına ilân edemez. Dolayısıyla karşılaştırmanın sonucu müspet çıkarsa ne olacağı sorusu var, ki bu durumda herhalde gene medya baskısı karşısında „ismi açıklanmayan birinin“ tüyosu ile öğreneceğiz sonucu.

Fransa Turu ne diyor?

Bütün bunlar bir kenara, Fransa Turu’nun yöneticisi Christian Prudhomme’un dediğine göre Ullrich ve diğer doping şâibesi altında bulunan bisikletçiler için 2007 Turu’na katılmak biraz zor gözüküyor. Prudhomme yarışın başlamasına kısa bir süre kala bile bisikletçileri yarıştan çekme hakkına sahip olduklarını vurgulamış. Hattâ daha ileri giderek Ullrich’in (ve diğerlerinin) yasal olarak dopingden mahkûm olmadıkları için mahkeme yoluyla Fransa Turu’na katılmalarını sağlamalarına karşı bile önlem alacaklarını söylüyor.... da UCI başkanı Patrick McQuaid bu kadar iyimser değil. Ona göre de yasal olarak her şey sonuca bağlanmadan bu tarz yarışa sokmama vs. adımlar mümkün değil.

Londra'daki Güzergâh

Doping hikâyelerinin yanında bir başka Fransa Turu haberi de rota ile ilgili. Bu yıl Tur’un Londra’da başlayacağını dikkatli okuyucularımız zâten biliyorlar. Buna ek olarak şimdi Londra’da tam güzergâh da belirlendi. Açılış merâsimi 6 Temmuz’da yapılacak, ertesi gün 8km’lik prolog var. 8 Temmuz’da Londra-Canterbury arasında 203km’lik etap var. Akabinde Belçika’ya giriliyor, toplamda 3.500km bisiklete binilecek.

Londra’da tam olarak hangi sokaklardan geçileceğine dair çok güzel bir de internet sayfası yapılmış. Tour de France London adresi üzerinden 2007 Fransa Turu’nun Londra kısmına bakılabilir.

Kaynaklar: BBC, Eurosport

 

  Bu haber 3204 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015